Każdy łakomczuch z ekscytacją myśli o tym dniu. Tłusty czwartek od wieków jest okazją do hucznego ucztowania i maksymalnego wykorzystania końcówki radosnego, karnawałowego okresu. Czym byłoby świętowanie bez suto zastawionych stołów? W tłusty czwartek na polskich stołach królują pączki i faworki. Nie przepadacie za słodyczami? Macie szczęście, ponieważ przepisów na wytrawne smakołyki również nie brakuje.
Długie kolejki w cukierniach to jednoznaczny sygnał, że zbliża się tłusty czwartek. W Polsce równie dobrze mógłby być nazywany Dniem Pączka i Faworków, ponieważ to niezaprzeczalnie dwa najpopularniejsze rodzaje przysmaków, które kojarzą się z ostatnimi dniami karnawału. Nie wszyscy jednak przepadają za smażonymi w głębokim tłuszczu frykasami, przyozdobionymi grubą warstwą lukru lub cukru pudru. Miłośnicy wytrawnych przekąsek też mogą świętować pełną parą. Inspiracji warto szukać w zapomnianych już przepisach oraz w tradycjach karnawałowych innych krajów. Nie macie na to zbyt wiele czasu? Szef kuchni Knorr przychodzi z pomocą!
Pączki – z czym to się jadło?
Pączków nikomu nie trzeba przedstawiać. Obok kruchych faworków to podstawowy specjał jadany w tłusty czwartek. Najbardziej klasyczne wersje wypełnione są nadzieniem zrobionym z różanej konfitury. Dużą popularnością cieszą się pączki z masą budyniową, kajmakową oraz czekoladą. Wykorzystuje się powidła śliwkowe, dżemy truskawkowe i malinowe. Nadzienie z bitej śmietany to spełnienie marzeń niejednego amatora słodkości. Z wierzchu zazwyczaj posypane są cukrem pudrem lub gęstym lukrem. Wzięciem cieszą się też oponki z twarogiem oraz donuty, czyli amerykańska wersja pączków, często zdobionych kolorowymi dodatkami. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że pierwsze pączki w polskich kuchniach robiono w wariantach wytrawnych. Przygotowując się do Wielkiego Postu, podniebienia cieszono specjałami nadziewanymi mięsem, zwłaszcza słoniną i boczkiem. Post był dla chrześcijan okresem wyciszenia oraz istotnych ograniczeń w kwestii jadłospisu. Z tego względu podczas karnawału podejmowano starania, by poniekąd najeść się na zapas. Tłusty czwartek był początkiem ostatniego tygodnia zabaw i biesiadowania, więc jego obchody były szczególnie intensywne. Z biegiem lat zaczęto podawać także słodkie warianty pączków. We wnętrzu niektórych umieszczano niewielkie orzechy lub migdały. Wierzono, że ten, kto trafi na ukryty w cieście skarb, będzie cieszyć się powodzeniem w każdej dziedzinie. Według innego popularnego przesądu, w tłusty czwartek należy zjeść przynajmniej jednego pączka, by zapewnić sobie pomyślność. Mimo to oferta cukierni Was nie przekonuje? Wypróbujcie zatem sprawdzoną recepturę szefa kuchni Knorr na krewetkowe pączki, które są idealnym połączeniem tradycji z nowoczesnym sznytem.
Krewetkowe pączki
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość osób: 6
Składniki:
- 350 g krewetek
- 100 g orzechów włoskich
- 20 g Delikatu przyprawy uniwersalnej Knorr
- 2 cebule dymki
- 1 cytryna
- 1 białko z jajka
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 40 g imbiru
- 0,5 łyżki sherry
- olej do smażenia na głębokim tłuszczu
Sposób przygotowania:
- Obierz i pokrój na małe kawałki krewetki. Orzechy włoskie wyłuskaj ze skorupek i drobno posiekaj. Imbir oraz cebule dymki obierz i posiekaj.
- W naczyniu połącz ze sobą: krewetki, dymki, orzechy i imbir. Dolej odrobinę sherry oraz wsyp Delikat przyprawę uniwersalną Knorr.
- Przygotuj białko i ubij z niego pianę. Następnie dodaj ją wraz z mąką ziemniaczaną do naczynia z pozostałymi składnikami. Całość wymieszaj i z powstałej masy uformuj niewielkie kuleczki.
- Rozgrzej olej, a następnie wrzuć do niego kulki. Smaż je około 3 minut, potem wyjmij oraz odsącz z nadmiaru tłuszczu. Danie skrop lekko sokiem z cytryny. Serwuj z makaronem lub ryżem albo w formie samodzielnej przekąski.
Tłusty czwartek naleśnikami stoi
W Polsce serwowanie naleśników w tłusty czwartek nie jest popularną praktyką, ale czemu nie zainspirować się kuchnią z innych rejonów świata? We Francji obchodzi się Mardi Gras, czyli tłusty wtorek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zwyczaje z nim związane wprowadzić na polskim gruncie w czwartek. W tym przypadku skupimy się na naleśnikach! Podobnie koniec karnawału wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie istotne miejsce w kalendarzach zajmuje Pancake Tuesday (nazywany także Shrove Tuesday) – naleśnikowy wtorek. Zwyczaj znany jest też w Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Naleśniki serwowane są głównie na słodko – z bitą śmietaną, owocami, czekoladą, owocowymi musami i konfiturami. Mimo to dzięki naszej kulinarnej wyobraźni z łatwością zamienimy je w wyborne przekąski na słono. Można przygotować najprostszy wariant ciasta. Kolorytu nada mu dodatek soku ze szpinaku lub buraka. Już na sam widok potrawy poczujecie karnawałowy klimat. W farszu mogą znaleźć się dowolne składniki. Mięso mielone z fasolą, ostrą papryczką i kukurydzą to przepis idealny na naleśniki w stylu meksykańskim. Miłośnicy łagodniejszych smaków powinni spróbować naleśników z kurczakiem, serem i pieczarkami. W wersjach wegetariańskich w ciasto zawinięte mogą być różnorodne warzywa: cukinia, brokuł, papryka, marchewka, zielony groszek. W tłusty czwartek chcecie podać coś wyjątkowego? Warzywne sakiewki ucieszą zarówno oczy, jak i podniebienie.
Warzywne sakiewki
Czas przygotowania: 60 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 1 szklanka mleka
- 2 jajka
- 1,5 szklanki mąki
- 0,2 szklanki wody mineralnej
- 30 ml oleju
- 1 szczypta soli
- tłuszcz do smażenia
- 2 łyżeczki Curry Knorr
Nadzienie:
- 1 sztuka Przyprawy w Mini kostkach Czosnek Knorr
- 4 ziemniaki
- 1 cebula biała
- 1 puszka marchewki z groszkiem
- 100 g pieczarek
- 0,5 łyżki Kminu rzymskiego z Indii mielonego Knorr
- 1 pęczek świeżej kolendry
- 0,5 pęczka szczypiorku
- 1 szczypta soli do smaku
- 1 szczypta Pieprzu czarnego z Wietnamu mielonego Knorr
- 20 ml oliwy z oliwek
Sposób przygotowania:
- Przygotuj ziemniaki w mundurkach. Następnie ostudź je, obierz oraz pokrój w kostkę 0,5 cm x 0,5 cm.
- Zrób ciasto na naleśniki. W tym celu wymieszaj na jednolitą masę: mleko, mąkę, jajka, wodę, szczyptę soli, olej i przyprawę Curry Knorr. Z gotowego ciasta, usmaż naleśniki.
- Pokrój pieczarki w ósemki, a cebulę w kostkę. Przesmaż warzywa na gorącej oliwie z oliwek. Do całości wrzuć marchewkę z groszkiem, kawałki ziemniaków oraz posyp przyprawą Curry Knorr i kminem rzymskim.
- Pokrusz jedną sztukę Przyprawy w Mini kostkach Czosnek Knorr i dopraw nią nadzienie. Do farszu możesz również dodać sól i pieprz wedle uznania. Wszystko wzbogać posiekanym pęczkiem kolendry i dokładnie wymieszaj.
- Nałóż na naleśniki po jednej łyżce nadzienia. Uformuj z nich sakiewkę i zwiąż ją szczypiorkiem, sparzonym wcześniej we wrzątku. Danie możesz podać z mixem sałat z sosem czosnkowym na bazie naturalnego jogurtu.
Dużo i smacznie, czyli karnawał pełną gębą
Planując wytrawny tłusty czwartek, warto jeszcze raz powrócić do staropolskich tradycji i dopasować je do współczesnych upodobań. O mięsnych pączkach co nieco już zostało powiedziane. Na stołach szlacheckich często pojawiały się wykwintne mięsiwa, w tym dziczyzna. Przyrządzając tak wyszukany obiad lub kolację, z pewnością nie będziecie żałować, że podarowaliście sobie stanie w kolejce po słodkie pączki. Jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów był tzw. śledzik. Mianem tym określano nie tylko potrawę, ale też wtorek poprzedzający Środę Popielcową. Nie czekajcie z podaniem tej smacznej ryby – fantastycznie sprawdzi się jako poczęstunek w tłusty czwartek. Wariantów istnieje mnóstwo. Sprawdzajcie przepisy na śledzie w śmietanie, sosie tatarskim, z cebulką, z dodatkiem jabłka i rodzynek albo korzennymi przyprawami. Fenomenalnie smakują śledzie z pestkami granatu lub żurawiną. Modnie będzie zestawić je z awokado. Obawiacie się, że jeden tłusty czwartek może nie wystarczyć, by skosztować wszystkich upragnionych frykasów? Zainspirujcie się Maslenicą – rosyjską wersją karnawału, trwającą tydzień. Choć tradycyjnie była kojarzona z odświętnym pożegnaniem zimy i oczekiwaniem na wiosnę, przepis na bliny z rybą, charakterystyczny dla kuchni rosyjskiej, przyda się również w czasie komponowania wytrawnego jadłospisu z okazji tłustego czwartku.
Bliny z rybą
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 1 makrela wędzona
- 300 dag mąki gryczanej
- 4 g Delikatu przyprawy uniwersalnej Knorr
- 200 ml ciemnego piwa
- 8 g drożdży
- 5 g soli
- 20 g cukru
- 1 jajko
- 200 g twarożku
- 100 ml kwaśnej śmietany
- koperek do dekoracji
- 100 ml oliwy z oliwek
Sposób przygotowania:
- W naczyniu połącz drożdże z cukrem i poczekaj do ich rozpuszczenia. Dodaj jajko, ciemne piwo, mąkę i sól.
- Powstałe ciasto starannie wymieszaj do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Masę pozostaw w temperaturze pokojowej na mniej więcej 20 minut.
- Po tym czasie jeszcze raz zamieszaj ciasto i uformuj z niego niewielkie placki. Usmaż je na oliwie z oliwek.
- Połącz ze śmietaną twarożek. Całość dopraw Delikatem przyprawą uniwersalną Knorr.
- Na gotowe bliny nałóż twarożek oraz kawałek wędzonej ryby. Placki posyp koperkiem.