Tokaido to tytuł Antoine’a Bauzy osadzony w japońskich klimatach. Idealna propozycja dla wszystkich, którzy chcą spędzić wspólnie czas, uwielbiają kulturę Wschodu, czy też poszukują niebanalnego upominku.
Tokaido to produkt z półki premium. Godny uwagi ze względu na walory estetyczne, unikalną tematykę i zasady, które czynią z niej bardzo ciekawą grę familijną. Warto mieć ją na półce. Oto kilka wskazań dlaczego:
UNIKALNA TEMATYKA. Minimalistyczna Japonia i szlak Tokaido z Kioto do Edo. Gracze zapraszani są nie do rozgrywki, a w niezwykłą podróż: „Witaj podróżniku. Witaj na legendarnej Drodze Wschodniego Morza – Tokaido, łączącej Kyoto i Edo. Rozpoczynasz właśnie niezwykłą podróż po dawnej Japonii, podczas której odkryjesz jej tysiąc cudów.
Nie śpiesz się, znajdź czas na kontemplację każdej panoramy, która otworzy się przed Tobą: od majestatycznych gór, poprzez spokojne nabrzeża, aż po rozległe pola ryżowe.”
Gratka dla fanów kultury Dalekiego Wschodu, a dla tych, którzy jej jeszcze nie poznali, to gra, która z pewnością rozbudzi ciekawość i zachęci do poznania Japonii i zwyczajów jakie tam panowały.
W czasie naszej wędrówki odwiedzimy bowiem:
– wioski, w których będziemy kupować pamiątki tworzące kolekcje;
– farmy, na których zapracujemy na trzy monety;
– punkty widokowe na trzy przepiękne panoramy;
– gorące źródła, gdzie odpoczniemy;
– świątynie, w których złożymy datki;
– gospody w celach skosztowania lokalnych specjałów;
– i ostatecznie spotkamy też postacie, które zaoferują nam swoją pomoc.
PROSTE ZASADY. Zasady rozgrywki są bardzo proste. Dzięki temu jest to bardzo dobra propozycja dla całej rodziny. Wystarczy kilka minut i można grać bez zaglądania do instrukcji. Każdy z graczy wciela się w wędrowca, który będzie przemierzał szlak w poszukiwaniu wrażeń. Na planszy gracze znajdą miejsca (pola), które mogą odwiedzić, otrzymując w zamian cenne punkty zwycięstwa.
PEŁNA DOBRYCH EMOCJI. To przykład spokojnej gry familijnej – bez szalonych emocji, starć i interakcji negatywnej, która w grze występuje bardziej przypadkowo niż celowo. Żadna z podjętych decyzji nie jest zła. Tytuł na leniwe niedzielne popołudnie. Nie wymaga dużego skupienia, pozwalając na swobodną konwersację przy stole.
CIEKAWA ROZGRYWKA BEZ WZGLDU NA ILOŚĆ GRACZY. Gra się bardzo dobrze przy każdej liczbie graczy. Autorzy gry zapewnili to dzięki drobnym modyfikacjom zasad. Przy dwóch graczach wykorzystujemy neutralnego podróżnika, który blokuje nam pewne pola, a przy czterech i pięciu graczach mamy więcej miejsc na planszy, na których możemy się zatrzymać.
JAKOŚĆ PREMIUM. Tokaido jest grą niesłychanie ładną i estetyczną. Bardzo dobrze odzwierciedla ducha kultury japońskiej, zachowując minimalizm w opracowaniu graficznym. To umiarkowanie i pokaźnych rozmiarów opakowanie sprawia, iż gra jest postrzegana jako bardzo luksusowy produkt. Zaglądając do środka, ani jeden z elementów gry, łącznie z wypraską nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Pionki postaci, monety, karty czy znaczniki są dopracowane w każdym szczególe. Mimo iż jakość opakowania wyróżnia tę grę na tle innych, to cena pozostaje na poziomie innych gier planszowych.
Tokaido zbiera bardzo pozytywne recenzje. Nie traci na swojej atrakcyjności, mimo iż pierwsze egzemplarze są na rynku od kilku lat. Ekspozycja gry uatrakcyjni półkę, a prezentacja zawartości gry przykuje uwagę klientów. Zaproś ich na wyprawę szlakiem z Kioto do Edo.
ZŁOWIONE W SIECI
„To chyba najładniejsza gra w jaką kiedykolwiek grałam. Tak, ładna to dobre określenie. Zachwycające grafiki, które idealnie oddają klimat. Czuć Zen. Fajnie, że za tym kryje się jeszcze dobra gra.”
wieczorgier.blogspot.com
„Na pierwszy rzut oka gra wydaje się czasochłonna, w końcu do odwiedzenia jest tyyyyle miejsc. Nic bardziej mylnego, zabawa przebiega bardzo płynnie, a czas spędzony nad planszą mija błyskawicznie. No i zdecydowanie jest to propozycja dla szerokiego grona odbiorców. Grupą docelową są oczywiście rodziny spędzające popołudnia nad planszą, ale i bardziej zaawansowani gracze miło spędzą czas nad planszą.”
Polter.pl
Krótko o…
Liczba graczy: | 2 – 5 osób |
Wiek: | od 8 lat |
Czas gry: | ok. 45 minut |
Wydawca: | |
Projektant: | Antoine Bauza |
Wydanie: | polskie |
Zawartość pudełka:
- 1 plansza
- 5 pionków Podróżników
- 5 znaczników punktacji
- 5 żetonów Bagażu
- 50 monet
- 10 dużych kart Podróżników
- 12 kart Gorących źródeł
- 60 kart Panoram
- 25 kart Posiłku
- 24 kart Pamiątek
- 14 kart Spotkań
- 7 kart Osiągnięć
WARTO WIEDZIEĆ
Edo (jap. 江戸 ; także „Yedo”?) to dawna nazwa obecnej stolicy Japonii Tokio, położonej w regionie Kantō na wyspie Honsiu.