Fundacja CultureLab przygotowała projekt internetowy w postaci publikacji książki z zabawami i zadaniami mającymi przybliżyć dzieciom zwyczaje i kulturę żydowską. Każdy rodzic i nauczyciel może pobrać książkę i zorganizować we własnym domu, przedszkolu czy szkole, poznawanie zwyczajów dawnych mieszkańców Warszawy. Wszystko kolorowo, ciekawie, z pięknymi ilustracjami i w formie zabawy oczywiście!
O samej publikacji
Wyobraźmy sobie, że każda warszawska dziewczyna i każdy warszawski chłopiec, gdyby tylko mieli choć jednego żydowskiego przyjaciela, na pewno znaliby wiele tradycji, obyczajów czy świąt obchodzonych hucznie przez Żydów. Poprzez książkę „Warszawa Lewiego i Dali” chcemy zapoznać najmłodszych czytelników poprzez zabawę z życiem codziennym i odświętnym polskich Żydów. Każde z zadań oraz zabaw z publikacji przybliży Wam różne elementy żydowskiej kultury.
Jednak, zanim je odkryjemy, wyobraźmy sobie, że w Warszawie mieszkało kiedyś ponad 350 tysięcy Żydów! Czy to dużo? Biorąc pod uwagę ówczesną populację miasta (a mowa o czasie przed II wojną światową) wychodzi na to, że co trzecia osoba była pochodzenia żydowskiego. Miasto naszych czasów jest zupełnie inne.
Ale czy zupełnie nic nie zostało ze stałej Warszawy? Czasami, podnosząc wysoko wzrok lub zerkając na chodniki, dostrzeżemy pewne ślady, które pozostały po dawnych mieszkańcach stolicy. Jedno z zadań pozwoli nam prześledzić za pomocą mapy i dołączonych wskazówek historyczne ślady. Wejdziemy w rolę detektywów, a może także poszukiwaczy przygód! Dowiemy się również, kim byli dawni mieszkańcy Warszawy, gdzie pracowali, mieszkali, odpoczywali z dziećmi podczas wolnych dni.
Ważne jest także, abyście poznali symbole żydowskie i mogli rozpoznać je w przyszłości w wielu miejscach świata. A może już wiecie, jak wygląda Tora lub czym jest menora? Z pewnością Lewi i Dalia Wam to wyjaśnią, a potem z jeszcze większą chęcią nauczą Was słynnej gry w drejdla, popularnej wśród żydowskich dzieci podczas święta Chanuki. A skoro jesteśmy w temacie zabaw, to i wycinanka szewuosim Was nie ominie, również krzyżówka i zabawa w memorki, czy jengę.
Czy ktoś z Was ma ochotę na naukę żydowskiego tańca? Będzie i ku temu okazja. Do melodii piosenki Hava Nagila rodzeństwo porwie Was krokiem tanecznym, a przy tym nauczy słynnej żydowskiej ludowej pieśni. Wszystkie załączniki do gier i zabaw znajdziecie na naszej stronie https://tuptuptup.org.pl/zydzi.
Zachęcamy Was do rozwiązania każdego zadania i wzięcia udziału w zaproponowanych zabawach. Gdybyście mieli wątpliwości i pytania, śmiało do nas piszcie. Znajdziecie nas na portalu tuptuptup.org.pl. Czeka na Was tam więcej wyzwań i ciekawostek, a także bajek.
Informacja prasowa