SOB | 9.11 | g. 16:00 | sala Ziemia Obiecana
Baśń o szkarłatnym kwiecie | DKF Filmoniada
„Filmoniada” to DKF dla dzieci w wieku 7-12 lat oraz ich rodziców. Program obejmuje klasyczne filmy odwołujące się do dziecięcych emocji i wyobraźni, przybliżając jednocześnie na ich podstawie historię kina. Seanse odbywać się będą raz w miesiącu w sobotnie popołudnia, od września do czerwca.
Baśń o szkarłatnym kwiecie, reż. Lew Atamanow, ZSRR 1952, 42 minuty
Radziecka wersja baśni o Pięknej i Bestii. Kapitan statku, Stiepan, wyrusza w podróż za siedem mórz, z której chce przywieźć prezenty dla swoich trzech córek. Natalia, najstarsza, pragnie otrzymać koronę z brylantów, średnia córka, Luba – zaczarowane lustereczko, natomiast najmłodsza, Anastazja, prosi o szkarłatny kwiat, o którym śniła ostatniej nocy. Prezenty dla starszych córek ojciec zdobywa z łatwością, ale szkarłatnego kwiatu nigdzie nie może dostać. W końcu udaje mu się go odszukać na tajemniczej wyspie, którą zamieszkuje szkaradny potwór. Kapitan otrzymuje kwiat pod warunkiem, że przyśle jedną ze swoich córek do jego pałacu.
Wprowadzenie i dyskusja
Prelekcję przed filmem oraz dyskusję po pokazie poprowadzi kuratorka cyklu, Beata Zaborek.
WT | 12.11 | g. 10:00 | sala Ziemia Obiecana
Wielki zły lis i inne opowieści | W małym kinie
Zapraszamy na listopadową odsłonę cyklu pokazów dla najmłodszych „W małym kinie”. Seans poprzedzi wstęp, który pozwoli lepiej zrozumieć prezentowany film.
Wielki zły lis i inne opowieści, reż. Benjamin Renner, Francja 2017 r., dubbing, 5+
Twórcy nominowanego do Oscara filmu Ernest i Celestyna tym razem zapraszają na wieś, która bynajmniej nie jest miejscem sielanki i spokoju. W pierwszej historii bohaterami są Kaczka i Królik, którzy w zastępstwie bociana ze złamanym skrzydłem mają dostarczyć pewnej rodzinie niemowlę. W drugiej opowieści poznajemy niezdarnego Lisa, który codziennie bez rezultatu próbuje pożreć Kurę. Wilk podpowiada mu, żeby najpierw ukradł jajko, potem wyhodował sobie kurczaka i dopiero go zjadł. Plan tylko z pozoru wydaje się banalnie prosty. Wreszcie w trzeciej — Kaczka i Królik zauważają, że na ścianie domu wisi Święty Mikołaj. Nie orientując się, że to jedynie świąteczna dekoracja, wyruszają na misję ratunkową. Przezabawna i pięknie zaanimowana adaptacja komiksu reżysera Benjamina Rennera, który powstawał pierwotnie na potrzeby jego rodziny.
Zasady uczestnictwa:
Udział w pokazach wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy zaakceptować regulamin wydarzenia oraz wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej fina.gov.pl.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/wielki-zly-lis-i-inne-opowiesci-w-malym-kinie/
WT | 12.11 | g. 19:00 | sala Ziemia Obiecana
Nic nie ginie | Nowe polskie kino
Debiut Kaliny Alabrudzińskiej to ciepły komediodramat o samotnikach, których życie zaczyna się zmieniać, gdy zdają sobie sprawę z sił otaczającej ich przyrody.
Nic nie ginie, reż. Kalina Alabrudzińska, 2019, 71 min
Od kilku lat Szkoła Filmowa w Łodzi realizuje pełnometrażowe dyplomy aktorskie. Ich reżyserii podejmowali się już m. in. Mariusz Grzegorzek, Jagoda Szelc i Łukasz Barczyk. Tegoroczne Nic nie ginie to debiut Kaliny Alabrudzińskiej, która podjęła się również napisania scenariusza. Film opowiada o samotnych ludziach niepotrafiących sprostać wyzwaniom, które stawia przed nimi życie. Bohaterowie biorą więc udział w terapii, która ma im pomóc pokonać trudności i odetchnąć wreszcie pełną piersią. Za swój ciepły komediodramat Alabrudzińska otrzymała Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz Nagrodę im. Stanisława Różewicza za reżyserię podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.
Spotkanie
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserką filmu – Kaliną Alabrudzińską, które poprowadzi krytyk filmowy – Krzysztof Kwiatkowski.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/nic-nie-ginie-nowe-polskie-kino/
ŚR | 13.11 | g. 19:00 | sala Ziemia Obiecana
Graniczne cięcie | Teraz–wtedy/Doc Lab Poland Hot Selection
Wspólnie z Doc Lab Poland (w ramach cyklu Doc Lab Poland Hot Selection) zapraszamy na wieczór z Granicznym cięciem – filmem o miejscowości na granicy niemiecko-polskiej, która liczy 200 mieszkańców i 43 zakłady fryzjerskie. Wieczór uzupełni spotkanie z reżyserem i projekcja humorystycznego Hair Marka Piwowskiego.
19:00 TERAZ | Graniczne cięcie, reż. Igor Chojna, 2018, 72 minuty
Halina, doświadczona przez życie fryzjerka, zatrudnia młodą, beztroską asystentką Andżelę, której niczym matka probuje przekazać wszystkie lekcje życia. Klienci, którzy odwiedzają ich salon, to niemieccy seniorzy, którzy przekraczają pobliską granicę do maleńkiej polskiej miejscowości, w poszukiwaniu tanich usług fryzjerskich. Siedząc na fotelu fryzjerskim dzielą się swoimi marzeniami, lękami i historiami z życia.
20:15 Rozmowa z twórcą
O filmie porozmawiamy z reżyserem Igorem Chojną. Spotkanie poprowadzi Michał Oleszczyk.
20:45 WTEDY | Hair, reż. Marek Piwowski, 1971, 17 minut
Humorystyczna relacja z IX Konkursu Fryzjerskiego Państw Socjalistycznych o Puchar Przyjaźni.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmów uzupełniających, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/graniczne-ciecie/
CZW | 14.11 | g. 11:00 | sala Minimax
Co się zdarzyło Baby Jane? | Klub Seniora – Wałbrzyska
W nowym sezonie Klubu Seniora na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszamy na cykl filmów z największymi kobiecymi gwiazdami światowej kinematografii. W programie cyklu znajdą się ikony kobiecości, stylu i piękna o nietuzinkowych osobowościach, które ujawniają w klasycznych już dziś filmach z lat 30., 50., 60. i 70.
Co się zdarzyło Baby Jane?, reż. Robert Aldrich, USA, 1962, 134 minuty
Tytułowa Baby Jane Hudson (Bette Davis) była dziecięcą gwiazdą, lecz gdy dorosła, zapomniano o niej. Inaczej potoczyła się kariera jej siostry Blanche (Joan Crawford) – wielkiej aktorki. Obie były od zawsze nawzajem chorobliwie o siebie zazdrosne. Po tajemniczym wypadku Blanche, którego skutkiem było złamanie kręgosłupa i trwałe kalectwo, stały się od siebie również zależne. Jane, obwiniana o niepełnosprawność Blanche, została jej opiekunką, jednak narastająca nienawiść, odwieczna zazdrość i niewyjaśnione sprawy sprzed lat zamieniły ich wspólny dom w piekło.
Spotkanie
Prelekcję przed filmem wygłosi kurator cyklu, filmoznawca i krytyk filmowy, Andrzej Bukowiecki.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 10:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.