Wychowanie szczęśliwego i zdrowego dziecka to najważniejsze zadanie dla mamy i taty. Coraz częściej rodzice zaczynają traktować dzieci jak indywidualne jednostki, biorąc pod uwagę całą złożoność ich psychiki. I nie boją się korzystać z pomocy profesjonalistów, gdy zajdzie taka potrzeba.
Zawód psychologa przez wiele lat nie cieszył się uznaniem społeczeństwa – na szczęście to się zmienia, a my zyskujemy coraz większą wiedzę na temat własnej psychiki. Sprawia to, że nie boimy się korzystać z pomocy psychologów. Warto uświadomić sobie, że również dzieci mogą potrzebować wsparcia psychologicznego.
Prawidłowy rozwój
Każdy rodzić chce, by jego dziecko rozwijało się prawidłowo, wyrastając na mądrego i szczęśliwego człowieka. Na rynku istnieje wiele poradników, które szczegółowo określają, jakimi zdolnościami powinien charakteryzować się młody człowiek w określonym wieku. Każde dziecko jest inne i często zdarza się, że nie spełnia podręcznikowych oczekiwań. W takiej sytuacji rodzicie nie powinni wpadać w panikę. Późne czytanie, mówienie czy umiejętność komunikowania się z otoczeniem nie muszą świadczyć o zaburzeniach w rozwoju. Dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u psychologa dziecięcego, który określi poziom rozwoju dziecka.
Gdy dziecko nas nie słucha
Marzeniem większości rodziców jest grzeczne i posłuszne dziecko, jednak ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wiele dzieci sprawia drobne problemy wychowawcze – najczęściej nie słuchają poleceń, mają kłopoty w szkole. Te trudności mogą przerosnąć rodziców, zwłaszcza gdy pojawia się problem agresji i przemocy u malucha. Korzystniej zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka, jest udać się po poradę do psychologa. Starsze dzieci zazwyczaj znajdują się pod silnym wpływem grupy rówieśników, co może prowadzić do wielu problemów związanych z okresem dojrzewania. Istnieje wtedy znaczna podatność na różnego rodzaju uzależnienia. Rodzice nie powinni czekać, lecz działać – lepiej zapobiegać niż leczyć.
Nowy członek rodziny
Powiększenie rodziny to szczęście dla przyszłych rodziców, lecz dla małego dziecka może to być prawdziwy dramat. Dzieci – zwłaszcza te, które do tej pory były jedynakami – bardzo zabiegają o uwagę rodziców i niekiedy potrafią być bardzo zaborcze w swej miłości. Pojawienie się nowego członka rodziny jest dla nich kwestią problemową – wiele dzieci obawia się, że rodzice przestaną je kochać lub się z nimi bawić. Dla dorosłych oczywiste jest, że tak się nie stanie, jednak mały człowiek inaczej postrzega świat i pojawienie się na nim braciszka lub siostrzyczki zazwyczaj budzi zazdrość i niepokój. Ważne jest, by rodzice rozmawiali z dziećmi o tym, jak będzie zmieniało się ich życie – wsparcie psychologiczne jest tu nieocenione nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Więcej porad znaleźć można na stronie seksuolog-warszawa.com.pl.