Co chwilę w mediach pojawiają się informacje o zmianach w świadczeniach, które wypłacane są od kiedy rządzi obecna ekipa polityczna. Póki co są to zmiany kosmetyczne, ale warto być na bieżąco, zwłaszcza gdy spodziewamy się pierwszego dziecka i jest to temat dla nas nowy.
Najważniejsze do zapamiętania:
Jeśli złożyliście wniosek o 500 plus na dziecko/dzieci po 1 lipca 2019 roku, w 2020 roku nie musicie tego robić ponownie (dlaczego, poniżej w artykule)
Najważniejsza informacja jest taka, że od 2021 roku zmieni się okres rozliczeniowy zasiłku 500 plus. Na razie jest to październik-wrzesień, a od przyszłego roku będzie to czerwiec-maj. W związku z tym wszyscy, którzy złożyli wniosek między 1 lipca 2019 r. a 30 września 2019 r. otrzymali świadczenie aż do 31 maja 2021 r. Nie znaczy to jednak że aż tyle czasu nie będą składać ponownego wniosku – aby zachować ciągłość wypłat, kolejny wypełnimy go drogą elektroniczną (przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub za pomocą strony internetowej naszego banku) od 1 lutego 2021 r., zaś w urzędzie od 1 kwietnia 2021 r.
Druga istotna zmiana dotyczy czasu jaki mamy na złożenie wniosku po narodzinach dziecka. Do tej pory wypłata 500 plus należała się od miesiąca, w którym złożyliśmy wniosek. Obecnie, jeśli złożymy wniosek w ciągu 3 miesięcy od narodzin potomka, otrzymamy wyrównanie w pierwszej wypłacie, za cały okres od urodzenia dziecka. Wpłaty bieżące, bez wyrównania, będziemy otrzymywać od czwartego miesiąca życia dziecka.
Od lipca 2019 r. świadczenie na pierwsze dziecko jest wypłacane bez kryterium dochodowego. W przypadku dziecka wychowywanego przez samotnego rodzica, nie będzie już potrzebne zaświadczenie o dochodach oraz orzeczenie o alimentach (procedura taka miała zagwarantować, że dzieckiem faktycznie opiekuje się jedna osoba, a nie para żyjąca w konkubinacie).
W przypadku toczącej się sprawy rozwodowej, gdy nie przyznano jeszcze prawa do zamieszkiwania z dzieckiem konkretnemu rodzicowi, zasiłek 500 plus zostanie przyznany temu rodzicowi, który jako pierwszy złoży wniosek. Gdyby jednak poświadczył w nim nieprawdę (że dziecko mieszka z nim), po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego zostanie przeciwko niemu wszczęte postępowanie prokuratorskie. W przypadku opieki naprzemiennej, zasiłek zostanie podzielony po równo między dwoje rodziców.
W tej chwili w rządzie trwają dyskusje nad zamianą wypłaty gotówkowej świadczenia na bony na określone usługi. Miałoby to dotyczyć niektórych rodzin, prawdopodobnie takich, w których istnieje obawa co do wydawania zasiłku zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli na potrzeby dzieci. Jednak podkreślamy, że nie są to informacje oficjalne i niewiele wiadomo na ten temat.