Zachowanie konsekwencji podczas aranżacji domu pozwala uzyskać zgrany i harmonijny wygląd wnętrz. Szczególnej dbałości wymaga dopasowanie drzwi, które znajdą się w kilku pomieszczeniach. Jak je dobrać, by dobrze wkomponowały się w przestrzeń i jednocześnie spełniały swoje różnorodne funkcje?
– To, czy końcowy efekt aranżacji czterech kątów będzie harmonijny, zależy od wielu czynników. Kluczową rolę odgrywa przemyślane rozplanowanie przestrzeni i trzymanie się jednego motywu przewodniego. Dlatego w przypadku wyboru drzwi zwróćmy uwagę nie tylko na ich walory estetyczne i techniczne, ale również na to, czy będą współgrać z pozostałymi skrzydłami w mieszkaniu – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.
Spójna estetyka drzwi
Spójność estetyczna nie oznacza, że wszystkie drzwi w mieszkaniu powinny wyglądać identycznie. Najważniejsze, by posiadały ten sam rodzaj wykończenia oraz takie same klamki i zawiasy. Drzwi w kilku kolorach i z różnymi typami okuć wpłynęłyby negatywnie na wygląd przestrzeni, tworząc wrażenie chaosu. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po modele dostępne w ramach jednej kolekcji – wtedy uzyskamy pewność, że wszystkie skrzydła w mieszkaniu będą do siebie pasować.
Pamiętajmy, by estetyka drzwi wpisywała się w wygląd całej przestrzeni mieszkalnej. Jeśli nasz dom urządzony jest w stylu skandynawskim lub prowansalskim, postawmy na skrzydła w białym lub delikatnie beżowym odcieniu. Do klasycznych wnętrz polecane są natomiast modele w ciemnej tonacji. Jeżeli natomiast nie mamy ustalonego konkretnego stylu aranżacyjnego lub różni się on w zależności od pomieszczenia, warto zdecydować się na drzwi w dekorze naturalnego drewna. Jest to bezpieczna opcja, która odnajdzie się w każdej przestrzeni.
Drzwi dopasowane do potrzeb wnętrza
Wnętrza w mieszkaniu różnią się od siebie pod względem wielkości i przeznaczenia – z tego względu wymagają specjalnie dostosowanych rozwiązań. Subtelne różnice w wyglądzie drzwi wpłyną na ich funkcjonalność, nie zaburzając jednocześnie ogólnie przyjętej estetyki.
W niewielkich, słabo doświetlonych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się skrzydła z przeszkleniami. Dzięki nim do środka przenikną promienie słoneczne, nadając wnętrzu pogodny wygląd. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać poziom rozjaśnienia, możemy zdecydować się na różną liczbę szyb – im więcej, tym wyraźniejszy efekt. By natomiast zaoszczędzić miejsce, możemy zamiast drzwi otwieranych w tradycyjny sposób, wybrać wersję przesuwną.
W sypialni i gabinecie, gdzie zależy nam na zachowaniu ciszy i prywatności, lepiej sprawdzą się natomiast modele pełne, w których zamiast przeszkleń umieszczone są fornirowe płyciny. Ograniczą one dopływ dźwięków z pozostałej części domu, służąc spokojnej i nierozpraszającej atmosferze.
Choć współcześnie dużą popularnością cieszą się przestrzenie otwarte, czasem praktyczniejsze okazuje się oddzielenie kuchni od jadalni i salonu. Chcąc zrobić to w subtelny sposób, warto sięgnąć po drzwi przesuwne na prowadnicy podsufitowej. Na co dzień mogą pozostać otwarte, a w czasie gotowania lub podczas niezapowiedzianej wizyty gości z łatwością odseparujemy przestrzeń kuchenną. Warto rozważyć opcję dwuskrzydłową, która nie tylko prezentuje się bardzo efektownie, ale też umożliwia wygodniejsze przemieszczanie się między pomieszczeniami.
Do łazienki wybierzmy koniecznie model z kratką, tulejami lub podcięciem u dołu skrzydła. Każde z tych rozwiązań zapewni wnętrzu przewiew powietrza, redukując wilgoć i poczucie duszności. Dodatkowo zadbajmy też o zamek łazienkowy z blokadą.
– W RuckZuck oferujemy kilkadziesiąt kolekcji drzwi wewnętrznych, w skład których wchodzi po kilka modeli. Wśród skrzydeł np. z linii Magnetic, Tosca czy Havana mamy do dyspozycji konstrukcję pełną lub z różną liczbą przeszkleń. Dodatkowo możliwy jest wybór modelu jednoskrzydłowego lub dwuskrzydłowego, tradycyjnego lub przesuwnego. Proponujemy także różne typy zamków, a na specjalne zamówienie wykonujemy podcięcie wentylacyjne. Mając tak wiele możliwości, bez problemu dobierzemy drzwi do każdego wnętrza – dodaje Katarzyna Śliwińska.