Na alergię choruje potężna część społeczeństwa. Niewiadomo jaka jest przyczyna, że z pokolenia na pokolenie wzrasta liczba dzieci i dorosłych, u których pojawiają się symptomy alergii. Co ciekawe, jeszcze 20 lat temu uważano, że jeśli ktoś nie jest uczulony od dziecka, w dorosłym życiu nie doświadczy jej objawów. Niestety w obecnych czasach alergia może rozwijać się zarówno u dziecka, jak i dorosłego, który nigdy na nic nie był uczulony.
Objawy alergii – dla przypomnienia
Alergie dzielą się na dwie najważniejsze grupy: pokarmowe i wziewne. Oczywiście występują też alergie na leki czy kosmetyki, ale omówimy objawy tylko tych dwóch najważniejszych kategorii.
Objawy „pokarmówki” – wysypki na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, zgięciach łokciowych, wypukłe czerwone krostki wypełnione przeźroczystym płynem albo czerwone rozlane plamy, czerwone ślady za uszami, placki z łuszczącą się skórą, swędząca, wysuszona skóra, napuchnięte usta i łzawiące oczy natychmiast po spożyciu alergenu, biegunki, wzdęcia lub zaparcia, pękająca, swędząca skóra na powiekach, z której sączy się płyn.
Objawy alergii wziewnej, czyli na drobnoustroje unoszące się w powietrzu np. pyłki, sierść, grzyby, roztocza: obrzęknięta śluzówka nosa (zatkany nos bez wydzieliny), gęsty katar spływający po gardle, rzadki przeźroczysty katar wypływający z nosa, łzawiące, czerwone, swędzące oczy, zaropiałe oczy, duża ilość śluzu w oczach, suchy kaszel, bez przerwy bolące gardło (bez innych objawów infekcji), bardzo częste infekcje górnych dróg oddechowych, swędząca skóra, pękająca, swędząca skóra na powiekach z sączącymi się rankami, podobne ranki mogą wystąpić za uszami.
Przy alergii wziewnej najczęściej objawy występują sezonowo, z najmniejszym nasileniem lub wręcz ustaniem w okresie listopad – do końca stycznia, z największym nasileniem wiosną. Wyjątkiem są sytuacje, gdy alergen znajduje się w domu np. zwierzę, wtedy objawy będą trwały cały rok.
Nieleczona alergia w ciągu kilku lat często doprowadza do rozwoju astmy, wtedy do objawów dołączają się duszności (uczucie, jakby klatkę piersiową cały czas przygniatał ciężar lub jakby cały dzień szło się pod górkę), występujące sezonowo oraz w trakcie każdej infekcji.
Jak rozpoznać alergię?
Udać się lekarza alergologa, który zleci odpowiednie testy. Mogą to być testy z krwi, na konkretne przeciwciała związane z alergenami, które pozwalają określić stopień alergii; mogą to też być testy skórne. Do testów skórnych trzeba odstawić wiele leków antyalergicznych, do tych z krwi nie jest to konieczne. Niestety przeważnie za dokładną diagnozę trzeba zapłacić, ale jest to naprawdę ważne zdobyć przynajmniej orientację co nas lub dziecko uczula.
Dla dobrego lekarza, testy nie stanowią jednak najważniejszego punktu odniesienia lecz jest nim obserwacja pacjenta. Wynika to z tego, że medycyna nadal nie potrafi diagnozować alergii ze wszystkich jej mechanizmów i bywa często, że wynik testów jest fałszywie negatywny. Jeśli mimo to objawy alergii będą ewidentne w zetknięciu się z alergenem – z pewnością otrzymacie leczenie.
Kalendarz pylenia na marzec – maj
Marzec: od lutego w powietrzu unoszą się pyłki leszczyny i olchy. Pylenie rozpoczyna topola, a pod koniec miesiąca brzoza, która jest jednym z najsilniejszych alergenów. W marcu znajdziemy także w powietrzu zarodniki grzybów z rodziny Alternaria i Cladosporium, ale w niewielkim stężeniu.
Kwiecień: to najgorszy miesiąc dla alergików. Na początku miesiąca pyli jeszcze olsza i leszczyna, cały czas pyli brzoza, a pod koniec marca zaczynają pylić pyłki traw. Słabe stężenie wykazują zarodniki grzybów Alternaria i Cladosporium.
Maj: w tym miesiącu na pierwsze miejsce wysuwa się pylenie traw oraz zbóż. Kończy pylić brzoza, ale pojawiają się pyłki dębu, szczawiu, babki i pokrzywy. Notuje się także wysokie stężenie zarodników grzybów Alternaria i Cladosporium.