Pandemia, która wymuszała konieczność dystansowania się, minimalizowanie wyjść z domu, a także przejście dzieci ze stacjonarnego nauczania na e-learning, uświadomiła rodzicom, jak trudno zorganizować dziecku czas w domu bez korzystania z komputera czy tabletu. Nasze pociechy coraz więcej czasu spędzają przed ekranem, poddając się wirtualnej rozrywce oraz edukacji online. Komitet Ochrony Praw Dziecka już po raz 19 rusza z wyjątkowym konkursem „Świat Przyjazny Dziecku”, w którym wyróżni produkty i miejsca mające pozytywny wpływ na bezpieczny rozwój dzieci chroniący przed uzależnieniem internetowym.
Szybki postęp cywilizacji powoduje, że więcej czynności wykonujemy przy pomocy urządzeń elektronicznych. Niestety, często zapominamy, że technologie mają nam ułatwić codzienne funkcjonowanie, a nie całkowicie zastąpić tradycyjne sposoby spędzania czasu wolnego. Eksperci apelują, że ze względu na nadużywanie nowych technologii dzieci coraz częściej mają problemy z koncentracją i kontrolą agresji. Badania wykazują, że mózg małego dziecka nie jest przygotowany na korzystanie z nowoczesnych urządzeń, a telewizja ma wręcz negatywy wpływ na rozwój dzieci do drugiego roku życia. Zbyt długie przesiadywanie dziecka przed ekranem skutkuje nadpobudliwością, rozdrażnieniem i nerwowością, dlatego istotne jest, aby organizować dzieciom rozrywkę niezwiązaną z korzystaniem ze sprzętów elektronicznych.
Różnorodne formy zabawy są niezbędne do prawidłowego dorastania. Aby zapewnić dziecku odpowiedni rozwój ważne jest nie tylko dbanie o zdrową dietę i aktywność fizyczną, ale także właściwe zagospodarowanie czasu wolnego. Kreatywne zajęcia umożliwiają dziecku szeroki rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz budują jego wrażliwość estetyczną. Pobudzanie wyobraźni dziecka może być jednak dla zapracowanych rodziców nie lada wyzwaniem, a znalezienie produktów bezpiecznych i wartościowych okazuje się niezwykle czasochłonne.
Konkurs „Świat Przyjazny Dziecku” wychodzi naprzeciw potrzebom pracujących rodziców. Powstał z myślą o propagowaniu miejsc i produktów, które w pozytywny sposób wpływają na rozwój dziecka. Jednak cele konkursu są nie tylko edukacyjne, ale również pomocowe. Środki finansowe pozyskane z opłaty konkursowej zostaną
w pełni przeznaczone na działania statutowe KOPD obejmujące m.in.: bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną, mediacje rodzinne, a także terapię psychologiczną dziecka i rodziny.
– Sytuacja z jaką zmierzyliśmy się na początku tego roku pokazała, że wielu rodziców musiało na nowo nauczyć się organizować czas swoim pociechom. W czasie, w którym wychodzenie z domu było niewskazane, okazało się, że warto szukać kreatywnych pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi. Możliwości jest wiele, a konkurs „Świat przyjazny dziecku” z pewnością ułatwia rodzicom wdrożenie ciekawych rozrywek do życia dziecka. – mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog, społeczny doradca Komitetu Ochrony Praw Dziecka
– Komitet dba o dzieci w każdej sferze i na każdym etapie ich życia. Naszym zadaniem jest nie tylko obrona praw i interesów dziecka, zależy nam również na rozpowszechnianiu wiedzy o budowaniu silnych więzów rodzinnych i wspieraniu prawidłowego rozwoju najmłodszych. Ideą konkursu jest wyróżnienie produktów wartościowych dla rodziców i dzieci. Chcemy ułatwić rodzicom zadanie, jakim jest planowanie i organizowanie czasu wolnego. – podkreśla Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz z KOPD.
Chętni, mogą zgłaszać swoje produkty/miejsca/inicjatywy/portale do konkursu w terminie 23 lipca – 11 grudnia 2020, a opłatę konkursową w formie darowizny należy uiścić najpóźniej do 11 grudnia 2020 r.
Wszystkie informacje: regulamin, ankieta, zamieszczone są na nowej, specjalnie utworzonej na potrzeby Konkursu, stronie WWW.swiatprzyjaznydziecku.pl.
Jury z udziałem ekspertów gwarantuje wybór sprawdzonych sposobów na zorganizowanie jakościowego czasu dzieciom. Uroczysta gala i ogłoszenie wyników XIX edycji konkursu zaplanowane jest na przełom maja i czerwca 2021 roku.
Wyjątkowa kapituła konkursu:
Artur Barciś, Małgorzata Janina Berwid, Magdalena Dulęba-Basior, Dorota Karbowska-Zawadzka, Mirosława Kątna, Magdalena Łazarkiewicz, Justyna Marszałkowska-Jakubik, Dorota Mazurek, Anna Oka, dr Aleksandra Piotrowska, Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, Katarzyna Stoparczyk, Anna Wakulak, prof. Mieczysław Wasilewski, Dorota Zawadzka
Patronat honorowy objęła: Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska
Partnerami XIX edycji konkursu zostali:
AKON Marketing Partners, Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka KIDS’ TIME, Warszawskie Targi Książki, Procontent Communication, SMYK, Polskie Stowarzyszenie Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych
Patroni medialni:
qlturka.pl, Radio Dla Ciebie, miastodzieci.pl, Świat Zabawek, Branża Dziecięca, Rynek Zabawek, czasdzieci.pl, blog Zabawkator
Wsparcie finansowe zapewnili:
Barlinek, Sanofi
O Komitecie Ochrony Praw Dziecka
Komitet Ochrony Praw Dziecka jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, która zajmuje się ochroną praw i interesów dzieci oraz ich rodzin. Od 1981 roku misją Komitetu jest przeciwdziałanie i zapobieganie wszelkim przejawom krzywdzenia dzieci oraz pomoc rodzinom w sytuacjach kryzysowych. (…) Misją KOPD jest pomoc tym, którzy sami nie mogą się ochronić – dzieciom. Aby robić to skutecznie organizujemy zbiórki publiczne i akcje CSR, kampanie społeczne, czy eventy – na czele z konkursem Świat Przyjazny Dziecku. Wszystko po to, by prowadzić konkretne szeroko zakrojone działania – od porad prawnych, przez diagnozy, terapię długo i krótkoterminową, mediacje, czy grupy wsparcia. Organizujemy również szkolenia i warsztaty dla osób zajmujących się zawodowo pomocą dziecku.
Więcej informacji na temat działalności KOPD można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.kopd.pl
Informacja prasowa