O odwadze
Zainspirowani spektaklem „Chichotek i podróż po odwagę”* podejmiemy dyskusję na temat odwagi mówienia o uczuciach.
Co to znaczy być odważnym? Kogo nazywamy odważnym? Dokąd może zaprowadzić nas odważne podstępowanie? Czy, aby wyrazić własne zdanie potrzebna jest nam odwaga? Co to są uczucia ? Co wspólnego może mieć odwaga z uczuciem? Co się dzieje, gdy rozmawiamy o tym, co czujemy? Czy warto mówić o swoich uczuciach? Co zyskujemy, co tracimy?
Być może na te i inne pytania, będziemy się wspólnie starali znaleźć odpowiedź. Postaramy się o najweselszą definicję odwagi …
Informacja dla rodziców: Będziemy pracować na filozoficznym rozumieniu odwagi jako cnoty męstwa, dzielności, czyli umiejętności podjęcia dobrej decyzji mimo trudnych warunków. Odwaga łączy się z uczuciem lęku, strachu, bólu. Prawdopodobnie skupimy się na dzielności wytrwania we własnym stanowisku, czy w przywiązaniu do własnych przekonań.
Nawiążemy do definicji emocji jako stanu poruszenia umysłu, z łac. emovere – w ruchu; nawiążemy do teorii uczuć: spostrzegam fakty, budzą się emocje, emocje wpływają na ciało.
* „Chichotek i podróż po odwagę” spektakl interakcyjny dla dzieci
Scenariusz i reżyseria: Agata Fijewska-Sękulska, Zuzanna Fijewska-Malesza
Teksty piosenek oraz konsultacja reżyserska: Natalia Fijewska-Zdanowska
Obsada: Agata Fijewska-Sękulska, Zuzanna Fijewska-Malesza
Muzyka: Filip Dreger
Projekt oraz wykonanie scenografii: Mikołaj Malesza
Opis spektaklu:
„Chichotek i podróż po odwagę” to opowieść o malutkim jak palec Chichotku, który, by ratować od złych snów swojego króla Chichota i całe królestwo Chichotów, udaje się w niebezpieczną podróż po lekarstwo znajdujące się na Górze Strachów.
Akcja bajki zaczyna się w Chichotowie – magicznym miejscu na ziemi, małym królestwie, w którym mieszkają ludziki – Chichoty. Włada nimi król Chichot i królowa Chichota. Dzięki Chichotom wszystkie stworzenia na świecie mogą wyrażać swoją radość – czyli chichotać. Chichotek podczas swojej podróży spotyka wiele ciekawych postaci i zaczyna lepiej rozumieć, czym jest prawdziwa odwaga. W całej wyprawie głównemu bohaterowi towarzyszy mała kotka – Zaśmiejka, która pomimo wielu różnic, jakie ich dzielą, staje się jego niezastąpioną przyjaciółką.
Spektakl ma formę „lalkowo–opowiadaną”. Akcja toczy się zarówno w specjalnie przygotowanej scenografii, jak i na kolanach, czy na ramieniu opowiadaczy. Przedstawienie ma charakter interakcyjny. Dzieci biorą aktywny udział w „dzianiu się” bajki, w jej tworzeniu. Podczas spektaklu wielokrotnie są proszone o pomoc (w poszukiwaniu zaczarowanych kamieni ukrytych na sali, w zaśpiewaniu wspólnie piosenki albo dodaniu odwagi małemu bohaterowi). Na końcu wszystkie dzieci mają możliwość wykonania własnej kukiełki.
Czas trwania Mikołajkowego Poranka Filozoficznego (spektakl+ rozmowa): 90 minut
INFORMACJE I REZERWACJE:
Zapraszamy 5 grudnia o godz. 11.00, Scena Kameralna Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Biuro Obsługi Widzów tel. 22 826 49 18, e-mail rezerwacje@teatrpolski.waw.pl
Udział w warsztacie 10 zł/os. Z biletem na spektakle z cyklu „Teatr Polski Dzieciom” 5 zł/os.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapraszamy uczestników warsztatów wejściem służbowym do budynku Teatru, od strony Pasażu Arnolda Szyfmana.