Thunderdogs to gra zręcznościowa przeznaczona na przeglądarki internetowe, która całkiem niedawno zadebiutowała na rynku gier w ogóle. W tytułowej produkcji wcielamy się w rolę sympatycznego psa – pilota i siadamy za sterami samolotu biorąc udział w dynamicznej oraz pełnej akcji bitwie w przestworzach. Pod wieloma względami gra nawiązuje przede wszystkim do klasycznych tytułów znanych z pierwszych konsol oraz komputerów osobistych – nie tylko w zakresie swojej mechaniki, ale także oprawy audiowizualnej. Temu wszystkiemu przyjrzymy się jednak za chwilę.
Thunderdogs błyskawicznie zdobyło sobie ogromną popularność wśród wielu graczy, nie tylko fanów różnego rodzaju produkcji przeglądarkowych. Wpływ na to miała przede wszystkim wspomniana szata graficzna i dźwiękowa, jak również całkiem łatwa do opanowania i zrozumienia mechanika rozgrywki z dosyć szerokimi możliwościami dostosowania naszego podniebnego wehikułu do indywidualnych potrzeb gracza oraz preferowanego przez niego stylu rozgrywki. Poza tym, dzięki przedstawieniu walki samolotów w komiczny i nieco bajkowy sposób gra jest dosyć inkluzywna jeżeli chodzi o odbiorców, do których jest skierowana. Bez problemów mogą w nią grać nawet najmłodsi gracze, a rodzice nie muszą obawiać się, że ich pociecha będzie miała styczność z wyjątkową brutalnością czy w inny sposób nadmiernie eksponowaną przemocą.
Niezaprzeczalny wpływ na popularność gry ma również jej szeroka dostępność. Gra Thunderdogs zadebiutowało nie tylko na przeglądarkach internetowych, ale również na smartfonach i tabletach, a także jako aplikacja na portalach społecznościowych. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu wspólnych serwerów dla każdego urządzenia, na które dostępne jest opisywana gra, możemy grać w tym samym czasie z graczami ze wszystkich platform. Sprawia to, że niezależnie czy uruchamiamy produkcję na przeglądarce, czy urządzeniu mobilnym możemy liczyć na to, że szybko znajdziemy innych graczy, z którymi będziemy mogli się zmierzyć.
Mechanika rozgrywki opiera się przede wszystkim na trybie zabawy „każdy na każdego”. Gracze toczą między sobą bój na dwuwymiarowej planszy, gdzie rywalizować ze sobą może kilkunastu graczy na raz. Naszym zadaniem jest zdobycie jak najwyższej pozycji w rankingu oraz wyeliminowanie wszystkich przeciwników – co nie jest takie proste, ale twórcy oddali do dyspozycji gracza całkiem pokaźny arsenał uzbrojenia i innych środków pozwalających przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę.
Każda z plansz utrzymana jest w różnej scenerii, losowo dobieranej przez grę dla potyczki, w której uczestniczymy. Może to być klasyczna sceneria, jak niezmierzony ocean, nad którym toczone jest zacięte starcie, jak również futurystyczne miasto z wyrastającymi wszędzie wieżowcami, na które musimy uważać w trakcie lotu i wykonywania rozmaitych manewrów. Wygląd planszy ma znaczenie czysto estetyczne, ale sprawia, że gra nie staje się zbyt szybko powtarzalna i każda potyczka, przynajmniej na początku, wygląda zupełnie inaczej.
Skoro już o scenerii mowa, warto dodać nieco o samej oprawie wizualnej, o której wspomniano już na początku. Zgodnie z tym, nawiązuje ona w wielu miejscach do klasycznych produkcji znanych z klasyków elektronicznej rozgrywki, mających już co prawda czasami kilkadziesiąt lat na karku, ale wciąż znajdujących entuzjastów wśród odbiorców w każdym wieku. W wydaniu Thunderdogs te nawiązania do klasyków objawiają się przede wszystkim w oprawie graficznej utrzymanej w stylu pełnego kolorów pixel artu, który z pewnością docenią nie tylko nostalgicy starych gier komputerowych, ale zwłaszcza młodsi odbiorcy. Jednocześnie twórcy produkcji wykorzystali niektóre nowoczesne efekty graficzne, co sprawia, że całościowo oprawa wypada jeszcze lepiej i jest bardzo przyjemna dla oka.
Na planszy, oprócz naszych przeciwników, znajdziemy także różne obiekty ważne z punktu widzenia mechaniki rozgrywki. Jedną z nich są przeszkody terenowe, z reguły utrzymane w konwencji opisywanej wcześniej scenerii, tak więc będą to, przykładowo, platformy wiertnicze. Same przeszkody gracz może wykorzystać w różny, strategiczny sposób: mogą służyć jako zasłona przed wrogimi pociskami, jak również przeszkoda dla przeciwnika próbującego uciec od atakującego go gracza. Powinniśmy jednak dodatkowo uważać, aby taka przeszkoda nie obróciła się przeciwko nam, przykładowo odcinając drogę ewentualnego odwrotu. Taka mechanika sprawia, że Thunderdogs nie jest bezmyślną strzelanką, ale zmusza gracza do taktycznego wykorzystania otoczenia oraz przewidywania zachowań swoich przeciwników, również będących ludźmi i planującymi swoje posunięcia.
Taktycznego wykorzystania wymaga także różnego rodzaju bonusowe uzbrojenie, na które natykamy się otwierając pojawiające się co chwilę na planszy skrzynki. Charakterystyczne jest dla nich, że jakkolwiek są bardzo potężne i mogą nas niejednokrotnie wybawić z opresji lub przydać się do wyeliminowania oponentów, to mają bardzo ograniczoną liczbę amunicji – gracz powinien wobec tego korzystać z nich oszczędnie i z rozwagą. Dodatkowa broń również sprawdza się szczególnie dobrze w określonych sytuacjach – przykładowo: laser mimo zaledwie trzech strzałów, które możemy wykorzystać, umożliwia niemal natychmiastowe wyeliminowanie przeciwników i to kilku na raz, zakładając, że znajdą się w promieniu działania jego wiązki. Umiejętność odpowiedniego wykorzystania zebranego wyposażenia jest niezbędna, jeżeli gracz ma odnieść zwycięstwo. W skrzynkach znaleźć możemy także wyposażenie o obronnym zastosowaniu, jak choćby tarcza pochłaniająca wrogie pociski wystrzelone w naszym kierunku.
Innym ważnym elementem rozgrywki jest energia, której stan wskazuje podzielony na segmenty pasek umieszczony w górnej części ekranu. Energia pozwala nam strzelanie z podstawowej broni, z której będziemy zresztą korzystać najprawdopodobniej najczęściej. Wymaga to od nas oszczędnego gospodarowania tym zasobem i wykorzystywania go wtedy, kiedy mamy największe prawdopodobieństwo trafienia. Jeżeli będziemy po prostu trzymać klawisz strzału to szybko znajdziemy się w sytuacji, gdy zabraknie nam energii, aby wyeliminować przeciwnika lub po prostu odstraszyć go ostrzałem. Energia wykorzystywana jest także do korzystania ze specjalnego przyspieszenia, które wyrzuca nasz samolot do przodu na niewielki dystans, co pozwala, przykładowo, uciec z obszaru eksplozji rozstawianych przez przeciwników bomb. Poszczególne segmenty paska regenerują się dosyć szybko samoczynnie, gdy po prostu przestajemy strzelać i nie korzystamy z przyspieszenia.
Podczas rozgrywki możemy zbierać także porozrzucane tu i ówdzie pozłacane kości. Nie tylko poprawiają one nasz wynik punktowy, wpływający z kolei na pozycję w rankingu, ale także znajdują bezpośrednie przełożenie na zdobywane, po zakończeniu rywalizacji, monety. Monety pozwalają nam na zakup nowych samolotów, jak również zakup ulepszeń do już posiadanych poprzez kupowanie specjalnych skrzynek z nagrodami. Za uczestnictwo w potyczkach oraz wykonywanie związanych z nimi zadań, pokazywanych w odpowiedniej sekcji menu, otrzymujemy także klejnoty – te z kolei pozwalają nam na modyfikowanie do pewnego stopnia statystyk każdego z posiadanych podniebnych wehikułów, aby dopasować go w większym stopniu do potrzeb i stylu rozgrywki gracza.
Podsumowując, Thunderdogs to idealna gra przeglądarkowa dla odbiorców w każdym wieku a chcących spróbować swoich sił w wieloosobowej rywalizacji. Dzięki łatwemu do opanowania sterowaniu oraz jednocześnie interesującej i złożonej mechanice opisywany dzisiaj tytuł świetnie nadaje się do połączenia zabawy z rozwojem umiejętności planowania, szybkiego reagowania i strategicznego myślenia.