Opiekunki dziecięce i nianie lubią swoją pracę. To dobra informacja dla wszystkich rodziców, korzystających z pomocy tej jakże ważnej grupy zawodowej.
Pracy niań oraz opiekunek i opiekunów do dzieci nie sposób nie doceniać. To one i oni zajmują się wychowaniem najmłodszych dzieci, pracując w żłobkach, przedszkolach, klubach dziecięcych czy też domach prywatnych. O tym, jak ciężka i wymagająca jest to praca, przekonał się każdy, kto choć przez godzinę miał pod swoją opieką grupkę dzieci. Badanie rynku niań i opiekunek pozwoliło lepiej poznać ich zawód bezpośrednio u źródła i sprawdzić realia pracy w tym zawodzie.
Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2021 przez Agencję Webrange na zlecenie firmy niania.pro, zajmującej się szkoleniami online dla profesjonalnych opiekunek i opiekunów dziecięcych. Jaki obraz polskiej niani wyłania się z badania?
Pierwszym, co rzuca się w oczy, chociaż nie wywołuje zaskoczenia, jest fakt sfeminizowania tego zawodu. W przeważającej większości opiekę nad dziećmi sprawują kobiety. Najczęściej są to osoby młode, nieprzekraczające 35 roku życia (40% respondentek miało 26-35 lat).
Jedynie znikoma część opiekunek jest niepełnoletnia, co jest oczywiste w przypadku np. przedszkola, ale może dziwić, jeśli chodzi o opiekę indywidualną, bezpośrednio w domu. Taka forma opieki dotyczy zaś co piątej niani, a około 5% z nich mieszka z rodziną, której dzieckiem się zajmuje.
Co wchodzi w zakres obowiązków niań i opiekunek? Głównie zajęcia kreatywne, szczególnie muzyczne i plastyczne (75,6%), ale także spacery, odprowadzenia do szkoły, przedszkola czy na dodatkowe zajęcia (45%). Znaczący procent niań zajmujących się dziećmi w domach prywatnych ma też inne obowiązki – gotowanie i sprzątanie znajduje się gestii co czwartej z nich (24,9%).
Raport prezentuje także informacje dotyczące stażu zawodowego, miejsca pracy i zamieszkania, liczby dzieci znajdujących się pod opieką czy też ich wieku – 92,3% niań opiekuje się dziećmi w wieku 1-3 lat.
Rodziców ucieszy zapewne fakt, że aż 96,7% ankietowanych lubi swoją pracę, a większość nie planuje też jej zmieniać w najbliższej przyszłości. Nawet mimo faktu, że zawód ten niekoniecznie popłaca. Większość niań (54,2%) otrzymuje wynagrodzenie nie wyższe niż dominanta, czyli 12-18 pln/godzinę, a jedynie nieliczne osoby (11,5%) zarabiają więcej niż średnia krajowa.
– Istnieje dodatnia korelacja między ukończeniem kursu lub szkolenia na nianię a wysokością zarobków – podsumowuje Małgorzata Silny, pedagog i trenerka umiejętności psychospołecznych, kierująca szkoleniami dla niań i opiekunek, organizowanymi przez stronę niania.pro – W grupie respondentów zarabiających powyżej średniej krajowej dominują przeszkolone nianie.
Konkludując, raport przynosi obraz statystycznej niani/opiekunki jako kobiety wieku 26-35 lat, mającej wykształcenie kierunkowe, pracującej w żłobku, przedszkolu, klubie dziecięcym. I chociaż nie zarabia nawet średniej krajowej, to jest zadowolona ze swojej pracy, lubi ją i chce nadal wykonywać.
Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2021 roku. Przedstawione wyniki odnoszą się więc do obecnej sytuacji w tej grupie zawodowej. Opracowane dane zostały przedstawione na stronie: https://niania.pro/zlobek/blog/kto-zajmuje-sie-twoim-dzieckiem/.
Pełna wersja raportu: https://niania.pro/zlobek/wp-content/uploads/2021/11/Niania.pro-Raport-Polska-Niania.pdf