Teleporady u lekarza – nowy sposób świadczenia pomocy medycznej w okresie pandemii koronawirusa, znany dobrze pacjentom od 1,5 roku. Wraz z upływem czasu pojawiła się konieczność uregulowania prawnego tego rodzaju usług, aby nie były nadużywane i nie groziły bezpieczeństwu zdrowotnemu chorych. Tym razem rząd wziął się za regulacje związane ze świadczeniem teleporad u lekarzy specjalistów.
Od 1 października br. teleporada nie będzie możliwa w przypadku:
– podczas pierwszej porady w przypadku pacjentów rozpoczynających leczenie w danym podmiocie albo objętych opieką w danym podmiocie, ale zgłaszających nowy problem zdrowotny
– w związku z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów
– w związku z podejrzeniem, zdiagnozowaniem i leczeniem choroby nowotworowej
– gdy porada jest udzielana dzieciom do 6. roku życia poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego.
Przypomnijmy, że wcześniej rząd wprowadził zasadę premiowania placówek i lekarzy POZ, którzy udzielają nie więcej niż 25% teleporad z ogólnej liczby konsultowanych pacjentów – lekarz jest premiowany 5% wzrostem wynagrodzenia, natomiast jeśli teleporady stanowią 75% i więcej udzielanych świadczeń, wynagrodzenie jest obcinane o 10%. Zapis ten spowodował, że w lipcu i sierpniu br. praktycznie nie było już skarg pacjentów na nadużywanie tej formy świadczenia przez lekarzy.