Komitet Ochrony Praw Dziecka, ogólnopolska organizacja pożytku publicznego, działającą od 1981 roku na rzecz dzieci i ich rodzin, serdecznie zaprasza rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym do udziału w warsztacie wychowawczym „Wychowanie bez przemocy”.
Celem warsztatu jest teoretyczne oraz praktyczne zapoznanie rodziców z zasadami wychowania opartego na koncepcji komunikacji Porozumienia bez Przemocy stworzonej przez M. Rosenberga i wykorzystanie ich w sytuacjach konfliktowych z dziećmi. Wiedza cenna i przydatna na każdym etapie. Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication – NVC), nazywane także „językiem serca”, to przypomniany i upowszechniony przez Rosenberga sposób komunikowania się z ludźmi, w którym przyczyniamy się do poprawy jakości życia, swojego i innych. Nie ma w tej metodzie niczego nowego. Rosenberg pokazał, jak mówić i słuchać, by słowa miały znaczenie, czyli były nośnikiem tego, co widzimy, słyszymy, co czujemy i czego potrzebujemy. Istotą Porozumienia bez Przemocy jest nastawienie na obserwację, nazywanie uczuć, uzewnętrznianie potrzeb i poszukiwanie najlepszej z możliwych strategii, która zaspokoi potrzebę – naszą lub drugiego człowieka. Taki sposób komunikacji pozwala ujrzeć siebie w nowym świetle, a drugiego dostrzec tak, jakbyśmy go spotkali po raz pierwszy w życiu. W takiej rzeczywistości łatwiej nawiązać bliskie relacje, być w kontakcie z samym sobą i z drugim.
Dlatego KOPD przygotował warsztat przeznaczony dla rodziców, pragnących:
• podnieść swoje kompetencje wychowawcze,
• nauczyć się budowania lepszego kontaktu ze swoim dzieckiem
• radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi bez stosowania przemocy
• lepiej poznać samych siebie w roli rodzica
• odkryć swoje rodzicielskie zasoby.
Czego można będzie nauczyć się na warsztatach:
• rodzice będą się uczyć dobrej i efektywnej komunikacji z dzieckiem, rozpoznawania swoich potrzeb i potrzeb dziecka oraz wyrażania ich, nazywania uczuć własnych i uczuć dziecka oraz radzenia sobie z nimi, bezprzemocowego rozwiązywania konfliktów w relacji z dzieckiem.
Zajęcia będą miały charakter warsztatowy, czyli będą służyły rozwojowi konkretnych, praktycznych umiejętności wychowawczych, potrzebnych w codziennym kontakcie z dzieckiem. Warsztaty będą prowadzone przez dwóch trenerów-psychologów i obejmują 1 weekend, 25-26.06.2016 roku w godzinach 9.00 – 17.00, (w sumie 2 spotkania).
Zainteresowanych prosimy o jak najszybszy kontakt telefoniczny z Panią Karoliną Budzik w celu umówienia indywidualnej konsultacji psychologicznej przed rozpoczęciem warsztatu. Odbycie indywidualnej konsultacji psychologicznej jest niezbędnym warunkiem udziału w warsztacie.
Zapisy i dodatkowe informacje: tel. (22) 626-94-19, Komitet Ochrony Praw Dziecka, ul. Oleandrów 6, Warszawa.
Udział w warsztacie jest bezpłatny! UWAGA: liczba miejsc ograniczona! Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.