Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN zapraszają na rodzinną, pełną ciepła i światła Chanukę 2020. W tym roku spędzimy ją wyjątkowo w gronie najbliższej rodziny, w swoich domach, łącząc się z Muzeum POLIN on-line.
Dzięki filmom z udziałem dzieci dowiemy się o tradycjach jednego z najpiękniejszych żydowskich świąt. Na rodzinnych warsztatach on-line poczujemy smaki i zapachy, wsłuchamy się w dźwięki i melodie, zobaczymy kolory i światła Chanuki.
W tegorocznym programie znalazły się także dwie premiery. Zaprosimy Was na koncert przygotowany we współpracy z Sinfonia Varsovia pt. „Klarnet i przyjaciele – Koncert Przyjazny Sensorycznie” i spektakl Teatru Lalka pt. „Piaskowy Wilk” w reż. Julii Szmyt.
Wydarzeniom towarzyszyć będzie także wyjątkowe działanie twórcze. Razem z grupą dzieci zaprojektujemy „Nasze CUDowne miasto świateł” – animowaną instalację świetlną, którą podziwiać będzie można zaraz po zmroku 13 grudnia na fasadzie budynku Muzeum POLIN.
Zaprosimy Was na rodzinny spacer do parku przy muzeum lub przed ekrany komputera, gdzie na żywo będziecie mogli śledzić, jak nasz budynek rozświetlą Światła Chanuki.
Bądźcie z nami!
PROGRAM
Cykl filmów „Zwyczaje i tradycje święta Chanuki”
wtorki 1, 8, 15 grudnia
premiery godz. 18.00: Facebook, YouTube
Razem z 7-letnią Manią odwiedzimy żydowską kuchnię i posmakujemy przepysznych koszernych potraw chanukowych. Mania zada też kilka pytań naszym żydowskim przyjaciołom i razem z Wam nauczy się gry w tradycyjnego drejdla.
„Klarnet i przyjaciele – Koncert Przyjazny Sensorycznie” (dostosowany do potrzeb osób ze spektrum autyzmu)
niedziela, 6 grudnia
premiera: godz. 11.00: Facebook, YouTube
Wysłuchamy koncertu „Klarnet i przyjaciele” w wykonaniu muzyków Sinfonia Varsovia Wind Quintet. Usłyszymy klarnet, flet, obój, fagot oraz waltornię .
Na naszej stronie internetowej (https://bit.ly/33Ij0ej) można pobrać bezpłatne materiały edukacyjne z tekstami piosenek i zagadkami do koncertu.
Dzień rodzinnej Chanuki – 13 grudnia, niedziela
W tym dniu będziemy na Was czekać na wydarzeniu na Facebooku.
Będziemy prowadzić live oraz udostępniać dodatkowe materiały związane ze świętem Chanuka.
PROGRAM
Wyśmienity smak faworków chanukowych – rodzinne warsztaty
niedziela, 13 grudnia
godz. 11:00-12:30, transmisja na Facebooku warsztaty tłumaczone na Polski Język Migowy
Chanuka nie może odbyć się bez dań smażonych w głębokim tłuszczu. Zapraszamy na kulinarne warsztaty, na których wspólnie zrobimy pyszne faworki. Informacje o składnikach potrzebnych na warsztaty wyślemy w mailu. Warsztat prowadzi edukatorka muzeum Renata Płotczyk.
Piosenki Chanuki muzycznym krokiem – warsztaty rodzinne
niedziela, 13 grudnia, godz. 14:30-15:00 transmisja na Facebooku
Piękne dźwięki, radosne melodie… właśnie na takie muzyczne przeżywanie Chanuki chcemy Was zaprosić podczas tych warsztatów. Będziemy śpiewać, grać na instrumentach, a może również tańczyć pod okiem artystów Basi Derlak oraz Sebastiana Wielądka.
Witraże malowane światłem i tradycjami – warsztaty rodzinne
niedziela, 13 grudnia, godz. 15:30-16:30 warsztaty zoom, rezerwacje bezpłatnych wejściówek tutaj warsztaty tłumaczone na Polski Język Migowy
Podczas zimowej pory nic tak nie poprawia nastroju jak piękny witraż na oknie, przez który wpadają do pokoju tęczowe kolory. Takie witraże będziemy robić ze specjalnej folii. Piękne światło i opowieść dobrze się łączą, więc nie zabraknie również pięknej historii, która wprowadzi nas w świat tradycji. Materiały warsztatowe wyślemy do Waszych domów.
Spektakl Chanukowy. Premiera przedstawienia Teatru Lalka „Piaskowy Wilk”
niedziela, 13 grudnia premiera godz. 17.00 (spektakl dostępny przez 24h)
Facebook, YouTube, spektakl tłumaczony na Polski Język Migowy
Gdy jest przy tobie Piaskowy Wilk, możesz poczuć się bezpiecznie. To on staje się twoim powiernikiem, pomaga wyjaśniać zagadki świata, potrafi znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Przygody Karusi i jej słonecznozłotego przyjaciela, znane z popularnej książkowej serii szwedzkiej autorki Åsy Lind, zostają ukazane w planie aktorskim i lalkowym. Spektakl dla dzieci od 4 lat
Autor: Åsa Lind
Czas trwania: 50 min.
Przekład: Agnieszka Stróżyk
Adaptacja i reżyseria: Julia Szmyt (AT)
Scenografia: Wiktoria Grzybowska
Muzyka: Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki
Animacje: Wiktoria Grzybowska, Mateusz Król, Bartłomiej Olszewski
Asystent reżysera: Rafał Derkacz
Inspicjent: Mirella Korzus
W obsadzie: Alicja Czerniewicz (gościnnie), Rafał Derkacz, Piotr Tworek
Realizacja nagrania: Jacek Wenclewski. Spektakl udostępniony przez Teatr Lalka.
„Nasze CUDowne miasto świateł”
niedziela, 13 grudnia kiedy zapadnie zmrok
miejsce: fasada budynku muzeum, transmisja na Facebooku
Kiedy nastanie zmrok, wyślemy do Was światło Chanukowe. Będziecie mogli obejrzeć je w formie świetlnej animacji przygotowanej przez dzieci, przechadzając się po parku ulokowanym przez Muzeum POLIN (zachowując bezpieczne odległości od innych) lub obejrzeć transmisję na Facebooku.
Partnerem wydarzenia jest Zespół Szkół Lauder-Morasha.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. Fundusze norweskie i EOG | EEA and Norway Grants | Ambasada Norwegii w Polsce| #Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrants | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego