Leki homeopatyczne są znane w medycynie od ponad 200 lat. Jak pokazują badania, stosuje je każdego roku 400 milionów pacjentów na całym świecie. Homeopatia prężnie rozwija się również w Polsce. W marcu 2014 roku Śląski Uniwersytet Medyczny otworzył studia podyplomowe na kierunku Homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji, skierowane do lekarzy i farmaceutów. Warto zatem poznać zalety leczenia homeopatią.
Homeopatia – naturalne zwalczanie objawów
Homeopatia to forma leczenia farmakologicznego za pomocą leków przygotowywanych na bazie naturalnych składników. Zadaniem terapii naturalnej opartej o ten rodzaj leków jest szybkie łagodzenie objawów chorobowych. Tak jest m.in. w przypadku przeziębienia i grypy – podawane zaraz po pojawieniu się pierwszych symptomów, mają wysoką skuteczność w zmniejszaniu objawów takich jak: gorączka do 38oC, bóle mięśniowe, bóle kostno-stawowe, uczucie rozbicia.
Leczenie homeopatyczne jest:
- oparte na naturalnych składnikach – tworzone przy wykorzystaniu substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, bądź mineralnego,
- komplementarne – leki naturalne można stosować równolegle z lekami chemicznymi,
- oszczędne – homeopatyczne leki są zazwyczaj tańsze od tradycyjnych i łatwo dostępne,
- efektywne – w przypadku preparatów takich jak Homeovox, czy Oscillococcinum, opinie potwierdzają skuteczność w zwalczaniu i łagodzeniu objawów przeziębienia, czy grypy,
- nie powodują skutków ubocznych – zgodnie z ulotką informacyjną, podawanie leków naturalnych, takich jak Oscillococcinum dla dzieci jest dopuszczalne, a dla dzieci powyżej 6. roku życia zalecana dawka jest tożsama z tą dla osób dorosłych.
Stosując zatem naturalną terapię opartą na lekach homeopatycznych, można zwalczać objawy wielu dolegliwości bez zbędnej ingerencji środków chemicznych w naszym organizmie. Leki te, choć naturalne, przyjmować warto pod kontrolą lekarza – tak, by terapia była jak najskuteczniejsza i dopasowana do naszych potrzeb zdrowotnych.