Zastanawiasz się czy możesz przerwać urlop wychowawczy? Chciałbyś sobie dorobić podczas jego trwania? A może po prostu boisz się zwolnienia? Tematem zajął się Dziennik Gazeta Prawna.
Jak podaje gazeta, rodzic lub opiekun, który przebywa na urlopie wychowawczym posiada wiele uprawnień. Warto zdawać sobie z nich sprawę, aby świadomie wykorzystać ten czas i dostosować go do własnych potrzeb.
1. Pracownik może przerwać urlop wychowawczy
Istnieją trzy możliwości przerwania takiego urlopu. Po pierwsze pracownik może się umówić z firmą indywidualnie. Jeśli ta wyrazi zgodę, powrót może się odbyć nawet z dnia na dzień. Druga opcja przewiduje brak porozumienia z pracodawcą. W takim wypadku istnieje obowiązek poinformowania o chęci ponownego podjęcia pracy przynajmniej 30 dni wcześniej. Pracownik może również zrezygnować z urlopu nie później niż 7 dni przed jego rozpoczęciem.
2. Na urlopie wychowawczym wolno sobie dorabiać
Oprócz opieki nad dzieckiem rodzice mogą również pracować zarobkowo, zarówno u obecnego jak i innego pracodawcy. Mogą się także dokształcać. Ważne, aby żadne z podjętych działań dodatkowych nie wykluczało możliwości opieki nad dzieckiem. Jeśli jednak tak się dzieje, przełożony ma prawo zażądać powrotu do pracy w ciągu 30 dni od podjęcia decyzji.
3. Brak współpracy rodziców nie blokuje urlopu
Ustawodawca przyjął, że rodzice współpracują ze sobą, aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę. Dlatego też do wniosku o urlop wychowawczy należy załączyć zaświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów o barku zamiaru korzystania z takiego urlopu przez okres wpisany na wniosku. Nie oznacza to jednak, że jeżeli kontakt z współmałżonkiem jest niemożliwy bądź utrudniony, urlop nie przysługuje. W tego typu sytuacjach należy przedstawić dokument lub oświadczenie pisemne wyjaśniające zaistniałą sytuację. Nie jest to konieczne, gdy drugi rodzic ma ograniczoną władzę rodzicielską, jest jej pozbawiony, bądź zwolniony z niej.
4. Mama i tata mogą jednocześnie korzystać z urlopu wychowawczego
Rodzice, zgodnie z Kodeksem Pracy, mogą wspólnie korzystać z urlopu wychowawczego nie dłużej niż przez 4 miesiące. Łącznie okres urlopu może wynieść 36 miesięcy. Nowe przepisy przewidują jednak nieprzenoszalną część urlopu wychowawczego w wymiarze 1 miesiąca. Przysługuje on nie tylko matce, ale także ojcu. Dlatego aby wykorzystać całość, rodzice muszą podzielić między sobą ten okres.
5. Rodzic może pracować w obniżonym wymiarze godzin przez cały okres trwania urlopu wychowawczego
Pracownik nie ma jednak przywileju indywidualnego dobrania sobie wymiaru godzin – nie może on być niższy niż połowa pełnego etatu. Termin na złożenie wniosku to dwa tygodnie przed rozpoczęciem pracy w nowym wymiarze. Pracodawca musi go uwzględnić. Nie wymagane jest uzasadnienie. Osoba uprawniona do tego typu urlopu objęta jest ochroną przed zwolnieniem od momentu obniżenia wymiaru czasu do momentu powrotu do pełnej liczby godzin. Okres ten nie może jednak przekraczać łącznie 12 miesięcy.
6. Urlop wychowawczy nie anuluje zwolnienia po jego wręczeniu
Jeżeli pracownik dostał wypowiedzenie, może on skorzystać z urlopu wychowawczego do momentu wygaśnięcia umowy o pracę, później traci zatrudnienie. W sytuacji, gdy rodzic wcześniej złożył wniosek o urlop lub już na nim przebywa przysługuje mu ochrona przed zwolnieniem. Mimo to, są sytuacje, w których nawet urlop wychowawczy nie jest w stanie uchronić przed utratą pracy. Rozwiązanie umowy może mieć miejsce m.in. w przypadku: ogłoszenia upadłości bądź likwidacji firmy czy działań na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna