Komu przysługuje, kiedy i w jakim wymiarze?
Z urlopu wychowawczego może skorzystać zarówno matka jak i ojciec dziecka. Prawo do niego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy, do 6-miesięcznego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Udzielany jest on na wniosek pracownicy lub pracownika na okres 3 lat, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dzieci 4 lat. Jeśli wychowujesz dziecko niepełnosprawne możesz otrzymać urlop dodatkowy na 3 lata, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 lat.
Wniosek składany jest nie później niż na 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu. Rodzice lub opiekunowie, jeżeli spełniają warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie z niego skorzystać przez okres nie przekraczający 3 miesięcy.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia zakończenia tego urlopu (art. 186 K.p), możliwe jest to tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z przyczyn dot. pracownika ( np. gdy naruszył warunki udzielenia ww. urlopu).
Czy podczas urlopu wychowawczego przysługują matce/ojcu jakieś pieniądze?
Na urlopie wychowawczym ma ona prawo do zasiłku. Wynosi on 400 zł miesięcznie, niezależnie od liczby dzieci.
Czy można w tym czasie pracować?
Tak. W czasie urlopu pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy lub inną działalność pod warunkiem, że nie wpłynie to na możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Art. 186 K.p. mówi, że uprawniony do urlopu wychowawczego, może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do połowy etatu w okresie w którym mógłby korzystać z tego urlopu a pracodawca obowiązany jest uwzględnić ten wniosek.
Czy można przerwać urlop wychowawczy?
Urlop może być udzielany w 4 częściach, możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie – za zgodą pracodawcy lub po uprzednim zawiadomieniu najpóźniej 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie – za zgodą pracodawcy lub po uprzednim zawiadomieniu najpóźniej 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Jak wygląda powrót do pracy?
Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownik wraca do pracy na dotychczasowe stanowisko lub równorzędne z wynagrodzeniem nie niższym niż przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.
Okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jest to też okres, w którym opłacane są składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z budżetu państwa.
JBB