Jury przedstawiło tegoroczny werdykt!
Pozytywna dziecięca energia w samym centrum Warszawy, najlepsze polskie i zagraniczne spektakle dla dzieci i młodzieży, warsztaty, happeningi – to wszystko wydarzyło się za sprawą XIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2015! Kolejne wydanie tego niezwykłego wydarzenia właśnie dobiegło końca. Jury oraz Juniorzy Jurorzy po raz kolejny nagrodzili i wyróżnili najlepsze przedstawienia. W tym roku były to: „Gęś, Śmierć i tulipan” Teatru Baj w Warszawie, „Kryjówka” – neTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań/Centrum Kultury w Lublinie oraz „Jak zostałam wiedźmą? Sztuka autobiograficzna dla dorosłych i dzieci” – warszawskiego Teatru Studio.
Na uroczystości zakończenia Festiwalu KORCZAK 2015 w Teatrze Powszechnym Gości przywitali: Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu oraz Wojciech Faruga, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, a także Pan Minister Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka. W otwarciu uczestniczyli nasi najważniejsi goście: dzieci i rodzice, ale także m.in.: aktorzy i twórcy tegorocznych spektakli, przedstawiciele teatrów, uczestnicy warsztatów, patroni i nasi partnerzy oraz przyjaciele Festiwalu KORCZAK. „Za nami kolejny XIX Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2015, ale dla nas to wcale nie koniec. Już rozpoczynamy pracę nad wyjątkową – bo XX przyszłoroczną edycją. Dzieci i młodzież to dla nas zawsze najważniejsi goście. To dla nich jest ten Festiwal i z roku na rok nasi milusińscy pokazują, że naprawdę warto organizować kolejne edycje! W tym roku skoncentrowaliśmy się na młodym dorastającym widzu. XIX edycja była przygotowana z myślą o nastolatkach. Wszystko co dobre szybko się kończy mimo iż tegoroczny Festiwal trwał aż dwa tygodnie! Do zobaczenia jesienią 2016 roku!” – podsumowała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu KORCZAK.
Podczas Uroczystego Zakończenia Festiwalu, które odbyło się w Teatrze Powszechnym w Warszawie przy pełnej widowni młodych i dorosłych widzów, artystów, aktorów, przedstawicieli teatrów polskich i zagranicznych zaprezentowano produkcje filmowe podsumowujące zeszłoroczny Światowy Kongres ASSITEJ i specjalną edycję Festiwalu KORCZAK 2014. Także zaprezentowano i podsumowano w ciekawy sposób to, co miało miejsce na tegorocznym Festiwalu.
Najlepsi z Najlepszych
Jak co roku, także podczas tej edycji Festiwalu KORCZAK 2015 – obradowały równolegle: Międzynarodowe Jury Dorosłych oraz Jurorzy-Juniorzy. Nagroda Grand Prix –„Złocisty” przyznawana jest przez Jury Dorosłych dla najlepszego festiwalowego spektaklu. Dodatkowo przyznawana jest przez nich nagroda „Kota w worku” – czyli zaproszenie na Festiwal „Korczak 2016” produkcji nagrodzonego teatru z pominięciem procedury kwalifikacyjnej. Jury dziecięce pracowało samodzielnie i według własnych kryteriów oceny dokona wyboru spektaklu, by wręczyć nagrodę „Ziarenko” – związaną z symbolem Festiwalu, jakim są słoneczniki.
GRAND PRIX „ZŁOCISTY” XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2015 Jury przyznało dla spektaklu „Gęś, Śmierć i tulipan” (Teatr Baj, Warszawa). Zaufaniem Jury obdarzyło twórców spektaklu „Kryjówka” (neTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań/Centrum Kultury w Lublinie) – przyznając festiwalowego „KOTA w WORKU”.
W tym roku szczególna „Nagroda Ziarenko” młodego Jury została przyznana Teatrowi Studio z Warszawy za spektakl: „Jak zostałam wiedźmą? Sztuka autobiograficzna dla dorosłych i dzieci”. Jury dziecięce uznało iż udało się twórcom: „stworzenie świata opartego na uniwersalnej i wielopokoleniowej narracji, ciekawej formie oraz ujmujących kreacjach aktorskich”.
Międzynarodowe Jury przyznało także następujące wyróżnienia:
• dla Grzegorza Mazonia za rolę Sama w spektaklu „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” za: „zdolność przetrwania w chaotycznym świecie, który go otacza” (TEATR LALEK, WROCŁAW).
• dla Magdaleny Łaskiej za rolę Plastusia w spektaklu „Plastusiowy Pamiętnik” za: „słuch na dzieci adekwatny do wielkości uszu bohatera” (TEATR POLSKI, BYDGOSZCZ).
• dla Artura Krajewskiego za rolę Ołówka w spektaklu „Plastusiowy Pamiętnik” za: „perfekcyjne wykonanie ekstremalnego zadania aktorskiego” (TEATR POLSKI, BYDGOSZCZ).
• dla Judyty Turan za rolę Rachel w spektaklu „Kryjówka” za” „kreację aktorską w formie, emocji i mowie” (CENTRUM KULTURY / TEATR W SIECI POWIĄZAŃ, LUBLIN).
• dla Karoliny Adamczyk za rolę Iwony w spektaklu „Iwona, księżniczka z Burbona” za: „piękno w „brzydocie i biedzie” (TEATR POWSZECHNY, WARSZAWA).
• dla Marcina Chlandy za scenografię do spektaklu „Iwona, księżniczka z Burbona”(TEATR POWSZECHNY, WARSZAWA).
• dla zespołu teatru Atofri za kreatywne poszukiwanie nowych rozwiązań (TEATR ATOFRI, POZNAŃ).
• dla Prota Jarnuszkiewicza za reżyserię światła w spektaklu „Całe Królestwo Króla” (TEATR ANIMACJI, POZNAŃ).
• dla Mateusza Dębskiego za muzykę do spektaklu „Całe Królestwo Króla” (TEATR ANIMACJI, POZNAŃ).
• dla zespołu Teatru Animacji w Poznaniu za grę aktorską w spektaklu „Całe Królestwo Króla” (TEATR ANIMACJI, POZNAŃ).
• dla Marcina Jarnuszkiewicza za inscenizację i czasoprzestrzeń w spektaklu „Całe Królestwo Króla” (TEATR ANIMACJI, POZNAŃ).
Juniorzy Jurorzy przyznali także następujące wyróżnienia:
• Pierwsze wyróżnienie przyznano dla spektaklu „Plastusiowy Pamiętnik” (Teatru Polskiego z Bydgoszczy). Z komentarzem Jury: „Szczególnie dla pani Magdaleny Łaskiej za rolę Plastusia za entuzjazm i energię, która podrywała widzów z krzeseł”.
• Drugie wyróżnienie trafiło dla spektaklu „Kryjówka” (Centrum Kultury w Lublinie/ neTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań) Za: „sugestywnie wykreowany świat, wyjątkową scenografię i światło.
• Trzecie wyróżnienie, dla spektaklu „Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam.” Teatru im. Aleksandra Fredry z Gniezna za „innowacyjne podejście do materii dramaturgicznej – wyjątkową i twórczą adaptację”.
„Udział wzięli…”
W tegorocznej XIX edycji Festiwalu KORCZAK Rada Artystyczna zaprosiła do udziału w Festiwalu Teatry z: Krakowa – Teatr Figur; Lublina – Centrum Kultury w Lublinie/neTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań; Wrocławia – Wrocławski Teatr Lalek; Bydgoszczy – Teatr Polski; Gniezna – Teatr im. Aleksandra Fredry; Supraśla – Teatr Lalki i Ludzie; Poznania – Teatr AtoFri i Teatr Animacji oraz z Warszawy: Teatr Powszechny, Teatr Lalka, Teatr Baj, Teatr 6.piętro, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Rampa, Teatr Studio. Zagraniczne produkcje wybrano z: Rosji/Włoch, Izraela, Rumuni oraz Hiszpanii. W tym roku Centrum Festiwalowe zorganizowane było w Teatrze Powszechnym, w którym odbyła się także większość z wydarzeń festiwalowych oraz cieszyła się ogromnym powodzeniem interaktywna Strefa Dziecka.