koncert i działania dla rodzin z dziećmi 0-9 lat
wydarzenie specjalne w ramach cyklu „Smykowizje”
streaming online na kanałach U-jazdowskiego
8 grudnia, godz. 12.00 – koncert
6 grudnia, godz. 18.00 – otwarta Mikołajkowa próba generalna
U-jazdowski, Sala im. Wojciecha Krukowskiego, Laboratorium
Wykonawcy:
Dorota Miśkiewicz – głos, gościnnie
Marta Grzywacz – głos
Małgorzata Czajka – głos, gościnnie
Hashtag Ensemble w składzie:
Anna Ćwiek-Karpowicz – flet
Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce
Marta Piórkowska – skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Dominik Płociński – wiolonczela
Mateusz Loska – kontrabas
Krzysztof Kozłowski – instrumenty klawiszowe
Hubert Zemler – perkusja
Lilianna Krych – w roli dyrygenta
Zespół głosów dziecięcych
prowadzenie: Anna Szawiel
rysunki: Aleksandra Galewicz
Wstęp: bilet rodzinny 30 złotych (wejście dla maksymalnie 2 osób dorosłych i 2 dzieci)
Przedsprzedaż biletów w kasie U-jazdowskiego, od dnia 20 listopada 2018 roku
Ośmiu zawodników tajemniczej drużyny, pięć wróbli, trzy zegary, dwie osy, dwa koty, jeden mazurek, szumy, szelesty i deszcz. Oto główni bohaterowie miniatur, piosenek, improwizacji i zabaw, które mali i duzi słuchacze usłyszą i których doświadczą podczas tego koncertu: wydarzenia specjalnego, realizowanego w ramach lubianego i popularnego cyklu „Smykowizje”.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zrealizowało w ramach tego cyklu wiele działań artystycznych: koncertów i performansów muzycznych, które odbywały się niemal zawsze w przestrzeniach wystaw sztuki współczesnej. Teraz dzieci, ich rodzice i opiekunowie będą mogli usłyszeć i bawić się przy zainspirowanych wystawami i wspólnymi działaniami, kilkunastu premierowych miniaturach wokalno-instrumentalnych, skomponowanych przez Agnieszkę Widlarz – kompozytorkę i edukatorkę muzyczną, autorkę ponad 100 piosenek i miniatur muzycznych dla dzieci i edukatorów. Miniaturom towarzyszyć będą nowoczesne, niezwykle sugestywne a często zabawne i pełne poczucia humoru ale też istotnych muzycznych odniesień, improwizacje muzyków zespołu Hashtag Ensemble, zespół dziecięcych głosów i barwny świat kształtów i kolorów, czyli rysunków, tworzonych również na oczach widzów.
Cykl jest też pierwszym etapem tworzenia współczesnego, atrakcyjnego repertuaru utworów dla najmniejszych i nieco większych dzieci, świadomie i z pełną uwagą odnoszących się do możliwości percepcyjnych i wykonawczych najmłodszego słuchacza i wykonawcy. U-jazdowski tym samym inicjować będzie powstawanie nowych dzieł artystycznych, poruszających tematy aktualne i współczesne dzieciom i edukatorom muzycznym, a jednocześnie uwrażliwiających na sztukę, w szczególności poprzez metodę łączenia sztuk, takich jak np. w tym wypadku: sztuki wizualne, muzyka i poezja.
Premierowa prezentacja nawiąże w formie do jednego z najbardziej znanych cykli, łączących muzykę i sztuki wizualne: „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego. Cykl zainspirowany jest problematyką świata muzyki i dźwięków oraz poparty kilkuletnimi obserwacjami w ramach dwóch istotnych na mapie Warszawy, ale i Polski, długofalowych projektów, adresowanych do rodzin z małymi dziećmi: realizowanej od 2011 roku „Smykofonii” Fundacji Muzyka jest dla wszystkich oraz rozpoczętych w 2016 roku „Smykowizji”, realizowanych w partnerstwie z Fundacją. Prezentowane podczas koncertu premierowe 12 miniatur jest z jednej strony efektem stałej obserwacji małych dzieci w otoczeniu rodzin w inspirujących przestrzeniach wypełnionych obiektami sztuki współczesnej, z drugiej: rozmowami z edukatorami muzycznymi i reakcjami nauczycieli muzyki, które stały się dla autorów cyklu drogowskazem potrzeb tych grup.
Kompozycja i premiera 12 miniatur jest pierwszym etapem przed udostępnieniem odpowiednio przygotowanego materiału nutowego edukatorom i nauczycielom muzyki, ale także rodzicom i opiekunom, zainteresowanym rozwojem kreatywności i wrażliwości muzycznej dzieci.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Partnerzy:
STOART, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Stowarzyszenie Hashtag Ensemble, Muzykoteka Szkolna, Qlturka.pl, CzasDzieci.pl
Zapraszamy do wydarzenia fb: https://www.facebook.com/events/2301841030141484/
Agnieszka Widlarz
pedagożka rytmiki i improwizacji fortepianowej, kompozytorka piosenek dziecięcych, doktor sztuki w dyscyplinie artystycznej rytmika i taniec. Absolwentka sekcji Rytmiki na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie UMFC) w klasie improwizacji prof. Szábolcsa Esztényiego, od 2003 roku związana z macierzystą Uczelnią. Pracuje także z młodzieżą i dziećmi w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego. Prowadzi warsztaty metodyczne z zakresu rytmiki i improwizacji fortepianowej dla nauczycieli o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (Warszawa, Lublin, Olsztyn, Rzeszów, Kielce, Kraków, Lusławice, Łódź).
Równolegle z pracą dydaktyczną, od wielu lat zajmuje się komponowaniem piosenek, jest także autorką muzyki do spektakli teatralnych dla dzieci. Jej twórczość wywodzi się z doświadczeń praktycznych, jest silnie związana z działalnością pedagogiczną. Postrzega piosenkę jako podstawową formę pracy z dziećmi, która kształtuje preferencje estetyczne przyszłego odbiorcy/twórcy sztuki. Wzorem są dla niej piosenki Leszczyńskiej, Markiewicza i Wasowskiego, które ceni za „naturalność” linii melodycznej, równocześnie stale poszukuje własnych środków wyrazu i charakterystycznego stylu. Jest autorką wielu piosenek, głównie dziecięcych, jako kompozytorka współpracowała m.in. z wydawnictwami: Żak, Edukacja Polska, Wydawnictwo Szkolne PWN, WSiP, a także z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Obok Krzysztofa Herdzina, jest współautorką piosenek znajdujących się w publikacji poświęconej życiu i twórczości Fryderyka Chopina – Mazurek, które zaśpiewali czołowi polscy wokaliści jazzowi: Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Janusz Szrom, Agnieszka Wilczyńska. Jest także autorką aranżacji piosenek dla zespołu Voice Band i Anity Lipnickiej na ich debiutancki album W siódmym niebie wydanym przez Pomaton EMI Polska. W roku 2007 jury pod przewodnictwem Krzysztofa Knittla przyznało jej I i II nagrodę w konkursie kompozytorskim na kołysankę dla dzieci, ogłoszonym przez Fundację Muzyka jest dla wszystkich w środowisku Związku Kompozytorów Polskich.
Dorota Miśkiewicz
wokalistka 2017 roku wg ankiety Jazz Forum przeprowadzonej wśród krytyków I dziennikarzy muzycznych. Wokalistka, kompozytorka, autorka tesktów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne” bezprecedensowego projektu PIANO.PL , podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji: m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Piotr Orzechowski “Pianohooligan”, Grzegorz Turnau, Lutosławski Piano Duo (Bartłomiej Wąsik i Emilia Sitarz). Jej konsekwencja, zapał, wyobraźnia, talent oraz magnetyczna osobowość zaowocowały wydarzeniem, podczas którego 1200 osobowa publiczność wstała owacyjnie z krzeseł w niecałe trzy sekundy po wybrzmieniu ostatniego utworu, a bisom nie było końca. Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki, i zwyciężyła w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach Jazzowe Wydarzenie Roku i Album Roku. Nagrała 7 autorskich płyt, niezliczona jest także liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów.
Foto w załączeniu: Honorata Karapuda @ Universal Music Polska
Zespół Hashtag Ensemble
Hashtag Ensemble to grupa założona przez flecistkę Anię Karpowicz w 2013 roku. Inicjatywa łączy wybitnych młodych wykonawców i kompozytorów stale zaangażowanych w pracę z Hashtag Ensemble (Dariusz Przybylski, Wojciech Błażejczyk). Członkowie Hashtag Ensemble mają w dorobku łącznie 72 prawykonania, 103 nagrody w konkursach jako wykonawcy muzyki klasycznej oraz występy na 78 polskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych. Ta kooperatywa muzyczna występowała na festiwalach: Poznańska Wiosna (2016), Musica Electronica Nova (2015), Ogrody Muzyczne (2015), Warszawskie Spotkania Muzyczne (2014), a także koncertowała w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (2016), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (2016), Solti Hall w Budapeszcie (2016), Filharmonii Narodowej w Mińsku (2106), Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej (2014), Sali Koncertowej UMFC w ramach Studium Muzyki Nowej (2014, 2015), w klubie Meskalina w Poznaniu (2016), Boogaloo w Warszawie (2016), Skwer w ramach DUX brzmi w Trzcinie (2013). Hashtag Ensemble ma w repertuarze utwory klasyków muzyki XX wieku: Petera Maxwella Daviesa, Louisa Andriessena, Georga Crumba, Gerarda Griseya, Steva Reicha, zespół intensywnie współpracuje także z polskimi kompozytorami poszerzając repertuar o nowe pozycje (m.in. Dariusz Przybylski, Wojciech Błażejczyk, Adam Porębski, Mikołaj Majkusiak). Ważną sferą działalności zespołu jest improwizacja, co znajduje swój wyraz na pierwszej płycie zespołu „Visegrad Songs” wydanej przez Requiem Records Opus Series (2015). Płyta zebrała znakomite recenzje od portalu Polskiego Radia, magazynów muzycznych Lizard i HiFi Muzyka. Materiał z płyty zabrzmiał podczas 7 koncertów promocyjnych w Polsce, na Węgrzech i na Białorusi. Poza „Piosenkami Wyszehradzkimi” grupa Hashtag Ensemble improwizowała do muzyki Bartoka, tradycyjnych piosenek warszawskich, do wystawy senegalskiego artysty sztuk wizualnych El Sy, a także w cyklu “Partytury Fotograficzne” zrealizowała program #WITKACY do autoportretów Stanisława Ignacego Witkiewicza. Hashtag Ensemble angażuje się w edukację artystyczną, w roku 2016 i 2017 współtworzył merytorycznie i wykonawczo regularny cykl edukacyjnych koncertów muzyki współczesnej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach projektu Smykowizje. Zaś w 2018 roku w ramach festiwalu 8. Mała „Warszawska Jesień” wykonał prapremierowo utwór Piotra Tabakiernika „Głosy”.