Podwarszawskie miejscowości od dłuższego czasu przeżywają prawdziwe oblężenie. Nowe mieszkania kupują już nie tylko przyjezdni, ale także coraz częściej rodowici mieszkańcy stolicy, którzy doceniają walory życia na prowincji. Na przeprowadzkę często decydują się całe rodziny – na co jednak powinny zwrócić uwagę?
Motywacja do przeprowadzki
Kryterium ceny od zawsze było jednym z głównych (jeżeli nie najważniejszych) czynników decydujących o wyborze danej lokalizacji. Średnia cena jednego metra kwadratowego mieszkania położonego w granicach administracyjnych Warszawy oscyluje wokół 8 tys. złotych. Pod tym względem dużo bardziej atrakcyjne wydają się mieszkania pod Warszawą, gdzie cena może spaść nawet poniżej 4 tys. złotych. Idąc tym tropem, łatwo zauważyć, że na takiej przeprowadzce można sporo zyskać, na przykład tytułem zwiększenia metrażu nabywanej nieruchomości. Dla mającej powiększyć się rodziny taka zamiana jest świetną alternatywą wyraźnie poprawiającą komfort życia, niezmuszającą jednocześnie do zmiany miejsca zatrudnienia. Według wyliczeń czasu dojazdu dobrze skomunikowane podwarszawskie miasteczka umożliwiają dotarcie do centrum Warszawy już w około 30-40 minut. Dobrym przykładem są Ząbki, które połączone są ze stolicą ulicą Radzymińską i linią kolejową, dzięki czemu sprawny dojazd nie stanowi większego problemu.
Stereotyp zacofanych przedmieść odchodzi w zapomnienie
W ślad za inwestycjami deweloperów w małych podwarszawskich miasteczkach pojawiły się sklepy, galerie handlowe, szkoły i przedszkola. Rozwijająca się infrastruktura jest odpowiedzią na potrzeby nowych mieszkańców, którzy na przestrzeni kilkunastu lat zwiększyli lokalną populację o nawet sto procent. Podwarszawskie miasteczka znalazły się w ścisłej czołówce najdynamiczniej rozwijających się lokalizacji. Według danych podawanych przez GUS Ząbki w przeciągu dwudziestu lat zwiększyły swoją liczbę ludności z 15 do 30 tys., niewiele w tyle pozostawiając Marki i Piaseczno (http://warszawa.stat.gov.pl/). Dowodem na utrzymanie się dynamiki rozwoju są oferty lokalnych deweloperów. Na przykład na stronie www.gor-pis.pl można znaleźć informacje o kolejnych, realizowanych na podmiejskim rynku inwestycjach.
Czynniki decydujące o wyborze lokalizacji
Aby wybrać najbardziej dogodne miejsce, warto w pierwszej kolejności rozważyć kwestie dojazdowe. Rodziny z dziećmi muszą rozglądać się za okolicznymi przedszkolami i szkołami, osoby aktywne sportowo – za terenami rekreacyjnymi. Spokój i cisza, z których słyną peryferia, nie muszą oznaczać całkowitej izolacji od dobrodziejstw kultury i wysokiego poziomu edukacji. Aby mieć pewność co do słuszności podejmowanej decyzji, warto zapoznać się z najbliższymi planami inwestycyjnymi, jakie mają zamiar zrealizować gmina i prywatni inwestorzy. Informacje tego typu łatwo jest uzyskać w miejscowych urzędach i u firm zajmujących się sprzedażą nowych nieruchomości.