Sylwester już za 2 tygodnie. Jego nieodzowną częścią są fajerwerki. Co roku niestety kilka osób, w tym najmłodsi ulegają poważnym wypadkom przy ich odpalaniu. W skrajnych przypadkach kończy się to utratą palców lub całej dłoni. Dlatego nigdy dość przypominania zasad bezpiecznego korzystania z zimnych ogni.
- Podstawowa zasada – pamiętaj, że sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku jest prawnie zabroniona. Jeśli widzisz, że ktoś sprzedaje fajerwerki nieletnim, powiadom policję.
- Przed zakupem wybranych materiałów dokładnie sprawdź ich opakowanie, obudowę – czy nie nosi śladów uszkodzenia, pęknięć, czy części składowe do siebie pasują, czy w pudełku są wszystkie potrzebne części:
– czy w przypadku urządzeń do odpalenia pionowo, zawarte jest oprzyrządowanie do ustawienia ich bezpiecznie na nierównym podłożu (inaczej istnieje ryzyko, że np. rakieta poleci w publiczność)
– czy petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia,
– czy dołączona jest instrukcja obsługi, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania. Instrukcja powinna być w języku polskim!
- Pod żadnym pozorem nie dawaj dzieciom fajerwerków do odpalania.
- Nie używaj fajerwerków w pomieszczeniach, ani w pobliżu budowli wykonanych z materiałów łatwopalnych np. drewnianych.
- W przypadku niewybuchu nie należy zbliżać się do niego przez pewien czas oraz absolutnie nie próbować odpalać powtórnie.
- Tak samo nigdy nie należy odpalać petard, które noszą ślady uszkodzenia.
- Jeśli chcesz odpalić fajerwerki w postaci rakiety, musisz przygotować rurkę, stojak lub butelkę (w przypadku małych petard). Podstawa ta musi być przymocowana do ziemi i musi umożliwiać rakiecie swobodne wystartowanie z niej. Bezpiecznik chroniący lont zdejmujemy w ostatniej chwili i szybko oddalamy się na odległość wskazaną w instrukcji.
- Jeśli jesteś amatorem, używaj wyłącznie fajerwerków oznaczonych klasą I i II, bowiem klasa III przeznaczona jest do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.
- Sztucznych ogni nie odpalaj na balkonach, z okien ani dachów pokrytych papą. Najlepiej robić to na takich powierzchniach jak beton czy asfalt.
- Pamiętaj, że huk wydawany przez petardy niepokoi zwierzęta, wobec czego postaraj się, by nie były one narażone na odgłosy wybuchów. Nie przedłużaj pokazu sztucznych ogni, ogranicz się do maksimum 20 minut po północy.
Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółowymi zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi różnych rodzajów fajerwerków, skorzystaj z tego (kliknij) artykułu.