Według TSUE, sądy krajowe są zobowiązane do samodzielnego badania, czy postanowienia umowy mają charakter nieuczciwy. W przypadku stwierdzenia takiego charakteru, mają obowiązek wyłączyć stosowanie tych warunków, nie dopuszczając do tego, by wywierały one skutki wobec konsumenta. Co kluczowe, TSUE orzekł, że konsument, aby skorzystać z ochrony przewidzianej w dyrektywie 93/13/EWG, nie musi składać sformalizowanego oświadczenia przed sądem. Ochrona ta ma obowiązywać od razu, bez dodatkowych wymagań.
Dla frankowiczów i ich sporów z bankami oznacza to, że mogą oni liczyć na większą ochronę i łatwiejszy dostęp do swoich praw. Wyrok TSUE podważa praktykę zmuszania konsumentów do składania oświadczeń w celu dochodzenia roszczeń, co było krytykowane jako osłabiające skuteczność ochrony konsumenta oraz działanie prewencyjne dyrektywy.
Ponadto, Trybunał przypomniał, że prawo unijne stoi na przeszkodzie żądaniu przez bank rekompensaty wykraczającej poza zwrot kapitału oraz ustawowych odsetek za zwłokę. Dopuszczenie możliwości żądania od konsumentów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału jest sprzeczne z długoterminowym celem dyrektywy 93/13/EWG.
Złożenie oświadczenia przez konsumenta w sprawie przeciwko bankowi nie wpływa na datę rozpoczęcia naliczania odsetek – te liczone są od momentu doręczenia wezwania do zapłaty lub złożenia pozwu.
Jeśli umowa kredytowa jest nieważna, konsument ma prawo do zwrotu wszystkich dokonanych płatności, w tym odsetek.