Oceany zajmują ponad 70% powierzchni naszej Planety. Regulują klimat, produkują tlen oraz stanowią ważne źródło pożywienia dla 3 mld ludzi na Ziemi. Przemysł rybny to ogromna gałąź gospodarki ogólnoświatowej, w której zatrudnienie znajduje ponad 200 milionów ludzi na całym świecie w sektorach takich jak: rybołówstwo, przetwórstwo czy transport ryb i owoców morza.
Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez ONZ na 8 czerwca, w 2009 r. To okazja, aby przypomnieć społeczeństwu, że życie na Ziemi jest uzależnione od kondycji oceanów, a ich los zależy od działań nas wszystkich. Wcześniej, bo w dniach od 1 do 7 czerwca włącznie obchodzimy Tydzień Oceanów z WWF Polska. Z tej okazji czekają na was liczne wydarzenia on-line, którymi warto zainteresować nie tylko najmłodszych, ale i całą rodzinę.
Tydzień Oceanów z WWF Polska
Przez cały tydzień na profilu facebookowym WWF Polska będziemy rozmawiać o największych tajemnicach oceanów, o zasobach, którymi się z nami dzielą, a które eksploatujemy ponad miarę, a także o największych zagrożeniach, z jakimi mierzą się ekosystemy morskie. Wspólnie nauczymy się też haftować morskie wzory, poznamy Błękitny Patrol WWF. A na niedzielnym koncercie finałowym dla oceanów zagra Skubas! A to nie koniec niespodzianek!
Dlaczego powinniśmy chronić oceany? Oceany odpowiadają za co drugi nasz oddech. Nieważne czy mieszkamy na wybrzeżu czy tysiące kilometrów od niego. Zajmują 75% naszej planety i stanowią największy ekosystem na świecie.
Oceany to regulatory klimatu, dom dla milionów gatunków zwierząt, podstawa utrzymania dla miliardów ludzi, miejsce gdzie możemy odpocząć i poczuć się wolni!
Codziennie o 16:00 WEBINARY OCEANICZNE
Rafy koralowe na krawędzi
Tajemniczy świat rekinów
Kurs haftu morskiego
Podwodne opowieści dla dzieci
Misja wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF
,,Sieci widma” i zanieczyszczenie plastikiem
Wpływ rybołówstwa na ekosystemy morskie
Broń chemiczna w Bałtyku
Światowy Dzień Oceanów z MSC Polska
Z okazji Światowego Dnia Oceanów, wypadającym 8 czerwca, organizacja pozarządowa MSC przygotowała dla dzieci i dorosłych interesujący pakiet edukacyjny, zawierający m.in. film edukacyjny, lekcję on-line, gry i zabawy edukacyjne oraz łamigłówki.
Materiały pokazują jak wygląda życie rybaków oraz wyjaśniają, czym jest przełowienie i dlaczego to jedno z największych wyzwań w zakresie ochrony środowiska. Dzięki materiałom edukacyjnym dzieci mogą poznać piękno mórz i oceanów oraz ich rolę na Ziemi oraz zrozumieć, dlaczego od naszych codziennych wyborów zależy to, czy ryb i owoców morza nie zabraknie dla przyszłych pokoleń.
Dnia 8 czerwca z okazji Światowego Dnia Oceanów o godz. 13:00 zapraszamy do udziału w lekcji on-line, którą poprowadzi zespół MSC Polska. Dzięki wirtualnemu spotkaniu z pracującymi w MSC: Anną Dębicką – oceanografem oraz dr Martą Potocką – biologiem morza, uczniowie wezmą udział w fascynującej przygodzie i poznają bliżej niezwykły świat ukryty pod powierzchnią wody oraz najważniejsze czynniki, które zagrażają ekosystemom morskim. Lekcja przewidziana jest dla uczniów ze szkół podstawowych, jednak przedstawione w przystępny sposób informacje, mogą być także ciekawe dla młodszych i starszych uczestników. Na zakończenie lekcji przewidziano krótki panel pytań i odpowiedzi oraz konkurs z nagrodami.
Przed udziałem w lekcji on-line MSC zachęca wszystkich uczniów i ich opiekunów do obejrzenia filmu edukacyjnego „Mój tata jest rybakiem”, który jest już dostępny na stronie msc.org/pl/edukacja. Podczas 15 minutowej projekcji uczniowie wspólnie z główną bohaterką filmu – córką rybaka – zostaną wprowadzeni w świat oceanów oraz poznają znaczenie zrównoważonego rybołówstwa.
Przygotowany przez MSC zestaw edukacyjny zawiera:
1. Film edukacyjny „Mój tata jest rybakiem” – wprowadzający młodych ludzi w tematykę zrównoważonego rozwoju mórz i oceanów oraz uświadamiający, jak olbrzymią rolę odgrywają rybacy oraz zrównoważone połowy.
2. Lekcję on-line 8 czerwca godz.13:00 z okazji Światowego Dnia Oceanów – dla dzieci, rodziców i nauczycieli.
3. Materiały edukacyjne dla rodziców i nauczycieli – scenariusze lekcji, arkusze ćwiczeń, tematy do dyskusji, prezentacja oraz inne materiały, które mogą być przydatne podczas prowadzenia lekcji geografii, przyrody czy biologii.
4. Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym – 16-stronicowy „Mój morski zeszyt” z łamigłówkami i zagadkami dla dzieci oraz gry i zabawy edukacyjne zachęcające do pracy w grupach i eksperymentowania, będące doskonałym uzupełnieniem pozostałych materiałów
5. Gry i zabawy dla najmłodszych – kolorowanka, krzyżówka, łamigłówki.
6. Przepisy kulinarne – dla całej rodziny.
Zapraszamy do udziału w lekcji on-line i korzystania z materiałów edukacyjnych MSC. Materiały prasowe