PORANKI FILOZOFICZNE W POLSKIM to nasza propozycja dla najmłodszych widzów. Cykl spotkań edukacyjnych przygotowaliśmy wspólnie z Pracownią Filozoficzną EUREKA Joanny Wągiel. Jego celem jest zachęcenie dziecka do samodzielnego myślenia oraz dodanie mu odwagi w zadawaniu trudnych pytań i w domaganiu się odpowiedzi na nie od nas – dorosłych.
Bogatsi o doświadczenia z poprzedniej edycji warsztatów, nadal chcemy zachęcać dzieci do zadawania trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dzięki rozbudzonej podczas zajęć potrzebie filozofowania dzieci otrzymają narzędzia, które pozwolą im lepiej nazwać i zrozumieć otaczający świat, a tym samym budować swoje poczucie bezpieczeństwa w rodzinie, w kontaktach z dorosłymi, a także w grupie rówieśniczej. Przyznacie Państwo, że w dzisiejszym świecie coraz trudniej być dorosłym, a co dopiero dzieckiem. Spróbujmy zatem dać naszym dzieciom szansę na zdobycie dodatkowej umiejętności, która może ułatwić im bycie szczęśliwymi dziećmi, a w perspektywie szczęśliwymi dorosłymi.
Serdecznie zapraszam!
Andrzej Seweryn
Warsztaty powstają we współpracy z Pracownią Filozoficzną EUREKA Joanny Wągiel
Czy warto filozofować z dziećmi? Jakie są z tego korzyści?
Dyskusja w zbliżonym wiekowo gronie zwiększa swobodę językową, umiejętność koncentracji, zdolność do refleksji, rozwija umiejętności społeczne, wzmacnia poczucie własnej wartości. W dzisiejszym świecie informacja jest niezbędna, aby przetrwać. Ale czy każda?
Chcemy nauczyć dzieci wybierać te niezbędne, chcemy, aby zaczęły się zastanawiać. Media proponują dziś konsumpcyjny model życia, nie unikniemy z nim konfrontacji, dzięki filozofowaniu Twoje dziecko będzie dorastało bardziej świadomie.
Dlatego, że chcesz mieć mądre, twórcze dziecko, zapraszamy…
Warsztaty odbywają się w dwóch grupach wiekowych: o godz. 11.00 (5-7 lat), o godz. 12.00 (8-11 lat).
– 14.11.2015
Temat dociekań: Czy można żyć bez marzeń?
Grupa młodsza
Położył się Dyzio na łące, przygląda się niebu błękitnemu i marzy …
Wiersz „Dyzio marzyciel” Juliana Tuwima zainspiruje dzieci do podjęcia dyskusji na temat: Jak marzenia wpływają na nasze życie, czy życie jest tym, co uczynią zeń nasze myśli (Marek Antoniusz), czy wyobraźnia znaczy więcej, niż wiedza parafrazując Alberta Einsteina? Jaka jest różnica między marzeniem a rzeczywistością? Czy marzenie może zmienić się w rzeczywistość i odwrotnie, czy to możliwe i dlaczego? Czy istnieje jedna definicja marzenia? Dlaczego marzymy? O czym marzę ja, moja rodzina, społeczność w której żyję, ludzie w kraju, ludzie w Europie i na świecie? Czy można żyć bez marzeń? Czy marzenia zawsze są dobre i dlaczego?
Na te, i inne pytania, będziemy się wspólnie starali znaleźć odpowiedź. Poruszmy temat wpływ na własne życie, stoickiej postawy wobec życia. Może nawet dobierzemy kolory do naszych marzeń …
Info dla Rodziców: Marzenie rozumiane zarówno jako przedmiot naszych dążeń i starań jak i ciąg obrazów i myśli odzwierciedlających nasze pragnienia, często nierealne.
Grupa starsza
Czym jest ludzki los, los człowieka? Co to znaczy, ze człowiekowi przypada w udziale taki lub inny los? (…) Los jest nieprzewidywalny. Zmienne są jego koleje. Czasem jednak los uśmiecha się do nas.
Fragment eseju Los Tadeusza Gadacza zainspiruje dzieci do podjęcia dyskusji na temat: Jak marzenia wpływają na nasze życie, czy życie jest tym, co uczynią zeń nasze myśli (Marek Antoniusz), czy wyobraźnia znaczy więcej, niż wiedza parafrazując Alberta Einsteina? Jaka jest różnica między marzeniem a rzeczywistością? Czy marzenie może zmienić się w rzeczywistość i odwrotnie, czy to możliwe i dlaczego? Czy istnieje jedna definicja marzenia? Dlaczego marzymy? O czym marzę ja, moja rodzina, społeczność w której żyję, ludzie w kraju, ludzie w Europie i na świecie? Czy można żyć bez marzeń? Czy marzenia zawsze są dobre i dlaczego?
Na te, i inne pytania, będziemy się wspólnie starali znaleźć odpowiedź. Poruszmy temat wpływ na własne życie, stoickiej postawy wobec życia. Może nawet dobierzemy kolory do naszych marzeń …
Info dla Rodziców: Marzenie rozumiane zarówno jako przedmiot naszych dążeń i starań jak i ciąg obrazów i myśli odzwierciedlających nasze pragnienia, często nierealne.
Zapraszamy uczestników wejściem służbowym do budynku Teatru, od strony Pasażu Arnolda Szyfmana.
www.teatrpolski.waw.pl