Miasto Stołeczne Warszawa zaprasza uczniów do udziału w „Zimie w Mieście” w 2012 r. Bogaty i różnorodny program obejmuje zajęcia edukacyjno – wychowawcze, sportowe, rekreacyjne i kulturalne odbywające się w szkołach, obiektach sportowych, domach kultury, klubach i innych placówkach. „Zima w Mieście” na sportowo
Miejskie i dzielnicowe ośrodki sportu i rekreacji przygotowały dla uczestników „Zimy w Mieście” zajęcia sportowe w 38 obiektach – na pływalniach, boiskach i w halach sportowych. Uruchomiona została rekordowa liczba 14 sztucznych lodowisk, na których uczestnicy doskonalić będą umiejętności łyżwiarskie.
Na Górce Szczęśliwickiej czekają instruktorzy, którzy uczyć będą jazdy na nartach i deskach snowboardowych a Skatepark Jutrzenka oferuje naukę jazdy na rolkach, deskorolkach i BMX.
Nie zabraknie imprez, zawodów, turniejów, konkursów i gier rekreacyjno sportowych,z których skorzystać mogą zorganizowane grupy uczestniczące w programie a także uczniowie indywidualnie na podstawie legitymacji szkolnej.
Dzieci będą bawiły się również w Centrum Rozrywkowym Hulakula. Z bezpłatnych wejść skorzysta dziennie około 340 uczestników „Zimy w Mieście” – oferta dla grup zorganizowanych.
Atrakcje edukacyjno- kulturalne dla uczestników „Zimy w Mieście”
Centrum Nauki Kopernik – zaoferowało dzieciom z punktów dziennego pobytu 1 200 bezpłatnych biletów.
Muzeum Narodowe poprowadzi 28 lekcji muzealnych, tym razem w galeriach Królikarni. Królikarnię odwiedzi ponad 700 dzieci z punktów dziennego pobytu.
Warszawskie ZOO bezpłatnie odwiedzi ponad 1 200 dzieci z punktów dziennego pobytu.
Dziecięce Ogrody Muzyczne
Białołęcki Ośrodek Kultury i Fundacja Ogrody Muzyczne zapraszają dzieci na kinowe animacje dzieł operowych takich jak: „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta, „Cyrulik Sewilski” G. Rossiniego, „Carmen” G. Bizeta i „Turandot” G. Pucciniego. Akcja tych oper, bohaterowie i najpiękniejsze arie zostaną przedstawione dzieciom w atrakcyjnej dla nich formie filmu animowanego. Organizatorzy zapraszają od wtorku do piątku, od 17 stycznia 2012 r. do 27 stycznia 2012 r. o godz. 9.00 dzieci z Białołęki (indywidualnie i grupowo), o godz. 11.00 dzieci z punktów dziennego pobytu ze wszystkich dzielnic Warszawy.
Dom Spotkań z Historią – oferuje dla dzieci z „Zimy w Mieście” warsztaty historyczno-plastyczne: „Cykliści, automobiliści, wioślarze – wyruszamy w podróż w czasie”, „W atelier pana fotografa”, „Spotkania z królem Maciusiem I” (teatrzyk
kukiełkowy), „Dzieci do parlamentu”.
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej w związku z ogłoszonym dla młodzieży corocznym konkursem edukacyjnym inspirowanym wybranymi dziełami Ryszarda Kapuścińskiego oferuje młodzieży podczas ferii warsztaty dziennikarskie, inspirowane książką Ryszarda Kapuścińskiego „Busz po polsku”. W warsztatach mogą uczestniczyć zainteresowani udziałem w konkursie uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Warsztaty przeznaczone są dla 20 uczestników, wybranych przez prowadzących na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Warsztaty odbędą się, w dniach 23-27 stycznia w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Boleść 2 oraz w plenerze.
Szkoła gotowania dla dzieci i młodzieży Zima 2012 – realizatorzy projektu „Wiem, co jem” odwiedzą dzieci w punktach dziennego pobytu i pokażą jak przygotować samemu dobre i smaczne słodycze. Przez godzinę pod okiem trenerów uczniowie będą przygotowywać batoniki i ciastka z ziaren, zbóż, miodu i czekolady.
Muzeum Niepodległości przygotowało cykl zajęć „Ferie w Muzeum Niepodległości”. Mali warszawiacy w czasie zajęć warsztatowych znajdą odpowiedź na pytanie: „Czy bycie patriotą to wyłącznie męskie zajęcie?” oraz „Czy w dobie sms-ów i emaili pocztówka jest trendy?”. Muzeum Niepodległości oferuje uczniom cykl zajęć w Instytucie Kresowym X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej: „Miasto Lwa i jego obrońcy”, „Węgierka i Litwin na polskim tronie”, „Śladami kresowych twierdz i zamków”. Podczas zajęć dzieci będą brać udział w konkursach, słuchać piosenek kresowych i wspólnie rysować.
Muzeum Fryderyka Chopina – dwie grupy (50 uczniów) zwiedzi bezpłatnie muzeum.
Musical „Rebella” – na zakończenie „Zimy w Mieście” zapraszamy do Sali Kongresowej w Warszawie, na musical „Rebella” w reżyserii Cezarego Domagały z muzyką Piotra Rubika, 27 stycznia o godz.13.00. Ponad stu młodych wykonawców, uczestników warsztatów artystycznych FOSA 2012 w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, opowie historię o wspaniałym świecie, który nie
może zniknąć z naszego życia. Bohaterką widowiska jest współczesna, zbuntowana nastolatka o imieniu Rebella, poszukująca swojego miejsca we współczesnym świecie, zdominowanym przez komputery. Okoliczności zmuszają ją do wejścia w świat, którego do tej pory nie znała: świat opowieści, bajek, legend, bohaterów literackich i przedziwnych historii. Młodzi ludzie będą przygotowywać musical przez dwa tygodnie ferii pod kierunkiem aktorów, wokalistów, choreografów oraz muzyków.
Bezpiecznie w ferie
Straż Miejska, jak co roku, zaprasza na wspólne spędzanie wolnego czasu w ramach akcji „Zima w Mieście”. Będą to spotkania edukacyjne, gry, zajęcia sportowe z elementami samoobrony i dużo dobrej zabawy. Wyspecjalizowani strażnicy miejscy – koordynatorzy ds. profilaktyki, poprowadzą zajęcia na temat zdrowego i aktywnego stylu życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, spotkania informacyjno-edukacyjne na temat bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku, kontaktów z osobami obcymi, zachowań ryzykownych.
Punkty dziennego pobytu dla dzieci
Z zajęć w 106 punktach, zlokalizowanych w większości w szkołach podstawowych i gimnazjach, będzie mogło korzystać dziennie ponad 10 tys. dzieci, od godz. 7.00, 7.30 lub 8.00 do godz. 16.00 lub 17.00, przez pięć dni w tygodniu. Większość punktów będzie organizować zajęcia dla dzieci młodszych, przyprowadzanych i odbieranych przez rodziców (opiekunów). Program obejmie między innymi zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, teatralne, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum, spotkania z ciekawymi ludźmi. W punktach dziennego pobytu dzieci otrzymają posiłki. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Płatne są posiłki, z których korzystają wszystkie dzieci przebywające w placówkach.
Punkty dziennego pobytu dla dzieci niepełnosprawnych
Dzieci niepełnosprawne intelektualnie w czasie ferii korzystają z punktów dziennego pobytu zorganizowanych w szkołach specjalnych. Biuro Edukacji w tym roku przygotowało 6 takich punktów, z których skorzysta około 270 uczniów. WOW „Wisła” Ośrodek „Inflancka”, ul. Inflancka 8 tradycyjnie zorganizował punkt dziennego pobytu dla 20 dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Dzieciom niepełnosprawnym ruchowo Biuro Polityki Społecznej zapewniło bezpłatny dojazd do placówek „Zimy w Mieście”.
Punkty zajęć specjalistycznych
Z zajęć w 162 punktach zlokalizowanych w szkołach, bibliotekach, domach kultury, ośrodkach sportu i rekreacji, może dziennie skorzystać ponad 13 000 osób. Część punktów będzie czynna przez pięć dni w tygodniu, inne w określonych dniach i godzinach. Oferta ta skierowana jest do dzieci starszych i młodzieży, tj. do uczestników, którzy przemieszczając się samodzielnie lub w grupach, będą mogli skorzystać z kilku propozycji w ciągu dnia.
Imprezy dzielnicowe
Organizatorzy w dzielnicach przygotowują różne formy atrakcyjnego spędzenia czasu, zarówno przez dzieci korzystające z punktów dziennego pobytu, jak też uczestników indywidualnych. Będą to między innymi: zawody, turnieje, spektakle, projekcje filmów,
konkursy. Przejazdy komunikacją miejską Wszystkie placówki uczestniczące w programie otrzymają, za pośrednictwem koordynatorów, karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów grup dzieci i młodzieży środkami komunikacji miejskiej.
Finansowanie programu
Przewidywane koszty realizacji Warszawskiego Programu „Zima w Mieście” w 2012 r., wyniosą około 2,5 mln złotych, na co składają się wydatki dzielnic i biur m. st. Warszawy.
Koordynacja programu
Zadania na rzecz Programu wykonują: biura Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, urzędy dzielnic, szkoły, instytucje sportu i kultury, placówki edukacji pozaszkolnej oraz organizacje pozarządowe. Miejskim koordynatorem Programu jest Zastępca Dyrektora Biura Sportu
i Rekreacji przy ścisłej współpracy Zastępcy Dyrektora Biura Edukacji. Koordynatorami operacyjnymi projektu są wyznaczeni pracownicy Biura Sportu i Rekreacji oraz Biura Edukacji. Koordynatorów dzielnicowych wyznaczają burmistrzowie dzielnic.
Szczegółowe informacje na temat programu akcji: www.zima.warszawa.pl www.um.warszawa.pl/zima