Patronujemy

Wersja do wydrukuWersja PDF

Przegląd najciekawszych wydarzeń Festiwalu Literatury dla Dzieci

Obrazek
Fot. materiały prasowe
Przegląd najciekawszych wydarzeń Festiwalu Literatury dla Dzieci
Przegląd najciekawszych wydarzeń Festiwalu Literatury dla Dzieci

Wielkimi krokami zbliża się maj, a wraz z nim druga edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci (10-31 maja 2015). Przed nami dużo czasu z dobrą literaturą i jeszcze więcej wspaniałej zabawy. Przekonajcie się sami! Przygotowaliśmy krótki przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń:

Po pierwsze: „Wilkonie”


Kto nie zna twórczości Józefa Wilkonia? Artysta w tym roku obchodzi jubileusz 85. lecia urodzin, które będą fetowane również w czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci. Wystawę „Wilkonie” będzie można obejrzeć w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (wernisaż otwiera Festiwal), a sam Mistrz będzie także gościem specjalnym Gali wręczenia nagrody plebiscytu „Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2014” we Wrocławiu (jego grafika ozdobi dyplom zwycięzcy). Będzie można też wziąć udział w prowadzonych przez niego warsztatach rzeźbiarskich.

Po drugie: „Literatura na receptę”

Ostry Dyżur Literackiego szpitala polowego otworzy swe podwoje dla wszystkich poszukujących książkowych inspiracji. Nasz zespół lekarski - eksperci z dziedziny literatury dla dzieci - nie tylko wysłuchają czytelniczych problemów, ale i przepiszą właściwą kurację. Oczywiście na receptę.

Po trzecie: „W 21

dni dookoła świata”

Tegoroczny Festiwal Literatury dla Dzieci otwiera się na inne kultury. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów. W planach podróż na Czarny Ląd, a także do Egiptu, Indii, Izraela, Japonii czy USA. Zapinamy pasy i w drogę!

I wreszcie: Goście, goście

Nie może zabraknąć spotkań literackich. A będzie można spotkać się m.in. z Ulfem Starkiem. To jeden z najbardziej cenionych i lubianych szwedzkich autorów literatury dziecięcej, w Polsce znany przede wszystkim z cyklu o Cynamonie i Trusi, a także książek Jak tata pokazał mi wszechświat oraz Jak mama została Indianką.

O perypetiach Kacperka opowie osobiście autor, czyli Jerzy Stuhr. Uwielbiany przez dzieci Andrzej Maleszka poprowadzi warsztaty filmowe, Iwona Chmielewska opowie o swojej nowej książce, a Michał Rusinek zaprosi na spacer po krakowskim rynku.

Ponadto swój udział w Festiwalu Literatury dla Dzieci potwierdzili: autor serii Ulysses Moore Pierdomenico Baccalario, Michel Piquemal (który ma na swoim koncie ponad 200 książek dla dzieci!), a także Rafał Kosik (autor cyklu „Felix, Net i Nika”), Renata Piątkowska (laureatka plebiscytu "Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2013"), Zofia Stanecka i Marianna Oklejak (czyli autorka i ilustratorka bestsellerowej
serii o Basi), Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Tyszka, Maciej Wojtyszko (twórca Bromby) oraz wielu innych.

Poza tym...

Zabawy w plenerze, warsztaty z ilustratorami, gry miejskie, zagadki kryminalne, seanse kinowe, spektakle teatralne, koncert i wiele innych...

Szczegółowy Program znajdziecie poniżej
http://fldd.pl/2015/program/

Zapraszamy również do głosowania na najlepszą książkę 2014 roku
http://fldd.pl/2015/glosowanie