Już po raz szósty rusza ekologiczna zbiórka choinek. Miasto stołeczne Warszawa oraz PGNiG TERMIKA SA wspólnie zachęcają warszawiaków do włączenia się do akcji „Ciepło z natury”. Zebrane świąteczne drzewka powrócą do mieszkańców stolicy w postaci „zielonej” energii cieplnej i elektrycznej.
– Zachęcam warszawiaków by nie wyrzucali choinek na śmietnik. Świąteczne drzewka mogą zostać ponownie wykorzystane. Dzięki organizowanej zbiórce, towarzyszące nam podczas Wigilii świerki i jodły będą mogły powrócić do warszawiaków w postaci „zielonej” energii. Wystarczy przyjść do mobilnego punktu zbiórki w swojej dzielnicy by zrobić coś dobrego dla swojego otoczenia – mówi Hanna Gronkiewicz- Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Pierwszym przystankiem „choinkowozu”, już tradycyjnie był plac Bankowy. Jako pierwsi do zbiórki włączyli się Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy oraz Andrzej Smoliński, wiceprezes PGNiG TERMIKA SA – organizatorzy akcji „Ciepło z natury”.
– Podobnie jak ponownie wykorzystujemy plastikowe butelki i makulaturę, tak też możemy zrobić z bożonarodzeniowymi drzewkami. Dzięki przetworzeniu choinek na biomasę do mieszkań warszawiaków popłynie ekologicznie czysta energia – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydent m.st. Warszawy.
– To już szósta odsłona akcji podczas której wspólnie z miastem zachęcamy mieszkańców stolicy do przekazywania drzewek. Dzięki tej akcji dotychczas zebraliśmy aż 1700 ton ekologicznego paliwa, które w całości posłużyło w naszych zakładach do ogrzania mieszkań warszawiaków i dostarczenia im energii elektrycznej – mówi Andrzej Smoliński, wiceprezes PGNiG TERMIKA SA.
Rozpoczęta w czwartek, 8 stycznia, akcja potrwa do końca miesiąca. Mobilny punkt odbioru choinek odwiedzi wszystkie 18 warszawskich dzielnic. Szczegółowy plan akcji i lista miejsc w których zaparkuje „choinkowóz” dostępna jest na stronie Urzędu m.st. Warszawy oraz na specjalnym profilu „Ciepło z natury” na portalu społecznościowym Facebook.
Drzewka, które trafią do przydomowych altanek śmietnikowych, również zostaną wykorzystane. Firmy odbierają odpady przekażą je organizatorom akcji.
W 2014 roku zebranych zostało 530 ton biomasy, o blisko 130 ton więcej niż w roku 2013. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano ponad 1700 ton ekologicznego paliwa. Taka ilość pozwala na ogrzanie przez cały rok około 1000 mieszkań o powierzchni 60 m2.