Wielkanoc coraz bliżej, więc najwyższa pora zastanowić się nad świątecznym menu. Uroczyste spotkania w domowym gronie zasługują na szczególną oprawę. Faszerowane jajka to nie wszystko, co powinno znaleźć się na odświętnie udekorowanym stole. Obowiązkowym punktem wielkanocnego jadłospisu, obok efektownych babek i mazurków, są domowe pasztety. Temat wydaje się trudny i pracochłonny? Nie ze wskazówkami szefa kuchni Knorr!
Święta to doskonała okazja do zaprezentowania pełni swoich kulinarnych umiejętności. Są również znakomitym pretekstem do przetestowania przepisów, które zwykle pomija się podczas gotowania na co dzień. Przyznajcie sami: jak często bierzecie na warsztat pasztet? Nasze receptury ułatwiające zrobienie pysznego, domowego dania sprawią, że częściej będziecie wracać do tego smakołyku. Tym bardziej, że przyrządzić go można na wiele rozmaitych sposobów. Tradycyjna wersja mięsna czy może wegetariańska wariacja? Idealny pasztet niejedno ma imię.
Tradycyjnie i wykwintnie
Samodzielnie przygotowanie pasztetu przybliży każdego kucharza do tradycyjnych receptur. Nawet jeśli na co dzień bardziej interesujące wydają się egzotyczne kulinaria i nowinki ze świata gastronomii, przy okazji świąt przyjemnie będzie wrócić do klasycznych rozwiązań. Zadowoleni będą zarówno seniorzy rodu, jak i młodsi członkowie rodziny. Czemu pasztet w ogóle warto uwzględnić w świątecznym jadłospisie? Jest wyśmienitą alternatywą dla wędlin kupowanych w sklepach. Pierwszorzędnie smakuje na zimno, więc może spokojnie czekać na swoją kolej, wyłożony na półmisku podczas długich, świątecznych posiedzeń przy stole. Bardzo dobrze smakuje samodzielnie lub na kanapkach. Z dodatkiem rzeżuchy lub żurawiny prezentuje się jeszcze dostojniej. Zatem do dzieła!
Smakowite pasztety można przygotować z różnych gatunków mięs oraz ich mieszanek. Prawdopodobnie najczęściej wybieranym rodzajem jest wieprzowina. Wzięciem cieszy się wołowina – do pasztetu śmiało można wykorzystać mięso, które zostało po ugotowaniu świątecznego rosołu. Ważne jest, by w kuchni nic się nie zmarnowało, a święta nie są od tej reguły wyjątkiem. Wielu kucharzy eksperymentuje także z mięsem drobiowym, wykorzystując w recepturach wątróbkę. Skład takiego przysmaku można urozmaicić dodatkiem pieczarek, marchewki i pora. Zyska na tym zarówno jego struktura, jak i wygląd. Zależy Wam na zniewalającym efekcie? Spróbujcie składników, które nie pojawiają się na talerzach zbyt często. Wyszukany ziołowy pasztet z królika uatrakcyjni każdy wielkanocny stół.
Ziołowy pasztet z królika
Czas przygotowania: 90 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 1 królik
- 1 kostka Rosołu z kury Knorr
- 200 g gotowanego boczku
- 150 g słoniny
- 20 plastrów słoniny
- 1 pęczek włoszczyzny
- 2 cebule
- 200 g wątróbki drobiowej
- 1 kajzerka
- 5 jajek
- 1 Liść laurowy z Turcji Knorr
- 3 ziarenka Ziela angielskiego z Meksyku Knorr
- 1 szczypta Pieprzu czarnego z Wietnamu mielonego Knorr
- 2 łyżki bułki tartej
- 1 łyżka margaryny
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- 1 łyżeczka Rozmarynu z Maroko Knorr
Sposób przygotowania:
- Zalej wodą boczek, królika i włoszczyznę. Włóż do wody również ziarna ziela angielskiego oraz liść laurowy. Gotuj składniki, aż staną się miękkie. Następnie oddziel mięso od kości.
- Mięso z królika, boczek i warzywa zmiel w maszynce. 150 g słoniny oraz cebulę pokrój w kostkę. Wytop kawałki słoniny i zeszklij na niej cebulę. Sparz wątróbkę drobiową, a kajzerkę namocz w wodzie i odciśnij. Wątróbkę wraz z wilgotną bułką przemiel w maszynce. Przełóż wszystkie zmielone składniki do naczynia, następnie dorzuć jajka i rozpuszczoną w niewielkiej ilości wywaru z gotowania mięsa kostkę Rosołu z kury Knorr. Do całości wsyp posiekaną natkę pietruszki oraz dopraw masę rozmarynem i czarnym pieprzem.
- Wymieszaj starannie mięsną masę i włóż ją do natłuszczonej margaryną oraz posypanej bułką tartą foremki. Pasztet nakryj z wierzchu plastrami słoniny. Tak przygotowaną formę włóż do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na około 1,5 godziny. Serwuj po wystygnięciu.
Bezmięsna Wielkanoc
Dieta wegetariańska nie musi oznaczać rezygnacji z hucznego obchodzenia świąt. Wręcz przeciwnie – warto potraktować ją jako sposób na pokazanie wszystkim sceptykom, że roślinnemu jadłospisowi niczego nie brakuje. Ani pomysłowości, ani smaku, ani zachęcającego wyglądu potraw. Na wegetariański pasztet skuszą się najwięksi miłośnicy mięsnych pieczeni, kotletów i kiełbas. Liczba produktów, które pomogą uzyskać smakowite rezultaty, jest ogromna. Pasztet jajeczny wydaje się najbardziej oczywistym, wielkanocnym wyborem. Fantastycznym pomysłem jest także wykorzystanie szpinaku, dzięki któremu pasztet wygląda wyjątkowo świeżo i wiosennie. Pomysł idealny na Wielkanoc!
Podczas robienia warzywnego pasztetu, dobrze mieć pod ręką różne rodzaje kasz, które pomogą uzyskać pożądaną konsystencję gotowego dania. Na prowadzenie w tej dziedzinie wysuwa się kasza gryczana, lecz jaglana i jęczmienna również się sprawdzą. Połączenie ich z marchewką pozwoli na podanie atrakcyjnej wizualnie i smakowitej propozycji. Seler, cukinia i dynia to kolejne warzywa, które dobrze jest wypróbować w czasie swoich kulinarnych poszukiwań. Co ciekawe, nawet pospolite ziemniaki zaserwowane w formie pasztetu zyskają na elegancji. Grzyby to ważny składnik wszelkich roślinnych diet, więc z łatwością można zamienić je w smaczny, odświętny rarytas. Niezawodnymi elementami wegetariańskich pasztetów są warzywa strączkowe. Sięgnijcie po fasolę w dowolnym kolorze – białym, czerwonym lub czarnym. Soczewica to również wdzięczny składnik, który zapewni uznanie wszystkich biesiadników. W roślinnym pasztecie szef kuchni Knorr uwzględnił ciecierzycę – z pewnością nie będziecie rozczarowani.
Roślinny pasztet
Czas przygotowania: 105 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 100 g kaszy gryczanej
- 100 g ciecierzycy z puszki
- 1 opakowanie Fix Naturalnie Smaczne Zapiekanki ziemniaczanej Knorr
- 200 ml wody
- 100 g orzechów
- 4 łyżki oleju
- 2 marchewki
- 50 g suszonych grzybów
- 2 pietruszki
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki Majeranku z krajów śródziemnomorskich Knorr
- 1 łyżeczka Kminu rzymskiego z Indii mielonego Knorr
- 1 łyżeczka Gałki muszkatołowej z Indonezji Knorr
- 1 łyżka musztardy Dijon
- 2 łyżki bułki tartej
Sposób przygotowania:
- Przygotuj kaszę gryczaną zgodnie ze wskazówkami producenta, umieszczonymi na opakowaniu. W 200 ml wody namocz suszone grzyby. Potem gotuj je przez około 15 minut.
- Pietruszkę oraz marchewki pokrój w wąskie paski. Kawałki warzyw smaż na patelni z 2 łyżkami rozgrzanego oleju, aż staną się rumiane.
- Opakowanie Fix Naturalnie Smaczne Zapiekanka ziemniaczana Knorr połącz z wodą pozostałą po gotowaniu grzybów i grzybami. Całość jeszcze raz zagotuj.
- Do dużego naczynia wsyp kaszę gryczaną, ciecierzycę, gotowy sos grzybowy oraz pokruszone orzechy. Dodaj ząbki czosnku, usmażone warzywa, musztardę, majeranek, kmin rzymski oraz gałkę muszkatołową. Wszystko razem zmiksuj.
- Posmaruj olejem formę do pieczenia i obsyp ją bułką tartą. Przełóż masę i również ją posyp po wierzchu bułką. Pasztet piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 45 minut. Podawaj na zimno.
No to plusk! Ryby nie tylko na wigilię
Wielu kucharzy przywykło do prostego podziału: bożonarodzeniowe menu wypełnione jest rybnymi specjałami, a w Wielkanoc królują jajka. Pyszne tradycje dobrze jest raz na czas modyfikować, by zaskoczyć domowników mniej oczywistymi połączeniami. Tego typu kombinacje nie wymagają szczególnej wiedzy i umiejętności. Liczą się chęci i otwartość na nowości. Ryby świetnie smakują nie tylko smażone lub w galarecie, ale także jako główny składnik pasztetu. W foremce można umieścić mięso z dorsza, halibuta i morszczuka. Łatwo dostępny w sklepach rybnych mintaj też nadaje się do tego wyśmienicie. Pstrąg zagwarantuje niezapomniane wrażenia kulinarne, a pasztet okaże się tak samo wykwintny, jak ten przygotowany z dziczyzny. Pasztet rybny cechuje się delikatną konsystencją. Może występować w roli wyszukanej przystawki przed uroczystym obiadem. Sprawdzi się również jako przekąska między głównymi posiłkami, a docenią go zwłaszcza osoby, które odczuwają przesyt jajecznymi potrawami wielkanocnymi. Jego smak perfekcyjnie uzupełniają wyraziste dodatki, np. tarty chrzan oraz sos tatarski. Chcecie pokazać danie od najbardziej apetycznej i ciekawej strony? Polecamy rybny pasztet z galaretką, który najlepiej smakuje schłodzony. Do dekoracji można użyć dowolnych składników. My uwzględniliśmy tradycyjne plastry jajka oraz natkę pietruszki. Innowacje ze swojskimi dodatkami to zestaw w sam raz na świąteczny stół!
Rybny pasztet z galaretką
Czas przygotowania: 120 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 600 g fileta z łososia
- 600 g fileta z białej ryby, np. sandacza
- 3 Liście laurowe z Turcji Knorr
- 5 ziaren Ziela angielskiego z Meksyku Knorr
- 1 pęczek włoszczyzny
- 1 pęczek koperku
- 4 jajka
- 2 ziemniaki
- 150 g kalafiora
- 4 łyżeczki żelatyny
- 2 łyżki bułki tartej
- 2 garści natki pietruszki do dekoracji
- 1 szczypta Pieprzu czarnego z Wietnamu mielonego Knorr
- 1 szczypta soli
Sposób przygotowania:
- Zalej w garnku 1,5 l wody umyte warzywa oraz liście laurowe i ziele angielskie. Wszystko zagotuj. Potem zmniejsz ogień i gotuj całość jeszcze przez godzinę. Następnie dopraw powstały bulion do smaku solą i pieprzem i odlej z garnka 500 ml płynu do wystygnięcia. Ugotuj 2 jajka na twardo, obierz je ze skorupek i pokrój w plastry.
- Wrzuć do bulionu kawałki fileta z łososia i białej ryby. Wywar z mięsem gotuj na małym ogniu przez około 5 minut. Następnie wyjmij ryby z bulionu. Kalafiora i ziemniaki ugotuj na miękko. Ryby i warzywa odstaw, aż wystygną.
- Schłodzone ryby, marchew, ziemniaki oraz kalafiora włóż do kielicha blendera i zmiksuj na gładką masę.
- Ubij białka na sztywno i dodaj do rybnej masy. Dopraw wszystko do smaku, wrzuć pokrojoną natkę koperku i wsyp 2 łyżki bułki tartej. Całość wymieszaj. Przygotuj foremkę keksówkę i wyłóż ją pergaminem. Przełóż do formy masę z ryb i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około godzinę. Gotowy pasztet odstaw do wystudzenia.
- Resztę warzywnego wywaru podgrzej i rozpuść w nim żelatynę. Pamiętaj, żeby nie zagotować bulionu. Następnie odstaw płyn w chłodne miejsce i poczekaj, aż galaretka lekko stężeje.
- Zimny pasztet zostaw w keksówce. Na wierzchu ułóż dekoracyjnie plastry jajka i kawałki natki pietruszki. Wszystko zalej nieco stężałą galaretką. Wstaw pasztet na około 4 godziny do lodówki. Gotowe danie wyjmij z formy i pokrój na plastry o grubości około 2 cm. Podawaj schłodzony.