11 grudnia Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie otwiera wystawę „Wcielenia Jelenia”, która jest poświęcona wizerunkom jednego z najmocniej obciążonych symboliką zwierząt w całym świecie fauny. Od najstarszych motywów mitologicznych, poprzez legendy i baśnie, po czas niesławy jako symbol kiczu i wreszcie triumfalną rehabilitację w ostatnich latach – motyw jelenia nieustannie powraca w kulturze.
Zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy kultowe”, wystawa przygląda się burzliwym losom i rozmaitym wizerunkom jelenia. Na jego przykładzie, wystawa będzie również prezentować proces kształtowania się wrażliwości estetycznej i gustu masowego odbiorcy.
Wystawa będzie przedsięwzięciem opierającym się na synergii etnografii i innych dziedzin: designu, fotografii, historii życia codziennego, historii reklamy, mody – aby udowodnić, że emblemat jelenia to istotnie Rzecz Kultowa z wielu perspektyw i pod wieloma względami.
Pomysł na wystawę pojawił się, gdy Anna Grunwald, kierowniczka Działu Edukacji oraz Bratek Robotycki, etnolog z PME w Warszawie, przeczytali zamówiony w ramach projektu „Rzeczy kultowe” artykuł Olgi Drendy o jeleniu. „Doszliśmy do wniosku, że jeleń wszystkich uwiedzie i świetnie odnajdzie się w muzeum etnograficznym. W jego wielu odmianach, bujnej osobowości i kulturowych konotacjach widzimy ogromny potencjał do dział animacyjnych” – mówią pomysłodawcy wystawy.
„Chciałabym, żeby motyw jelenia reprezentowany był zarówno przez prace artystów nieprofesjonalnych, dziewiętnastowieczną mieszczańską sztukę użytkową i jej późniejsze powidoki w postaci figurek, obrazów i makat, Disneyowskiego jelonka Bambi, współczesne dekoracje ogrodowe, designerskie poroża z kolorowych żywic zdobiące modne mieszkania czy koszulki z jeleniem-hipsterem w okularach. Moim zamiarem jest również pokazanie długiego trwania symboli i korespondencji między nimi” – tłumaczy Olga Drenda, kuratorka wystawy.
Wystawę kierujemy do odbiorców w każdym wieku. Najmłodsza publiczność będzie mogła, podążając śladami tajemniczych kopytek, przeżyć przygodę w zaczarowanym lesie w środku miasta, odkryć klasykę ilustracji, wciągnąć się w świat legend i mitów, wziąć udział w grach i zabawach. Na starszych czeka niezwykłość, wyprawa w świat myśli mitycznej i wyobraźni ludowej, nostalgia i odrobina sentymentu, spotkanie ze współczesnymi i klasycznymi przykładami sztuki użytkowej. Wreszcie dla wszystkich – wystawa będzie możliwością przeniesienia się do leśnej oazy w samym centrum Warszawy. Zapraszamy!
Kurator wystawy: Olga Drenda pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Autorka książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji” oraz „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”.
Wystawa potrwa do 1 marca 2020 roku.
Wernisaż wystawy odbędzie się 11.12.2019 (środa), g. 18.00, wstęp wolny.
Identyfikację wizualną wystawy przygotowała Julia Mirny.
Projekt scenografii – Mirella von Chrupek.
Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Edukacja kulturalna na lata 2018-20 oraz współfinansowania Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Patroni medialni wystawy: Magazyn Szum, Zwykłe Życie, Notes Na 6 Tygodni