Epidemia w Polsce stała się faktem. Od 16 kwietnia będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Najlepiej do tego celu nadają się jednorazowe maseczki chirurgiczne, a tylko w ostateczności może to być chusta lub szalik. Czekając na szczegółowe rozporządzenie ministra zdrowia, zebraliśmy najważniejsze fakty dotyczące maseczek.
Maseczki mają za zadanie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii drogą kropelkową. Przy każdym naszym kaszlnięciu i kichnięciu, a także podczas mówienia z ust i nosa wydobywają się drobinki śliny bądź wydzieliny, która zawiera bardzo duże ilości drobnoustrojów chorobotwórczych. Osiadają one na sprzęcie i przedmiotach wokół nas. Jeśli dotknie ich potem dłonią osoba zdrowa, z dłoni przeniesie na okolice swoich ust i nosa, co za którymś razem spowoduje zarażenie. Maseczki powinniśmy stosować nie tylko podczas epidemii koronawirusa, ale także przy każdej infekcji z kaszlem lub katarem.
Które maseczki chronią przed koronawirusem?
Najczęściej stosowanymi są maseczki chirurgiczne. Chronią przed większymi cząsteczkami, o średnicy powyżej 1 mikrometra (μm), a nie przed samymi wirusami, które mają znacznie mniejszą średnicę. Stanowią jednak skuteczną barierę dla kropelek śliny z gardła lub wydzieliny z nosa, w których mogą być obecne wirusy. Maseczki chirurgiczne dzielimy na trzy rodzaje: typ I (skuteczność filtracji ≥ 95), typ II (skuteczność filtracji ≥ 98) oraz typ IIR (skuteczność filtracji ≥ 98). Maseczki typu III są odporne na przesiąkanie.
Maski medyczne: FFP3 i N95. Składają się nie tylko z materiału, ale także z filtra oczyszczającego. Mogą być jednorazowe (oznaczone NR, do noszenia maksymalnie 8 godzin) lub wielorazowego użytku (oznaczone R, filtr zmieniamy co dwadzieścia kilka dni). Maski FFP mają trzy klasy: P1, P2, P3 – z największą skutecznością.
Oznaczenia masek różnią się w krajach, odpowiednikiem maski FFP2 jest amerykańskie oznaczenie N95.
Uwaga: maski FFP oraz N95 mogą powodować niewielkie utrudnienie w oddychaniu, które będzie odczuwalne przez osoby mające schorzenia układu oddechowego lub krążeniowego np. astmę, chore serce dlatego nie poleca się zakładania ich właśnie tym osobom.
Najważniejsze zasady stosowania maseczek na twarz
- Pamiętaj, że maseczki są jednorazowe. Każde zdjęcie maseczki powinno oznaczać jej wyrzucenie do kosza.
- Nie dotykaj maseczki dłońmi podczas noszenia, nie ściągaj maski pod brodę, a potem nie zasłaniaj twarzy jeszcze raz.
- Umyj ręce przed założeniem maseczki oraz koniecznie po jej zdjęciu i wyrzuceniu. Umyj twarz po zdjęciu maseczki.
- Podczas ściągania maseczki chwytaj wyłącznie za gumki lub tasiemki.
- Zmień maseczkę na nową, gdy poczujesz, że jest wilgotna. Nigdy nie noś jej dłużej niż 2 godziny (tutaj eksperci są różnego zdania, niektórzy mówią nawet, że już po 15 minutach nadaje się ona do wyrzucenia).
- Maseczki materiałowe można prać w co najmniej 60 C lub wyparzać w piekarniku w co najmniej 60 C przez minimum 20 minut, dodatkowo prasując później gorącym żelazkiem.
- Małym dzieciom do lat 2 nie zasłaniamy ust ani nosa, tym bardziej niemowlętom, które do 6 mca życia oddychają wyłącznie noskiem.
Sama maseczka nie uchroni nas przed zarażeniem, jeśli nie będziemy naprawdę często myli dłoni wodą i mydłem lub spirytusem. Po każdym powrocie do domu należy od razu umyć ręce i twarz. Tutaj znajdziesz filmy kiedy i jak prawidłowo używać maseczki chirurgicznej.