W chwilach, gdy dziecko skarży się na ból zęba, każdy rodzic chciałby udzielić mu szybkiej pomocy. Również w przypadku naturalnego wypadania zęba mlecznego poszukujemy porady specjalisty. Z myślą o takich sytuacjach, powstała lista najczęściej zadawanych pytań do stomatologa dziecięcego, które aktualnie pojawiają się podczas konsultacji online. Na pytania odpowiada ekspert lek. dent. Małgorzata Turno – Kornafel, specjalista stomatologii dziecięcej z Medicover Stomatologia.
W obecnej sytuacji wielu z nas szuka pomocy, w związku z pojawiającymi się problemami w jamie ustnej. Byliśmy w trakcie leczenia czy ominęła nas ważna wizyta konsultacyjna. O ile dorosły jest w stanie dokładnie opisać ból i stopień jego nasilenia, o tyle dziecko już nie. Rodzic musi zdać się na własną intuicję. Z pomocą przychodzi zdalna porada pedodonty, czyli specjalisty stomatologii dziecięcej.
Podczas konsultacji online często pojawiają się pytania o ból zęba u dziecka czy po prostu o ruszający się ząb mleczny. W takich sytuacjach staram się uspokoić rodzica i przesłać pomocne, doraźne zalecenia. W poważnych, niemogących czekać przepadkach kieruję rodzica małego Pacjenta na pilną wizytę bólową w dyżurującym centrum stomatologicznym. Dzięki takiej konsultacji online, rodzic otrzymuje specjalistyczną poradę, zamiast szukania pomocy na własną rękę w Internecie
– komentuje pedodonta Małgorzata Turno – Kornafel z Medicover Stomatologia.
Co robić, gdy mojemu dziecku wyrzyna się ząb stały, pomimo że mleczny jeszcze nie wypadł?
Ząb stały, który jest odpowiednikiem mlecznego, w standardowych warunkach wyrzyna się w taki sposób, że ustawiony pod zębem mlecznym przesuwając się powoduje stopniowo zanik korzenia tego zęba, w wyniku czego taki mleczak wypada. Natomiast jeśli jest ustawiony nieprawidłowo i pojawi się w jamie ustnej obok zęba mlecznego, należy zgłosić się do dentysty. W takim przypadku lekarz zazwyczaj decyduje o konieczności usunięcia zęba mlecznego.
Córce wypadł opatrunek leczniczy/fleczer z zęba, mam powód do obaw?
Ząb pozbawiony wypełnień czasowych jakimi są opatrunek leczniczy lub fleczer może w każdej chwili zacząć boleć. Należy zgłosić się wówczas do dentysty celem ponownego założenia opatrunku lub jeśli to możliwe – zakończenia leczenia wypełnieniem stałym.
Mojemu dziecku rusza się ząb mleczny, co zrobić w takiej sytuacji?
Zazwyczaj proponuję chwilę poobserwować ząb, ponieważ w niedługim czasie powinien on wypaść samoczynnie. W przypadku, kiedy dziecko narzeka na rozchwianego zęba lub widoczny jest obrzęk dziąsła, należy udać się do specjalisty w dyżurującym centrum stomatologicznym. Nie zawsze rozchwianie zęba jest powiązane z naturalną wymianą uzębienia. Czasami jest wskazówką, że pojawił się w zębie proces zapalny.
U mojego dziecka pojawiły się białe plamy na siekaczach, czy to coś poważnego?
Opisana sytuacja prawdopodobnie wskazuje na odwapnienie zęba, które w konsekwencji może prowadzić do próchnicy. W celu przeprowadzenia dokładnego wywiadu z Pacjentem i przekazaniu niezbędnych zaleceń, polecam konsultacje online ze specjalistą.
Dziecku wypadł ząb mleczny, czy coś powinnam zrobić?
W takim przypadku jak zawsze należy dbać o higienę jamy ustnej i zgłosić się na wizytę kontrolną, gdy gabinety stomatologiczne wrócą do standardowego działania.
Moje dziecko ma obrzęk dziąsła w okolicy korzeni zęba mlecznego, co zrobić?
Należy pilnie zgłosić się do lekarza, ponieważ taka zmiana na dziąśle to prawdopodobnie objaw stanu zapalnego, który rozpoczął się w korzeniach zęba przyczynowego.
Dziecko ma zaczerwienione spuchnięte dziąsła, to coś poważnego?
W tej sytuacji, aby poznać powód dolegliwości, potrzebny jest dokładny wywiad nie tylko stomatologiczny, ale też ogólnolekarski. Powód może być prosty, czyli niedokładna higiena jamy ustnej lub stan zapalny dziąseł. Nie wypada tego jednak bagatelizować, ponieważ może to być pierwszy objaw poważnej choroby ogólnoustrojowej. Zalecam konsultację online, podczas której zostaną przekazane informacje o pomocy doraźnej lub pacjent zostanie skierowany na wizytę do centrum dyżurującego.
Więcej pytań i odpowiedzi znajduje się w poradniku Q&A dostępnym na stronie: https://tiny.pl/7q44r. Medicover Stomatologia uruchomił również konsultacje online eDentysta. Na zgłoszenia odpowiada zespół specjalistów z zakresu m.in. stomatologii zachowawczej, implantologii, protetyki, ortodoncji czy wspomnianej stomatologii dziecięcej. Usługa jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 na stronie: https://tiny.pl/7q44d.
Lista dyżurujących gabinetów Medicover Stomatologia dostępna jest na stronie: https://tiny.pl/7q44f.