Pod koniec września do aptek mają trafić w końcu szczepionki na grypę. Zainteresowanie nimi jest znacznie większe niż choćby rok temu. Okazuje się jednak, że jeśli zamierzamy sami wykupić szczepionkę w aptece i później zanieść do gabinetu lekarskiego – musimy zrobić to tak, aby nie uszkodzić preparatu i nie osłabić jego działania.
Szczepionki są produktem biologicznym, dlatego są bardzo wrażliwe dla sposób przechowywania i przewożenia. Nieprzestrzeganie zasad transportu i przechowywania może grozić osłabieniem skuteczności szczepionki oraz zagrażać zdrowiu osoby szczepionej.
Ważna jest tu przede wszystkim temperaturę (szkodliwe jest przerwanie tzw. łańcucha zimna), ale nie tylko. Poznaj zasady bezpiecznego przechowywania i transportowania szczepionek:
- Szczepionka powinna być przechowywana w warunkach tzw. „zimnego łańcucha”, czyli w temperaturze między +2 a +8 stopni.
- Trzymaj szczepionkę w lodówce na środkowej półce.
- Zadbaj, aby opakowanie nie dotykało tylnej ściany lodówki, co może grozić zamrożeniem szczepionki.
- Uważaj, aby nie uszkodzić opakowania. Nie kładź szczepionki na drzwiach lodówki – tam narażona będzie na największe wahania temperatury.
- Nigdy nie wkładaj szczepionek do zamrażalnika lub zamrażarki.
Możesz przewozić szczepionkę bez specjalnego opakowania, jeśli:
– temperatura powietrza nie przekracza 25 stopni C,
– czas transportu nie jest dłuższy niż 60 minut.
W przeciwnym wypadku musisz zastosować np. termotorbę, pudełko ze styropianu z wkładem chłodzącym lub termos. Pamiętaj, że szczepionka powinna być jak najszybciej dostarczona do gabinetu szczepień lub umieszczona w lodówce. Informacje na podstawie wytycznych z Ministerstwa Zdrowia.