Zbiórka elektrośmieci
Już 25 i 26 października odbędzie się zbiórka elektro odpadów, z której dochód zostanie przekazany na rzecz Fundacji SYNAPSIS.
Zbieramy wszelkie niepotrzebne urządzenia AGD i RTV, komputery, świetlówki, narzędzia elektryczne i elektroniczne.
Krótki poradnik jak się przygotować do zbiórki:
1/ Zapoznaj się ze szczegółową listą elektroodpadów, zamieszczoną na www.synapsis.org.pl
2/ Każdy dzień jest dobry na porządki. Sprawdź czy w pawlaczu, garażu, piwnicy nie masz elektrośmiecia. Znajdź je wszystkie!
3/ Powiedź o zbiórce rodzinie, znajomym, sąsiadom nawet pani w warzywniaku. Niech każdy znajdzie, choć jednego elektrośmiecia.
4/ Znalezione przedmioty przynieś 25 lub 26 października w godz. 8:00 – 18:00 do siedziby Fundacji (ul.Ondraszka 3) i umieść je w wyznaczonym koszu.
5/ Każdy przedmiot zostanie poddany recyklingowi, a zebrane środki zostaną przekazane na rzecz Fundacji SYNAPSIS.
6/ Dla osób, które wezmą udział w zbiórce przewidziane są drobne upominki.
7/ Jeżeli twój elektrośmieć jest dużych rozmiarów i sam nie dasz rady dostarczyć go do Fundacji, skontaktuj się z nami. Przyjedziemy i odbierzemy go od Ciebie. Zgłoszenia przyjmowane są na adres mailowy elektro@synapsis.org.pl
W zbiórce pomagają nam uczniowie z VII LO im. Juliusza Słowackiego, którzy na terenie swojej szkoły także będą zbierać odpady J
Lista zbieranych elektro odpadów:
1. Wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, płyty grzejne, mikrofalówki, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory
2. Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, eklektyczne maszyny do szycia, żelazka, maglownice, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki, wagi, eklektyczne szczoteczki do zębów.
3. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, myszy, klawiatury, drukarki, laptopy, kopiarki, skanery, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne – tradycyjne i komórkowe, elektroniczne maszyny do pisania, kalkulatory, krótkofalówki.
4. Sprzęt RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne.
5. Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole,
6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, elektryczne piły, maszyny do szycia, narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki
7. Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, konsole do gier video, gry video, kieszonkowe gierki, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych, automaty na żetony, zabawki na baterie lub podłączane do prądu.
8. Przyrządy medyczne: sprzęt do dializoterapii, radioterapii, badań kardiologicznych, wentylacji płuc, zamrażarki laboratoryjne, testery płodności, analizatory, i inne elektryczne urządzenia medyczne do wykrywania, zapobiegania, monitorowania, leczenia, łagodzenia przebiegu choroby, urazów lub niepełnosprawności
9. Przyrządy do kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne, panele sterowania.
10. Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty
Fundacja SYNAPSIS