Miś Uszatek, Coralgol, Kubuś Puchatek to trzy najsłynniejsze misie w naszym kraju, towarzyszące dzieciom już od kilku pokoleń. Znają je nie tylko najmłodsi, lecz również dorośli Polacy. Poczet słynnych niedźwiadków można uzupełniać również o innych bohaterów dzieciństwa, jak na przykład o misia Iltusia, przyjaciela dziecięcych zabaw i nocnego odpoczynku.
Światowy Dzień Misia
Dzieci na całym świecie, niezależnie od szerokości geograficznej i kręgu kulturowego, uwielbiają zabawę. Towarzyszami zajęć najmłodszych są często zabawkowi przyjaciele: żołnierzyki, lalki i maskotki przedstawiające różne zwierzęta. Wśród tych ostatnich najczęściej spotyka się niedźwiadki. Właściwie trudno dziś wyobrazić sobie świat bez misia, towarzysza zabaw i najlepszego przyjaciela najmłodszych, przytulanki na wesołe i smutne dni. Postać ta stała się tak znana, że na jej cześć obchodzony jest Światowy Dzień Misia.
Co ciekawe, święto zabawkowego niedźwiadka trafiło do kalendarza dopiero dziewięć lat temu. To właśnie w 2002 roku minęło sto lat od chwili, gdy miś został symbolem radosnego dzieciństwa i harmonijnej przyjaźni. Światowy Dzień Misia ma przypominać pewne wydarzenie z polowania, w którym w 1902 roku brał udział Teodor Roosvelt, prezydent Stanów Zjednoczonych. Przywódca amerykańskiego państwa przez pomyłkę niegroźnie postrzelił małego niedźwiadka. Zrobiło mu się szkoda zwierzęcia i puścił je wolno. Historia ta, opowiedziana przez ówczesne media, szybko stała się sławna i to nie tylko w USA. Misie błyskawicznie zawędrowały na karty książek dla dzieci, stały się bohaterami obrazków i ilustracji dla dzieci, a producenci zabawek zaczęli wypuszczać na rynek pluszowe lub włóczkowe niedźwiadki do przytulania i zabawy. Sława misiów trwa po dziś dzień.
Uszatek i spółka
Wszystkie dzieci, a także wielu dorosłych, potrafi jednym tchem wymienić imiona kilku sympatycznych miśków. Do najpopularniejszych towarzyszy dzieciństwa należą m.in.: Kubuś Puchatek, bohater powieści angielskiego pisarza A. A. Milne’a (nazywający się w języku oryginału Winnie the Pooh); miś Uszatek – stworzony przez literata Czesława Janczarskiego i rysownika Zbigniewa Rychlickiego, a spopularyzowany przez animowany serial, czy miś Coralgol – ciekawski bohater filmów krótko- i długometrażowych, przyjaciel wszystkich leśnych zwierząt.
Trzy wymienione niedźwiadki to „celebryci okresu dzieciństwa” kilku pokoleń. Listę misiów można jednak pisać w nieskończoność – w każdej sypialni dziecięcej znajduje się jakiś pluszowy przyjaciel. Prócz Uszatka, Coralgola, a także misia Yogi czy Paddingtona istnieją miliony bezimiennych zwierzaków, bez których dzieci nie mogą się obyć.
Towarzysz snu dziecka
Niezwykłym misiem z Polski jest miś Iltuś. Jest nie tylko przytulną zabawką, ale również śpiworkiem, i to na tyle dużym, że zmieści się w nim nawet młodszy nastolatek! W porównaniu do wiekowych kolegów Iltuś to młodzik – przyszedł na świat, na podstawie autorskiego projektu, kilka lat temu w Zawierciu, w firmie IL-TEX, która na co dzień produkuje artykuły wełniane, bieliznę pościelową i prozdrowotne ocieplacze.
Miś Iltuś, któremu dziecko nadaje mocą swej wyobraźni osobowość i który traktowany jest jak przyjaciel, pomaga w pokonaniu lęku przed samotnym pozostaniem w ciemnym pokoju. Jest także adresatem dziecięcych zwierzeń. Śpiworek pozwala na bezstresowe wyprowadzenie dziecka z sypialni rodziców – jako atrakcyjna alternatywa nie tylko dla własnego łóżeczka, ale też dla spania w jednym łóżku z mamą i tatą. Iltuś może być w końcu bohaterem i towarzyszem codziennych zabaw dziecka.
Miś śpioszek otrzymał już kilka nagród – w 2006 roku Iltuś został uhonorowany w konkursie pisma „Mam Dziecko” w kategorii SUPERPRODUKT. Jury złożone z niezależnych ekspertów, m.in. z Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka, zakwalifikowało maskotkę jako artykuł sprzyjający rozwojowi dziecka. Iltuś wzbogacił też zbiory misiów w jedynym w Polsce Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Dumnie towarzyszy Uszatkowi i Coralgola.
Więcej informacji: www.iltex.pl