W ciągu dwóch dekad Fundacja „Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej” pomogła szpitalowi na kwotę ponad 22,3 miliona złotych. Było to możliwe dzięki licznemu gronu darczyńców zaangażowanych finansowo w realizowane programy.
Działalność Fundacji „Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej” została zainicjowana przez Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego pod koniec 1993 roku; dzięki rekomendacji dr Susan Raymond, przedstawicielki USAID, wybrano tę placówkę jako miejsce swoistego eksperymentu, którego celem było stworzenie modelu publiczno-prywatnej współpracy, nastawionej na zdobywanie środków finansowych na rzecz publicznego szpitala. Wybór padł na szpital przy Litewskiej ze względu na jego bogatą historię i osiągnięcia
w tworzeniu wąskich specjalizacji pediatrycznych – to właśnie tutaj wiele metod leczniczych zastosowano po raz pierwszy. Fundacja była jedną z pierwszych organizacji pożytku publicznego w Polsce, stąd też sformułowanie „eksperyment” jest tu jak najbardziej na miejscu. Do końca 2013 roku wartość pomocy dla szpitala przekroczyła 22,3 miliona złotych, przy minimalnych kosztach obsługi (praca tylko dwóch osób). Warto też podkreślić, że śladem wytyczonym przez Fundację podążyło wiele innych organizacji.
Poniższe kalendarium przedstawia najważniejsze dokonania Fundacji na rzecz Szpitala przy Litewskiej z perspektywy ich znaczenia oraz innowacyjności.
1994
Jedną z pierwszych inicjatyw było zainstalowanie w Szpitalu nowej windy. Rzecz prozaiczna, ale skutecznie zmieniająca standardy logistyczne obiektu.
1995
Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii otrzymała leki oraz nowy sprzęt medyczny, taki jak kardiomonitory, stoły operacyjne, sprzęt chirurgiczny.
1996
Hillary Clinton odwiedziła Szpital przy Litewskiej i wysoko oceniła misję Fundacji. Przekazała symboliczny dar w postaci respiratora, ale też grant na to, aby powstawały podobne fundacje na terenie całego kraju.
W tym roku także miała miejsce modernizacja i wyposażenie Pracowni Diagnostyki Bakteriologicznej w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej. W Szpitalu zaczęło działać sześć najnowocześniejszych w owym czasie kardiomonitorów Hewlett-Packard
1997
Remont i modernizacja Stacji Dializ. W szpitalu powstało supernowoczesne miejsce, które służy do dziś, wpisując się znakomicie w jeden z pierwszych w Polsce programów dializowania dzieci.
1998
Realizacja Programu Przeszczepiania Szpiku Kostnego u Dzieci im. Jose Carrerasa. Sfinansowano kolejną modernizację Kliniki Hematologii i Onkologii oraz opłacono program szkoleń wybranych specjalistów hematologów w zakresie kwalifikacji do przeszczepiania szpiku oraz prowadzenia dzieci w okresie po przeszczepie. Granty z tego programu trafiły także do placówek współpracujących ze szpitalem przy Litewskiej. Na terenie Kliniki Hematologii i Onkologii Akademii Medycznej w Warszawie utworzono cztery stanowiska do przeszczepiania szpiku, a w Zakładzie Immunologii Hematologicznej w Centrum Onkologii w Warszawie powstał Bank Krwi Pępowinowej.
1999
Do szpitala przy Litewskiej trafił kolejny komplet sześciu nowoczesnych kardiomonitorów, tym razem wraz z systemem integrującym Viridia, który dał możliwość kontrolowania wszystkich funkcjonujących tego typu urządzeń na podstawie jednego działania operacyjnego.
W tym samym roku – kamień milowy w historii szpitala i w jakości obsługi: uruchomiono nowoczesną centralę telefoniczną Ericssona, funkcjonującą po dziś dzień. To kolejny element programu usprawniania komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej szpitala.
2000
Klinika Kardiologii została wyposażona w zestawy do przezskórnego zamykania ubytków w przegrodzie serca. Jest to nowoczesna metoda bezoperacyjnego wyleczenia wady serca. Wcześniej operacje takie realizowano na otwartym sercu, co wiązało się
z zagrożeniem życia i bliznami pooperacyjnymi.
2001
Respirator oscylacyjny na OIOM-ie, służący do ratowania życia wcześniaków
i noworodków. Sprzęt wykorzystuje proces oscylacji gazowej, który poprzez drgania stymuluje wymianę gazową bez wdechu i wydechu.
2002
W Zakładzie Radiologii rozpoczął pracę nowoczesny aparat RTG. Działa do dzisiaj.
2003
Utworzono i wyposażono Oddział Dzienny Kliniki Kardiologii. Oddział jednodniowego Leczenia pozwolił na istotne odciążenie oddziału stacjonarnego. Zakwalifikowani pacjenci w czasie wykonywania kontrolnych badań przebywają wraz z rodzicem. Oddział Jednodniowego Leczenia, obniża również koszty związane z pobytem w szpitalu.
2004
Zaadaptowano i wyposażono pomieszczenia byłej biblioteki szpitalnej dla Oddziału Dziennego Kliniki Psychiatrii.
2005
Kolejne kamienie milowe w historii Fundacji: filia szpitala przy ulicy Działdowskiej otrzymała EcoScreen – urządzenie do diagnostyki astmy oskrzelowej. W owym czasie najbardziej nowoczesny sprzęt, który pozwalał na diagnostykę u pacjentów z zaburzeniami układu oddechowego bez konieczności wprowadzania wziernika do drzewa oskrzelowego w warunkach ogólnego znieczulenia.
Dzięki EcoScreen diagnostyka odbywa się na zasadzie zwykłego dmuchnięcia i analizy składu powietrz wydychanego. W Klinice Kardiologii zaczęło działać urządzenie integrujące pracę kardiomonitorów; pozwala on lekarzom na szybką reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości u monitorowanych pacjentów.
2006
Wyposażenie Kliniki Chirurgii w nowoczesny sprzęt medyczny, w tym w aparat rentgenowski do badań śródoperacyjnych, lampę i stół operacyjny, system do elektrokoagulacji, ograniczający krwawienie w czasie operacji, kolumny anestezjologiczne i narzędzia do laparoskopii.
2007
Na OIOM-ie zainstalowano aparaturę do pomiarów krzepnięcia krwi. Dane uzyskiwane przy pomocy tego sprzętu pozwalają na ocenę układu krzepnięcia krwi przed, w trakcie i po operacji.
2008
Na zorganizowanym przez Fundację balu charytatywnym zorganizowano zbiórkę funduszy na zakup ambulansu z systemem monitoringu. Darczyńcy byli tak hojni, że udało się zgromadzić kwotę, która wystarczyła na dwa ambulanse.
Dla Kliniki Laryngologii zakupiono videootoskop OTOCAM, który umożliwia oglądanie na monitorze błony bębenkowej pacjenta. Urządzenie to pozwoliło Fundacji na zorganizowanie szkoleń dla lekarzy pediatrów. Dzięki temu wyszkoleni pediatrzy znacznie rzadziej kierują swoich pacjentów do badania laryngologicznego ucha.
Zebraliśmy też środki finansowe na witrynę chłodniczą BIO BLOOD oraz dwa kardiomonitory IntelliVue.
2009
Amerykańska Fundacja Quo Vadis-Gavell Family Foundation, podpisała pięcioletni program popierania rozwoju chirurgii małoinwazyjnej, przeznaczając na ten cel około 100 tysięcy dolarów rocznie. Chirurgia małoinwazyjna ma szczególne zastosowanie przy zabiegach operacyjnych
u noworodków i niemowląt, ograniczając do minimum urazy związane z diagnostyką i leczeniem operacyjnym.
Pierwszą etapem programu było sfinansowanie zakupu narzędzi laparoskopowych, które pozwalają na pełną wizualizację na monitorze obszaru poddawanego zabiegowi.
2010
Utworzenie i wyposażenie Oddziału Jednodniowego Leczenia Ogólnopediatrycznego. Tworząc taki oddział chronimy pacjentów klinik specjalistycznych, np. hematologii i onkologii przed kontaktem z chorymi przyjmowanymi na dyżurze z powodu ostrych infekcji dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego.
2011
Zestaw do koagulacji to kolejne urządzenie, które znalazło się w wyposażeniu Kliniki Chirurgii
w ramach programu wspierania chirurgii małoinwazyjnej przez Quo Vadis-Gavell Family Foundation. Zakupiono zestaw pozwalający na dokonywanie precyzyjnych cięć ograniczających do minimum krwawienie w polu operacyjnym.
2012
Utworzenie i wyposażenie Pracowni Leku Cytostatycznego. Pracownia jest wyposażona w lożę laminarną, środki ochrony osobistej oraz nowoczesny sprzęt do pracy bezigłowej. Są to kluczowe elementy minimalizujące ryzyko kontaktu z lekiem pracownika Pracowni. System do pracy bezigłowej, jest kompatybilny ze sprzętem używanym przez lekarzy i pielęgniarki na oddziałach onkologicznych, co zapewnia również tym pracownikom pełną ochronę. Przygotowanie leków
w Pracowni jest również ważne z punktu widzenia ekonomicznego. Leki stosowane w leczeniu chorób nowotworowych są dostarczane przez producentów w postaci koncentratów. Ampułka takiego koncentratu może być podzielona w Pracowni na kilka dawek i optymalnie wykorzystana. Ceny większości leków cytostatycznych są bardzo wysokie, można więc zaoszczędzić spore kwoty. Daje to możliwość objęcia leczeniem większej liczby dzieci.
2013
Dla Kliniki Otolaryngologii rozpoczął funkcjonowanie dwustrumieniowy respirator.
To pierwsze takie urządzenie w Polsce przeznaczone do leczenia dzieci! Respirator umożliwia wykonywanie zabiegów operacyjnych u dzieci ze zwężeniem dróg oddechowych bez konieczności wprowadzania rurki do tchawicy dziecka.
Fundacja wspiera prowadzony przez szpital program zapobiegania zakażeniom nabywanym w szpitalu.
Przez wszystkie lata, z pomocy Fundacji, w ramach funduszu celowego, skorzystały także dzieci zmagające się z wieloma przewlekłymi chorobami.
Fundacja finansowała również program podnoszenia kwalifikacji personelu medycznego poprzez: szkolenia, konferencje naukowe, wymiany edukacyjne z udziałem światowej sławy szpitali dziecięcych. Od 1994 r. „Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej” organizowali też lekcje języka angielskiego dla zespołu szpitala.
W ciągu dwóch dekad Fundacja „Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej” pomogła szpitalowi na kwotę ponad 22,3 miliona złotych. Było to możliwe dzięki licznemu gronu darczyńców zaangażowanych finansowo w realizowane programy.
Działalność Fundacji „Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej” została zainicjowana przez Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego pod koniec 1993 roku; dzięki rekomendacji dr Susan Raymond, przedstawicielki USAID, wybrano tę placówkę jako miejsce swoistego eksperymentu, którego celem było stworzenie modelu publiczno-prywatnej współpracy, nastawionej na zdobywanie środków finansowych na rzecz publicznego szpitala. Wybór padł na szpital przy Litewskiej ze względu na jego bogatą historię i osiągnięcia
w tworzeniu wąskich specjalizacji pediatrycznych – to właśnie tutaj wiele metod leczniczych zastosowano po raz pierwszy. Fundacja była jedną z pierwszych organizacji pożytku publicznego w Polsce, stąd też sformułowanie „eksperyment” jest tu jak najbardziej na miejscu. Do końca 2013 roku wartość pomocy dla szpitala przekroczyła 22,3 miliona złotych, przy minimalnych kosztach obsługi (praca tylko dwóch osób). Warto też podkreślić, że śladem wytyczonym przez Fundację podążyło wiele innych organizacji.
Poniższe kalendarium przedstawia najważniejsze dokonania Fundacji na rzecz Szpitala przy Litewskiej z perspektywy ich znaczenia oraz innowacyjności.
1994
Jedną z pierwszych inicjatyw było zainstalowanie w Szpitalu nowej windy. Rzecz prozaiczna, ale skutecznie zmieniająca standardy logistyczne obiektu.
1995
Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii otrzymała leki oraz nowy sprzęt medyczny, taki jak kardiomonitory, stoły operacyjne, sprzęt chirurgiczny.
1996
Hillary Clinton odwiedziła Szpital przy Litewskiej i wysoko oceniła misję Fundacji. Przekazała symboliczny dar w postaci respiratora, ale też grant na to, aby powstawały podobne fundacje na terenie całego kraju.
W tym roku także miała miejsce modernizacja i wyposażenie Pracowni Diagnostyki Bakteriologicznej w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej. W Szpitalu zaczęło działać sześć najnowocześniejszych w owym czasie kardiomonitorów Hewlett-Packard
1997
Remont i modernizacja Stacji Dializ. W szpitalu powstało supernowoczesne miejsce, które służy do dziś, wpisując się znakomicie w jeden z pierwszych w Polsce programów dializowania dzieci.
1998
Realizacja Programu Przeszczepiania Szpiku Kostnego u Dzieci im. Jose Carrerasa. Sfinansowano kolejną modernizację Kliniki Hematologii i Onkologii oraz opłacono program szkoleń wybranych specjalistów hematologów w zakresie kwalifikacji do przeszczepiania szpiku oraz prowadzenia dzieci w okresie po przeszczepie. Granty z tego programu trafiły także do placówek współpracujących ze szpitalem przy Litewskiej. Na terenie Kliniki Hematologii i Onkologii Akademii Medycznej w Warszawie utworzono cztery stanowiska do przeszczepiania szpiku, a w Zakładzie Immunologii Hematologicznej w Centrum Onkologii w Warszawie powstał Bank Krwi Pępowinowej.
1999
Do szpitala przy Litewskiej trafił kolejny komplet sześciu nowoczesnych kardiomonitorów, tym razem wraz z systemem integrującym Viridia, który dał możliwość kontrolowania wszystkich funkcjonujących tego typu urządzeń na podstawie jednego działania operacyjnego.
W tym samym roku – kamień milowy w historii szpitala i w jakości obsługi: uruchomiono nowoczesną centralę telefoniczną Ericssona, funkcjonującą po dziś dzień. To kolejny element programu usprawniania komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej szpitala.
2000
Klinika Kardiologii została wyposażona w zestawy do przezskórnego zamykania ubytków w przegrodzie serca. Jest to nowoczesna metoda bezoperacyjnego wyleczenia wady serca. Wcześniej operacje takie realizowano na otwartym sercu, co wiązało się
z zagrożeniem życia i bliznami pooperacyjnymi.
2001
Respirator oscylacyjny na OIOM-ie, służący do ratowania życia wcześniaków
i noworodków. Sprzęt wykorzystuje proces oscylacji gazowej, który poprzez drgania stymuluje wymianę gazową bez wdechu i wydechu.
2002
W Zakładzie Radiologii rozpoczął pracę nowoczesny aparat RTG. Działa do dzisiaj.
2003
Utworzono i wyposażono Oddział Dzienny Kliniki Kardiologii. Oddział jednodniowego Leczenia pozwolił na istotne odciążenie oddziału stacjonarnego. Zakwalifikowani pacjenci w czasie wykonywania kontrolnych badań przebywają wraz z rodzicem. Oddział Jednodniowego Leczenia, obniża również koszty związane z pobytem w szpitalu.
2004
Zaadaptowano i wyposażono pomieszczenia byłej biblioteki szpitalnej dla Oddziału Dziennego Kliniki Psychiatrii.
2005
Kolejne kamienie milowe w historii Fundacji: filia szpitala przy ulicy Działdowskiej otrzymała EcoScreen – urządzenie do diagnostyki astmy oskrzelowej. W owym czasie najbardziej nowoczesny sprzęt, który pozwalał na diagnostykę u pacjentów z zaburzeniami układu oddechowego bez konieczności wprowadzania wziernika do drzewa oskrzelowego w warunkach ogólnego znieczulenia.
Dzięki EcoScreen diagnostyka odbywa się na zasadzie zwykłego dmuchnięcia i analizy składu powietrz wydychanego. W Klinice Kardiologii zaczęło działać urządzenie integrujące pracę kardiomonitorów; pozwala on lekarzom na szybką reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości u monitorowanych pacjentów.
2006
Wyposażenie Kliniki Chirurgii w nowoczesny sprzęt medyczny, w tym w aparat rentgenowski do badań śródoperacyjnych, lampę i stół operacyjny, system do elektrokoagulacji, ograniczający krwawienie w czasie operacji, kolumny anestezjologiczne i narzędzia do laparoskopii.
2007
Na OIOM-ie zainstalowano aparaturę do pomiarów krzepnięcia krwi. Dane uzyskiwane przy pomocy tego sprzętu pozwalają na ocenę układu krzepnięcia krwi przed, w trakcie i po operacji.
2008
Na zorganizowanym przez Fundację balu charytatywnym zorganizowano zbiórkę funduszy na zakup ambulansu z systemem monitoringu. Darczyńcy byli tak hojni, że udało się zgromadzić kwotę, która wystarczyła na dwa ambulanse.
Dla Kliniki Laryngologii zakupiono videootoskop OTOCAM, który umożliwia oglądanie na monitorze błony bębenkowej pacjenta. Urządzenie to pozwoliło Fundacji na zorganizowanie szkoleń dla lekarzy pediatrów. Dzięki temu wyszkoleni pediatrzy znacznie rzadziej kierują swoich pacjentów do badania laryngologicznego ucha.
Zebraliśmy też środki finansowe na witrynę chłodniczą BIO BLOOD oraz dwa kardiomonitory IntelliVue.
2009
Amerykańska Fundacja Quo Vadis-Gavell Family Foundation, podpisała pięcioletni program popierania rozwoju chirurgii małoinwazyjnej, przeznaczając na ten cel około 100 tysięcy dolarów rocznie. Chirurgia małoinwazyjna ma szczególne zastosowanie przy zabiegach operacyjnych
u noworodków i niemowląt, ograniczając do minimum urazy związane z diagnostyką i leczeniem operacyjnym.
Pierwszą etapem programu było sfinansowanie zakupu narzędzi laparoskopowych, które pozwalają na pełną wizualizację na monitorze obszaru poddawanego zabiegowi.
2010
Utworzenie i wyposażenie Oddziału Jednodniowego Leczenia Ogólnopediatrycznego. Tworząc taki oddział chronimy pacjentów klinik specjalistycznych, np. hematologii i onkologii przed kontaktem z chorymi przyjmowanymi na dyżurze z powodu ostrych infekcji dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego.
2011
Zestaw do koagulacji to kolejne urządzenie, które znalazło się w wyposażeniu Kliniki Chirurgii
w ramach programu wspierania chirurgii małoinwazyjnej przez Quo Vadis-Gavell Family Foundation. Zakupiono zestaw pozwalający na dokonywanie precyzyjnych cięć ograniczających do minimum krwawienie w polu operacyjnym.
2012
Utworzenie i wyposażenie Pracowni Leku Cytostatycznego. Pracownia jest wyposażona w lożę laminarną, środki ochrony osobistej oraz nowoczesny sprzęt do pracy bezigłowej. Są to kluczowe elementy minimalizujące ryzyko kontaktu z lekiem pracownika Pracowni. System do pracy bezigłowej, jest kompatybilny ze sprzętem używanym przez lekarzy i pielęgniarki na oddziałach onkologicznych, co zapewnia również tym pracownikom pełną ochronę. Przygotowanie leków
w Pracowni jest również ważne z punktu widzenia ekonomicznego. Leki stosowane w leczeniu chorób nowotworowych są dostarczane przez producentów w postaci koncentratów. Ampułka takiego koncentratu może być podzielona w Pracowni na kilka dawek i optymalnie wykorzystana. Ceny większości leków cytostatycznych są bardzo wysokie, można więc zaoszczędzić spore kwoty. Daje to możliwość objęcia leczeniem większej liczby dzieci.
2013
Dla Kliniki Otolaryngologii rozpoczął funkcjonowanie dwustrumieniowy respirator.
To pierwsze takie urządzenie w Polsce przeznaczone do leczenia dzieci! Respirator umożliwia wykonywanie zabiegów operacyjnych u dzieci ze zwężeniem dróg oddechowych bez konieczności wprowadzania rurki do tchawicy dziecka.
Fundacja wspiera prowadzony przez szpital program zapobiegania zakażeniom nabywanym w szpitalu.
Przez wszystkie lata, z pomocy Fundacji, w ramach funduszu celowego, skorzystały także dzieci zmagające się z wieloma przewlekłymi chorobami.
Fundacja finansowała również program podnoszenia kwalifikacji personelu medycznego poprzez: szkolenia, konferencje naukowe, wymiany edukacyjne z udziałem światowej sławy szpitali dziecięcych. Od 1994 r. „Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej” organizowali też lekcje języka angielskiego dla zespołu szpitala.