Koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej w wykonaniu ponad 300 artystów m.in. z Polski, Francji i Niemiec to najważniejsze atrakcje trwającej od 21 czerwca do 26 lipca trzeciej edycji Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich. To harmonijne połączenie muzyki z pięknem ogrodów i architektury XVIII w. – zachęcają twórcy festiwalu.
Zeszłoroczna edycja festiwalu zgromadziła prawie 60 tys. widzów odbyło się wówczas 175 koncertów. Nasze Koncerty mają miejsce w przepięknej scenerii zabytkowych Ogrodów Łazienek. W cichych, malowniczych zakątkach, bezpośrednio na trawie, słuchacze mają okazję do wypoczynku przy muzyce i kontemplacji otaczającej przyrody. Wokół scen rozstawione są leżaki, ale często można spotkać grupy przyjaciół, pary zakochanych i rodziny z dziećmi wypoczywających na kocach w piknikowej atmosferze – mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu Ryszard Kubiak.
Festiwal Strefa Ciszy – jak podkreślił dyrektor festiwalu – to wymarzony czas zarówno dla melomanów, jak i spacerowiczów szukających spokoju i harmonii z daleka od wielkomiejskiego hałasu. Łącząc piękno przyrody z kojącymi dźwiękami muzyki, festiwal Strefa Ciszy stał się jednym z najbardziej wyczekiwanych letnich wydarzeń muzycznych w stolicy.
Inauguracja tegorocznej, trzeciej edycji Strefy Ciszy odbędzie się 21 czerwca – w dniu Międzynarodowego Święta. Tego samego dnia, zagraniczni partnerzy Muzeum Łazienki Królewskie we Francji, Rosji, Niemczech oraz w Chinach, celebrują ten dzień organizując otwarte koncerty w plenerze. Podczas Festiwalu gościmy artystów z Niemiec, Francji i Rosji, z partnerskich rezydencji Muzeum Łazienki Królewskie: Zamku Château de Lunéville, Parku Bad-Muskau w Niemczech oraz Carskim Siole w Rosji.
Na koncercie inauguracyjnym w Amfiteatrze wystąpi znana instrumentalistka Maria Pomianowska, która wraz ze swym zespołem oraz Radomską Orkiestrą Kameralną zagra kompozycje z albumu „Chopin na 5 kontynentach”. Usłyszymy genialne i znane na każdym kontynencie kompozycje w aranżacjach na instrumenty etniczne z całego świata. Z kolei wielbiciele delikatnych dźwięków harfy będą mogli posłuchać światowej sławy harfistki Zuzanny Elster w duecie z flecistką Anną Karwowską – dodaje Tomasz Pokrzywiński.
Kolejne weekendy do 26 lipca poświęcone będą muzyce różnych krajów. W ramach współpracy z zagranicznymi rezydencjami królewskimi w projekcie Ogrody Światła, przyjadą zespoły, które zapoznają publiczność z muzyką Niemiec, Francji i Rosji. To odkryty na scenie berlińskiej zespół Flowchestrino, dwaj genialni perkusiści Joel Grare i Bruno Caillat znani jako La Plume et L’enclume, Madame Victoire z piosenką na klarnet i akordeon oraz zespół – rezydent z Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu – męski zespół wokalny Anthem.
27-28 czerwca – weekend muzyki międzynarodowej
4-5 lipca – weekend muzyki niemieckiej
11-12 lipca – weekend muzyki francuskiej
18-19 lipca – weekend muzyki rosyjskiej
25-26 lipca – weekend muzyki polskiej
Weekend z muzyką Niemiec to występy chórów i tradycyjne pieśni niemieckie – będzie ciekawie i z niespodziankami. Weekend z muzyką Rosji będzie okazją do gry na bałałajkach – tradycyjnych rosyjskich instrumentach ludowych. Weekend francuski będzie zupełnie nowym doświadczeniem – przy Wodozbiorze, gdzie zagra grupa muzyczna Madame Victoire i duet Fluent Ensemble, odbędzie się plener malarski – zachęca dyrektor muzyczny festiwalu Tomasz Pokrzywiński.
Goście Łazienek Królewskich mogą liczyć na wysoki poziom artystyczny muzyków. Wśród nich będzie pianista jazzowy Marcin Masecki, który przed rokiem zauroczył publiczność przejażdżką po Łazienkach połączoną z grą na pianinie. Tym razem zaprezentuje swój nowy projekt „Mazurki”. Klimat tej formy muzycznej przywołają Izabela Buchowska i Anna Kwiatkowska i ich „Rozrywkowe mazurki”. Wykonanie to będzie światową prapremierą kompozycji Bartosza Smorągiewicza.
Festiwal Strefa Ciszy to nie tylko koncerty w plenerze, ale także wspólne celebrowanie muzyki i szeroko pojętej sztuki. Mamy zamiar nie tylko zachęcić do słuchania muzyki, ale także do wspólnego grania, śpiewania, tańca i radosnego przeżywania. Jak co roku podczas festiwalu Strefa Ciszy każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie – dzieci, dorośli, melomani oraz ci, którzy w muzykowaniu stawiają pierwsze kroki – podkreśla jeden z organizatorów festiwalu Piotr Łabanow.
W dniu inauguracji festiwalu w Amfiteatrze będzie można poznać na przykład słynne tango – to okazja, by od podstaw nauczyć się tego pięknego i pełnego pasji tańca. Będzie też można posłuchać prawdziwej perkusyjnej kanonady w wykonaniu grup perkusyjnych Mamatucada, U1 Samba Bloco oraz RitmoBloco. Na chętnych czekają warsztaty perkusyjne.
Podczas festiwalu nie zabraknie również koncertów dedykowanych najmłodszym uczestnikom. Koncerty dla Melomaluszków są okazją do tego, by zapoznać dzieci ze światem muzyki. Planowane są także koncerty na Scenie Otwartej. To czas i miejsce dla wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoim muzycznym talentem z publicznością. Zapraszamy solistów, zespoły, wokalistów, instrumentalistów – niezależnie od wieku i muzycznego stażu. Każdy kto, zechce wystąpić może zgłosić chęć uczestnictwa na adres e-mail: koncerty@muzykajest.pl lub telefonicznie: 694 266 888.
Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia festiwalu jest wolny.