Wciąż wiele dzieci w Polsce ma nadwagę. W grupie 11-15 lat, ten odsetek wynosi 17%. Na brak ruchu szczególnie narażone są dziewczęta oraz uczniowie gimnazjum.
Od września 2013 roku, Ministerstwo Sportu i Turystyki przeprowadzało kampanię „STOP zwolnieniom z WF-u!”. W tym roku przewidziano jej kontynuację. Z tej okazji MSiT razem z Fundacją LOTTO Milion Marzeń zleciło Instytutowi Studiów Społecznych UW, badanie dotyczące aktywności ruchowej gimnazjalistów.
Wyniki są jednoznaczne. Jedynie co piąty, spośród uczniów gimnazjów, uprawia sport przez godzinę dziennie. Głównie jest to jazda na rowerze, gra w piłkę nożną, pływanie, bieganie. Dużo bardziej aktywni fizycznie są uczniowie mieszkający na wsi. Młodzież nie traktuje sportu jako przyjemności, a jedynie sposób na spalenie tłuszczu. Gimnazjaliści wolą odreagować stres sięgając po używki.
Jak wynika z badania, aktywność fizyczna dzieci uzależniona jest od aktywności ich rodziców, zwłaszcza ojców. Ważne jest również podejście nauczycieli wf-u. Gimnazjaliści narzekają na monotonne, nudne i mało kreatywne lekcje wychowania fizycznego. Nauczycielom zarzucają z kolei zbyt wysokie wymagania. Do tego dochodzi stres związany z oceną i porównywaniem do innych.
– Zdajemy sobie sprawę, że tylko wspólne działania prowadzone na wielu płaszczyznach mogą przyczynić się do zahamowania tej bardzo niekorzystnej tendencji. Twarzą tegorocznej kampanii została Pani Anna Lewandowska, która z pewnością będzie świetnym przykładem szczególnie dla młodych dziewcząt. Wierzę, że razem zdecydowanie możemy więcej! – powiedział Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki.
Joanna Chraniuk