W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi zmiany Regulaminu przewozu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie, wyjaśniamy że 29 lipca br. nie wprowadzono żadnych zmian w katalogu nakazów i zakazów obowiązujących w komunikacji miejskiej. W regulaminie – na prośbę policji – dodany został jedynie zapis, który pozwala na skuteczne egzekwowanie jego postanowień od osób, które przeszkadzają albo zagrażają bezpieczeństwu innych podróżnych.
Wprowadzony zapis stanowi formalno-prawne usankcjonowanie niedozwolonych czynności, które zgodnie z prawem stanowiły naruszenie przepisów porządkowych opisanych w Regulaminie przewozu. Celem zapisu jest ułatwienie, w przypadku konieczności podjęcia przez policję stosownych działań, wyciągania konsekwencji prawnych wobec osób łamiących przepisy regulaminu oraz podniesienie poziomu komfortu i bezpieczeństwa podróżowania środkami komunikacji miejskiej.
Dotychczas zdarzało się, że sądy orzekały, że Regulamin przewozu nie zawiera zapisów, które odsyłałyby do konkretnego przepisu kodeksu wykroczeń i określały konsekwencje wobec sprawcy, co powodowało bezkarność sprawcy czynu, który w ocenie policji stanowił zagrożenie dla bezpiecznej realizacji przewozu.
Zakazom w Regulaminie przewozu przyświeca troska o komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej. Nie chodzi o karanie pasażerów, którzy np. podczas upałów wnoszą do autobusu wodę w butelce. Nie można jednak dopuścić do sytuacji, w której np. pasażer pijący gorącą kawę przypadkowo lub w wyniku nagłego hamowania poparzy albo zabrudzi innego podróżnego.
Naruszenie któregoś z zakazów nie oznacza automatycznie nałożonej grzywny ani jej wysokości. O tym, czy wydarzenie, które miało miejsce w pojeździe komunikacji miejskiej, na przystanku lub stacji metra kwalifikuje się do nałożenia grzywny zadecydują uprawnieni do tego funkcjonariusze publiczni: policjanci, strażnicy miejscy albo sędziowie.