Rowerzyści miejscy w Warszawie nie zwalniają tempa! W tym sezonie użytkownicy jednego z największych systemów rowerów miejskich w Europie wypożyczali miejskie jednoślady niemal 2 miliony razy! To wynik jeszcze lepszy od zeszłorocznego. W Stolicy i w Konstancinie-Jeziornie, gdzie sieć wypożyczalni zostałą uruchomiona w czerwcu tego roku, zarejestrowanych jest obecnie prawie 300 tysięcy osób. Sezon 2014 został zakończony w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 30 listopada na 1 grudnia). Rowery Veturilo, Bemowo Bike i KRM powrócą na ulice wiosną 2015 roku.
W bieżącym roku użytkownicy jednego z siedmiu największych systemów wypożyczalni w Europie po raz kolejny popisali się wyjątkową aktywnością. Tegoroczna liczba wypożyczeń wynosi 1 904 140, a więc mamy za sobą rekordowy sezon.
Liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi obecnie 292 163. Spośród nich 223 814 osoby mają za sobą przynajmniej jedno wypożyczenie. Od końca sezonu 2013 w systemie zarejestrowało się 90 192 nowych użytkowników, a 73 662 osoby wypożyczyły rower po raz pierwszy. Oznacza to, że w ciągu dwunastu miesięcy warszawska rodzina rowerzystów miejskich powiększyła się o 44%!
Najaktywniejszy warszawski cyklista w sezonie 2014 wypożyczył rower 1304 razy. Aż 5 osób ma na koncie ponad 800 wypożyczeń. Najwięcej wypożyczeń było w maju (272 105). Rekord dzienny ustanowiono z kolei 25 kwietnia – 14 142. Na przestrzeni całego sezonu rowery Veturilo były wypożyczane średnio, co 12 sekund!
Warto również zwrócić uwagę, że pod koniec października świętowano również 4-milionowe wypożyczenie od momentu pojawienia się rowerów miejskich w Warszawie.
Rozbudowa Veturilo
W sezonie 2014 roku doszło równocześnie do znaczącej rozbudowy sieci stacji w Stolicy. Tylko w tym roku do dyspozycji użytkowników oddano 30 nowych lokalizacji. Obecnie takich miejsc jest już 203! Wśród nich są zarówno stacje miejskie, jak i wypożyczalnie, które powstały, dzięki zaangażowaniu sponsorów i partnerów – Blue City, EuroCentrum, T-Mobile, Wola Park, Atrium Promenada, Atrium Targówek oraz inwestora Central Park Ursynów – firmy Marvipol.
Bezpieczeństwo systemu
Na tym nie koniec nowości. Również w tym roku, w celu zwiększenia bezpieczeństwa systemu, Nextbike nawiązał w Stolicy współpracę z firmą City Security. Współpraca zakłada m.in. dozór i patrolowanie stacji rowerowych oraz podejmowanie interwencji wobec sprawców dewastacji lub kradzieży rowerów czy osób. Agencja ochrony wykorzystuje także m.in. urządzenia sygnalizujące aktualne położenie rowerów i aplikację umożliwiającą błyskawiczne sprawdzenie czy dany rower został skradziony, a także dokonuje regularnych podjazdów do stacji rowerowych. Ponadto w centrali Nextbike Polska powstało stanowisko do obsługi monitoringu wizyjnego.
Rowery miejskie w Konstancinie-Jeziornie
Konstanciński Rower Miejski został uruchomiony 13 czerwca tego roku. Do dyspozycji mieszkańców jest 5 stacji i 55 rowerów. Od czasu inauguracji, jednoślady KRM były wypożyczane 6 486 razy, a liczba zarejestrowanych użytkowników KRM i mieszkańców Konstancina-Jeziorny, posiadających konta w warszawskich systemach sięgnęła 1115.
Miesiącem największej aktywności użytkowników w Konstancinie-Jeziornie był lipiec. W tym miesiącu odnotowano również dzienny rekord wypożyczeń – 19 lipca rowerzyści sięgali po KRM-y 120 razy.
System KRM jest w pełni kompatybilny ze stołecznymi Veturilo i Bemowo Bike. Rowerzyści z Konstancina-Jeziorny mogą korzystać zarówno z jednośladów KRM, jak i Veturilo oraz Bemowo Bike bez dodatkowej rejestracji i zbędnych formalności.
Najpopularniejszymi stacjami w Warszawie pod względem liczby wypożyczeń były:
Al. Niepodległości – Batorego – 46 285 wypożyczeń
Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy – 31 029
Arkadia – 30 924
Pl. Unii Lubelskiej – Puławska – 27 582
ul. Traugutta – ul. Krakowskie Przedmieście – 25 140
Najpopularniejszymi stacjami w Warszawie pod względem liczby zwrotów były:
Al. Niepodległości – Batorego – 46 483 zwrotów
Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy – 31 644
Arkadia – 31 180
Pl. Unii Lubelskiej – Puławska – 29 406
Metro Politechnika-Rondo Jazdy Polskiej – 22 596
Rowerzyści z Warszawy najchętniej pokonywali następujące trasy:
Al. Niepodległości – Batorego – ul. Stefana Banacha – Uniwersytet Warszawski
ul. Stefana Banacha – Uniwersytet Warszawski – Al. Niepodległości – Batorego
ul. Marymoncka – Dewajtis – UKSW II
UKSW II – ul. Marymoncka – Dewajtis
Metro Imielin – Ratusz Ursynów – ul. Pileckiego – ul. Alternatywy
Rowerzyści z Konstancina-Jeziorny najchętniej pokonywali następujące trasy:
Klarysew – Mirków
Mirków – Klarysew
Grapa – Klarysew
Klarysew – Grapa
Klarysew – Park Zdrojowy
Najczęściej pokonywane trasy z Konstancina-Jeziorny do Warszawy:
Klarysew – ul. Wąwozowa – Al. KEN – Metro Kabaty
Klarysew – ul. Przyczółkowa – Al. Wilanowska
Park Zdrojowy – ul. Wąwozowa – Al. KEN – Metro Kabaty
Grapa – ul. Wąwozowa – Al. KEN – Metro Kabaty
Klarysew – ul. Wąwozowa – ul. Rosoła
Średnie czasy wypożyczeń:
Veturilo – 23 minuty i 48 sekund
Bemowo Bike – 35 minut i 6 sekund
Konstanciński Rower Miejski – 28 minut i 18 sekund
Po przerwie zimowej, w czasie której rowery zostaną poddane gruntownemu serwisowaniu i konserwacji wrócą na ulice w marcu 2015 roku.