Warsztaty mają na celu pokazać dzieciom jak praktycznie skorzystać z możliwości drukarek 3D. Jego uczestnicy zdobywają wiedzę na temat technologii druku 3D, uczą się jak samodzielnie zaprojektować przedmiot do wydruku oraz biorą udział w kolejnych etapach jego powstawania. Dodatkowo, podczas każdych zajęć uczestnicy zapoznają się z historią powstania druku przestrzennego, jego obecnymi zastosowaniami i ciekawostkami na temat tej technologii.
Już dziś w klubo-kawiarni dzieci moją możliwość zaprojektowania swojego dzieła i obserwowania procesu jego tworzenia. Mniejsze projekty drukarka tworzy w 10-15 minut, na kompleksowe prace trzeba poczekać nawet do 3h.
Pomysłodawczyni kawiarni z drukiem 3D, Anna Grotte-Wojniak, powiedziała: Moim celem jest pokazanie warszawiakom potencjału technologii druku 3D. I mam tu na myśli zarówno rodziców jak i dzieci. Przyszłe pokolenia będą otoczone obiektami drukowanymi w 3D, więc dlaczego nie uczyć ich już teraz, czym są nowe technologie. I pokazać co dzięki nim można stworzyć. Programy do projektowania 3D rozwijają wyobraźnię przestrzenną, przydatną choćby przy nauce geometrii w szkole.
Eksperci jak Joris Peels, twórca pierwszej drukarki 3D dla dzieci, przyznał, że dzieci w wieku szkolnym stanowią idealną grupę docelową dla nowego, wspaniałego świata druku 3D. Dlaczego? Ponieważ są najbardziej twórcze. Jak wyjaśnił niedawno w wywiadzie dla BBC: „Jako dzieci tworzymy wiele rzeczy, ale już jako nastolatki robimy mniej … Zaczynamy bać się projektowania. Dotyka nas problem tzw. blank canvas ( puste płótno) i zaczynamy myśleć „co ja mam zrobić?” Jesteśmy w zasadzie bardzo leniwe istoty. „
Rozwijanie wyobraźni u dzieci poprzez druk 3D
Projektowanie przestrzenne ma dwie cenne zalety: uczy wyobraźni oraz rozbudza kreatywność. Wg psychologów do prawidłowego rozwoju dziecka potrzebna jest stymulacja zarówno „logicznej” lewej półkuli mózgu, jak i „artystycznej” prawej, która odpowiada za intuicję, wyobrażenia i kreatywność. Projektowanie przestrzenne oraz drukowanie 3D dzięki podwójnemu kodowaniu (prawa + lewa półkula mózgowa) zwiększa się efektywność procesów pamięciowych.
Rodzice z dziećmi mogą już teraz przyjść do Coco Café, rozbudzić u dziecka zdolności twórcze i wyjść z wydrukowanym unikalnym przedmiotem. Od maja w każdy poniedziałek mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach projektowania 3D.
Można też przesłać projekt do druku online i odebrać go na miejscu, zorganizować specjalne wydarzenie (np. urodziny), zapisać dziecko na lato w mieście z drukiem 3D lub po prostu napić się kawy i zostać świadkami procesu produkcji 3D.
Alternatywnie, można skorzystać z zabawy w kulkach podczas procesu tworzenia przedmiotu 3D.
Kawiarnie z drukiem 3D na świecie
Niektórzy komentatorzy spekulują, że zanim drukarki 3D trafią do naszych domów kawiarnie z urządzeniami do druku mogą stać się tak popularne jak kiedyś kafejki internetowe. Tendencję tą widać już w pojawiających sie kawiarniach działających obecnie w Chinach, Niemczech, Japonii, Hiszpanii, Tajlandii, czy Wielkiej Brytanii.
W zeszłym roku, w modnej dzielnicy Londynu Shoreditch otwarto z wielką pompą Makers Cafe, połączenie kawiarni i centrum produkcji 3D. Samych właścicieli zainteresowanie mediów nie zdziwiło bo jak przyznają „wiele osób interesuje druk 3D, ale większość nigdy nie miała szansy fizycznie zobaczyć urządzenie i samego proces produkcji.