Fleeing The Complex to przeglądarkowa gra przygodowa, w której wcielamy się w postać znaną jako Henry Stick. Bohater chce uciec z tytułowego kompleksu więziennego, w którym został osadzony za złe czyny jakich dokonał, czyli między innymi kradzież bardzo cennego diamentu czy szpiegowanie wpływowych ludzi na pokładzie sterowca.
Fleeing The Complex to produkcja bez wątpienia nastawiona na przyjemną, niezbyt wymagającą rozrywkę. Królują tu komizm i luźne nawiązania do innych produkcji czy popkultury. Nie znajdziemy tutaj przemocy czy brutalnych scen, jest za to zabawna i w pozytywny sposób pokręcona, dzięki czemu można tę grę z czystym sumieniem polecić młodszym odbiorcom.
Opisywana gra należy do gatunku przygodówek point – and – click, to znaczy, że do poruszania się oraz podejmowania decyzji, jak zachować się w danej sytuacji wykorzystujemy wyłącznie myszkę. Taki rodzaj gier staje się coraz bardziej popularny, zarówno w sferze gier przeglądarkowych, o których mowa, jak też tych „pełnoprawnych” produkcji przeznaczonych na komputery osobiste i konsole.
Po pierwsze trzeba bez wątpienia zwrócić uwagę na to, że tytułowa gra jest raczej z tych łatwiejszych – nie znajdziemy tutaj, coraz bardziej popularnych wśród takich gier, sekwencji wymagających szybkiego naciskania klawiszy („quick time events”) czy bardzo skomplikowanych zagadek. Oprócz tego, gra „wybacza” bardzo łatwo – jeśli wybierzemy nieodpowiednią opcję, która skończy się przegraną, możemy wrócić od razu do tej sekwencji, w której powinęła nam się noga i wybrać inną, prawidłową możliwość. Fleeing The Complex pozwala nam nawet na powrót do naszych ulubionych scen i sprawdzenie „co by było gdyby” – możemy sprawdzić jak przebiegłaby rozgrywka jeśli w danej sytuacji wybralibyśmy takie, a nie inne wyjście, co z kolei przekłada się na zakończenie rozgrywki; dostęp do tego mamy praktycznie w każdej chwili za pośrednictwem ikony mapy w rogu ekranu – wystarczy tylko kliknąć tutaj.
Oprawa graficzna zastosowana w Fleeing The Complex epatuje prostotą oraz dopełnia komicznego i „z przymrużeniem oka” klimatu produkcji – wszelkie napotkane przez nas postaci składają się praktycznie wyłącznie z kresek i okręgu jako głowy, z niewielkimi detalami jak kolorowe włosy czy broda; natomiast grafika otoczenia nadaje grze nieco kreskówkowy albo nawet komiksowy klimat. Nie jest ona jednak w żadnym stopniu niedopracowana czy też nie wskazuje na lenistwo twórców – można powiedzieć, że wpisuje się raczej w obecny trend, zwłaszcza wśród gier przeglądarkowych, traktowania grafiki jako sprawy mającej przede wszystkim odpowiadać nastrojowi rozgrywki niż realizmowi.
Dużą zaletą gry jest z kolei oprawa dźwiękowa – to jedna z niewielu produkcji tego rodzaju i na tę platformę, która posiada nagrane głosy postaci; niemniej jednak, nie ma żadnego typu napisów, tak więc jeśli nasza pociecha jest słabo słysząca lub nie zna angielskiego w stopniu podstawowym, może mieć problemy ze zrozumieniem większości wypowiedzi.