Tę Wielkanoc zapamiętamy na długo i będziemy o niej opowiadać przyszłym pokoleniom. Mimo że nie będziemy mogli uczestniczyć w liturgii, przespacerować się na poświęcenie pokarmów, pozwiedzać Groby Pańskie – Wielkanoc pozostaje Wielkanocą i zachęcamy do tego, aby w domowym zaciszu pielęgnować jak najwięcej jej zwyczajów.
Opowieść wielkanocna
Dzieciom należy przybliżyć treść świąt Wielkanocnych, niezależnie czy jesteście wierzący czy nie. Oczywiście w domu ateistów nikt nie wierzy w zmartwychwstanie Jezusa, ale chodzi o to, aby najmłodsi poznali kontekst tych świąt, rozumieli kulturę, w której żyją, kojarzyli Wielkanoc z wiarą w zmartwychwstanie, a nie wyłącznie zbieraniem jajeczek w ogródku.
Większość z nas obchodzi trzy dni świąteczne: Wielką Sobotę ze święceniem pokarmów, Wielką Niedzielę ze śniadaniem wielkanocnym oraz Poniedziałek Wielkanocny ze Śmigusem-Dyngusem. Tak naprawdę dla wierzących święta zaczynają się w Wielki Czwartek po południu, gdy wspominamy ustanowienie Eucharystii na uroczystej mszy św. z obrzędem umycia nóg 12 starszym panom z parafii, następnie w Wielki Piątek wspominamy mękę i śmierć Jezusa. Sobota to dzień, w którym Jezus przebywał w otchłani, zaś zmartwychwstał w nocy z soboty na niedzielę – stąd nazwa świąt: Wielka Noc.
Symbolika pokarmów
Chociaż w tym roku nie możemy udać się do kościoła na święcenie pokarmów w koszyczku, możemy święconkę zrobić i zorganizować krótką modlitwę (jej treść poniżej w artykule) nad pokarmem przed świątecznym śniadaniem. Możemy zrobić tak jak zawsze święconkę do koszyczka, albo udekorować pięknie talerz i wyłożyć na nim pokarmy. Przypomnijmy sobie znaczenie pokarmów tradycyjnie wkładanych do święconki.
Baranek – najważniejszy symbol tych świąt. Przedstawia Jezusa Chrystusa, nazwanego w Piśmie Świętym Barankiem Bożym. Żydzi podczas Paschy składali ofiary z baranków, a Jezus złożył siebie w ofierze Bogu za nasze zbawienie, uwolnienie od grzechów.
Jajko – jest symbolem nowego życia. Dzięki ofierze Jezusa, na chrzcie świętym każdy z nas otrzymuje nowe życie, staje się dzieckiem Bożym. Sam zwyczaj malowania pisanek wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, nie ma on znaczenia religijnego.
Chleb – także symbol Jezusa w Eucharystii, której spożywanie daje nam życie wieczne (6 rozdział Ewangelii wg św. Jana).
Sól – chrześcijanie są „solą ziemi i światłem świata”, swoimi czynami powinni nadawać lepszą jakość rzeczywistości, w której żyją, tak jak sól poprawa smak potraw.
Ocet i chrzan – ze względu na specyficzny smak symbolizują łzy, które chrześcijanin powinien wylewać, żałując za swoje grzechy.
Figurka zająca – te zwierzęta symbolizują czujność, według tradycji były pierwszymi zwierzętami, które zobaczyły Zmartwychwstałego.
Wędliny – uważa się, że oznaczają zapowiedź przyszłego lepszego świata, w którym niczego nie będzie nikomu brakować, kiedyś mięso i wędliny były spożywane tylko przez ludzi zamożnych.
Obrzęd samodzielnego pobłogosławienia pokarmów
Ojciec rodziny lub jeden z jej członków najpierw zapala ustawioną na stole świecę i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Ktoś z rodziny odczytuje wybrany tekst Pisma Świętego
1 Tes 5, 16-18:
Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33:
Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu, prowadzący modlitwę mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy:
Amen.
Po posiłku prowadzący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy:
Przy łamaniu chleba. Alleluja
Prowadzący:
Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy:
Amen.