Gdy Wasze dziecko ma na kolonię wyjechać po raz pierwszy, jesteście jako rodzice pełni obaw o wszystko. Zupełnie naturalne jest to, że obawiacie się wyjazdu bardziej niż dziecko, że zadajecie organizatorowi tysiąc pytań. Im więcej się dowiecie, tym sytuacja wyjazdu będzie mniej stresująca i unikniecie rozczarowań czy zaskoczenia.
Wybór kolonii
Przy doborze oferty koniecznie zwróćcie uwagę, czy w danym obiekcie nie będzie przebywać jednocześnie bardzo wielu dzieci – wybierzcie kolonię kameralną, z dogodną grupą wiekową i dopytajcie organizatora o to, kto będzie w obiekcie kolonijnym zakwaterowany – czy tylko kolonia dla dzieci, czy też może obozy dla straszej młodzieży? Jeśli będą starsi, to czy wszystkie zajęcia będą oddzielnie, czy grupy będą łączone. Zapytajcie przy zapisie czy są dzieci w wieku Waszej pociechy, w jakim wieku dzieci jest najwięcej, czy dziecko będzie w pokoju na pewno z rówieśnikami. Wybierz taki profil wyjazdu, jaki dziecku najbardziej się spodoba – może o tematyce lubianego filmu czy hobby. Koniecznie sprawdźcie organizatora – czy już kiedyś organizował obozy?
O co pytać
Choć program jest szczegółowo opisany, to i tak z pewnością zastanawiacie się jak dokładnie będzie zorganizowany pobyt, o której będzie pobudka, co dzieci będą robić wieczorami po kolacji, albo ile czasu będą miały wolnego. O to wszystko zapytajcie, jak też o inne rzeczy, jakie przyjdą Wam do głowy. Jeśli dziecko będzie korzystało z dojazdu kolonijnego, zapytajcie jak będzie on zorganizowany, ile będzie trwał. Co w przypadku diet dziecka, chorób, uczuleń, choroby lokomocyjnej – to też pytanie do organizatora. Zapytaj też o to, czy dostaniesz telefon do kierownika kolonii lub do wychowawcy oraz w jakich porach można się kontaktować, czy dziecko może mieć swój telefon i korzystać, jeśli tak, to na jakich zasadach. Możecie ogólnie zapytać o kadrę – ogólnie, bo zwykle konkretne osoby są przydzielane do grup tuż przed koloniami.
Stres rodzica
Uważajcie bardzo, by nie zarażać swoim stresem dziecka. Często jest tak, że dziecko chce jechać na kolonie, a potem widząc obawy mamy i słysząc jej rozmowy na ten temat – zmiania zdanie i chce zrezygnować, bo wyczuwa niepokój. Dlatego ważne, aby z dzieckiem o koloniach rozmawiać szczerze, ale optymistycznie, wesoło, warto opowiedzieć swoje doświadczenia z pierwszych kolonii, warto pokazać zdjęcia z poprzednich wyjazdów organizatora, opowiedzieć o kolonijnym rytmie dnia. O tęsknocie też porozmawiajcie, ale nie w kategorii problemu, tylko naturalnej rzeczy, że będziecie trochę tęsknić, ale szybko się znowu spotkacie i będziecie codziennie do siebie dzwonić. Nigdy jednak nie namawiaj dziecka na wyjazd na siłę, jeśli dziecko tego nie chce i bardzo się boi. Mały kolonista musi sam dorosnąć do tej decyzji, że chce pojechać na takie wakacje bez rodziców.
Kolonie z programem opieki SMYK
Wszystkie obozy i kolonie dla młodszych dzieci (6-10 lat) organizowane przez KOGIS objęte są naszym autorskim projektem "Smyk", który polega na stosowaniu specjalnych procedur i zasad przy opiece nad młodszymi dziećmi.
Jego główne założenia to kameralna atmosfera, zaangażowana pełna ciepła kadra, pomoc w samoobsłudze, czytanie bajek na dobranoc, sprawdzone bezpieczne obiekty, domowe jedzenie, całodobowa opieka lekarska. W roku 2017 obozy Smyk odbywają się w Jastrzębiej Górze oraz w Zębie k. Zakopanego. W Zębie proponowany jest też obóz rodzinny – dla rodziców z dziećmi.
Co zabrać?
Maluchy w wieku 6-8 lat często nie rozpoznają swoich rzeczy albo nie do końca potrafią nimi gospodarować czy oddzielać brudne rzeczy od czystych. To wychowawcy są od tego, by pomóc małym dzieciom wszystko wysuszyć, posegregować i nie zgubić. Możecie jednak wspomóc ten proces poprzez podpisanie ubranek, danie worka na brudne ciuszki, czy nie dawanie dziecku rzeczy nowych i nieznanych. Na kolonię nie pakujemy dziecku pięknych, drogich ubrań – ma być wygodnie, na każdą pogodę i komfortowo dla dziecka.
Oto wykaz rzeczy, które maluch powinien zabrać na 10-dniową kolonię:
– czapka od słońca
– Krem na słońce, pomadka do ust
– okulary przeciwsłoneczne
– mały plecaczek na wycieczki
– strój kąpielowy
– ręcznik x 2 (jeden na plażę lub basen)
– kurtka nieprzemakalna lub płaszcz przeciwdeszczowy
– 3 pary wygodnych spodni
– 2-3 pary krótkich spodenek
– 2-3 wygodne bluzy/bluzki
– 6-7 koszulek z krótkim rękawkiem
– ciepły sweter lub polar
– bielizna
– piżama
– skarpetki na każdy dzień
– przybory do mycia, higieny osobistej
– klapki pod prysznic
– strój na dyskotekę
– trampki (do chodzenia po ośrodku, zajęć sportowych i na dyskotekę)
– sandały lub buty na wycieczki (na kolonie w górach – buty za kostkę)
– kalosze – jeśli dziecko jedzie nad jezioro lub na wieś
– kieszonkowe ok 50-70 zł (na pamiątki, lody) – jeśli dziecko nie umie liczyć, dajcie pieniążki w podpisanej kopercie wychowawcy
– karta kwalifikacyjna (potrzebna na zbiórce) i jesli wymagana to legitymacja szkolna z ważną pieczątką
– telefon komórkowy z doładowaniem i ładowarką – dla chętnych i jeśli na danej kolonii można mieć telefony
– ulubiona maskotka – dla chętnych
Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej,
organizator kolonii i obozów nowej generacji.