Szczepić czy nie szczepić? Takie pytania zadają sobie rodzice większości dzieci w Polsce. Zalety szczepień są mocno eksponowane w różnorodnych publikacjach medycznych, jak i na plakatach w samych przychodniach lekarskich. Niemniej pojawiają się również głosy, że szczepienia małych dzieci mogą być dla nich wysoce szkodliwe albo nawet być katalizatorem groźnych chorób, takich jak m.in. autyzm. Czy zatem w obliczu najnowszych doniesień warto szczepić dziecko?
Kalendarz szczepień obowiązkowy
W Polsce obowiązuje rodziców kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych. Wiele szczepień wykonuje się u noworodka tuż po urodzeniu w ciągu pierwszych 72 godzin. Inne należy wykonać np. w ciągu kolejnych 6 tygodni życia dziecka. Rodzice, którzy nie zdecydują się na szczepienie, narażają się na konsekwencje finansowe, np. ze strony SANEPID-u.
Niemniej, wielu z nich argumentuje, że obawia się poważnych powikłań i negatywnych konsekwencji szczepień ochronnych u dziecka. Zanim więc którykolwiek z rodziców zezwoli na zaszczepienie dziecka, racjonalne byłoby, aby dokładnie zapoznał się z bilansem zysków i strat. Często pomocna w podjęciu decyzji co do szczepienia będzie wizyta u doświadczonego pediatry, neonatologa, zajmującego się nowo narodzonymi dziećmi. Często na taką wizytę w publicznej służbie zdrowia trzeba długo poczekać, ale jeśli mamy ubezpieczenie zdrowotne rodzinne, wykupione w jednej z firm ubezpieczeniowych działających na terenie Polski, takiej jak Signal Iduna, możemy w krótkim czasie zapisać się na wizytę u specjalisty w prywatnej placówce medycznej.
Lekarz wyjaśni, jaka jest skuteczność danej szczepionki i jakie powikłania mogą przy niej wystąpić. Obowiązek szczepienia jest obowiązkiem obywatelskim, ale nie prawnym, o czym wielu rodziców nie wie.
Może odłożyć szczepienie?
Rodzic nie powinien samodzielnie pod wpływem nacisku społecznego rezygnować ze szczepienia ani też szczepić dziecka na wszystkie schorzenia, na które szczepionki są obecnie dostępne na rynku. Najlepiej podjąć decyzję o szczepieniu dziecka na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania diagnostycznego wykonanego przez lekarza pediatrę bądź neonatologa. Być może niektóre szczepienia lepiej będzie przesunąć w czasie i dopiero po nabraniu przez dziecko pewnej odporności własnej organizmu, zaszczepić je na wybrane choroby zakaźne.