Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z wizyty u lekarza homeopaty. Jedną z przyczyn jest fakt zindywidualizowanego podejścia takiego specjalisty do pacjenta. Homeopatia bowiem zakłada, że choroba jest zaburzeniem wewnętrznej równowagi organizmu, a podjęta terapia sposobem na jej przywrócenie.
Leczenie zatem powinno być dopasowane do konkretnych objawów i konkretnego pacjenta, a nie do typowych objawów choroby. W związku z tym, wywiad u lekarza homeopaty różni się od zwykłego wywiadu lekarskiego. Czego można się spodziewać? Oto najważniejsze różnice.
Każdy szczegół ma znaczenie
Pierwszą i najlepiej zauważaną przez pacjentów różnicą jest czas trwania wywiadu. Zazwyczaj rozmowa o dolegliwościach w tradycyjnym gabinecie lekarskim trwa kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Homeopatia zakłada, że lekarz musi dokładnie poznać pacjenta, analizując nie tylko konkretne objawy chorobowe, lecz także okoliczności ich powstania i wiele innych zagadnień. Dlatego też pierwsza wizyta u homeopaty trwa zazwyczaj co najmniej godzinę lub dłużej, gdy pacjent cierpi na choroby przewlekłe.
O co zapyta homeopata?
Poza standardowymi pytaniami, które usłyszeć można od każdego lekarza oraz przyjrzeniem się wynikom badań i przeprowadzeniem badania fizykalnego, można się spodziewać obszernego wywiadu, w którym poruszone zostaną zagadnienia, między innymi takie jak:
- okoliczności pojawienia się choroby – m.in. warunki pogodowe, pora dnia, w konsekwencji których doszło do infekcji,
- precyzyjne określenie dolegliwości – np. w przypadku bólu, padną pytania zarówno o jego dokładną lokalizację, sposób i kierunek rozprzestrzeniania się, charakter, czy stopień nasilenia,
- momenty, w których objawy choroby nasilają się i osłabiają – wraz z określeniem sytuacji, w których ma to miejsce – lekarz szukać będzie zależności np. od przyjmowanej pozycji, pogody, konkretnej formy ruchu itp.,
- odczucia pacjenta w trakcie występowania objawów – zarówno te fizyczne, jak np. uczucie ciepła, chłodu, czy mrowienia, jak również emocjonalne – homeopatia zwraca bowiem także uwagę na stan psychiczny pacjenta.
W przypadku chorób przewlekłych, wywiad poszerzony będzie również o historię chorób w rodzinie pacjenta, analizę funkcjonowania wszystkich jego narządów, a także określenie osobowości i temperamentu chorego. Niezależnie od tego, czy pacjent przychodzi z objawami chorób takich jak przeziębienie, grypa czy zgłasza się na terapię chorób przewlekłych, wywiad lekarski u lekarza homeopaty zawsze jest kompleksowy.
Jak zatem widać, wywiad lekarski w przypadku terapii homeopatycznej jest o wiele bardziej dokładny i wymaga koncentracji zarówno od lekarza, jak i od pacjenta. Jeżeli pacjent wykaże chęć samoobserwacji i będzie podążać za wskazaniami lekarza homeopaty, będzie miał możliwość podjęcia leczenia, by było ono skuteczne i przyniosło mu ulgę.