Od poniedziałku, 18 sierpnia mali widzowie MiniMini+ będą mogli oglądać „Plastusiowy Pamiętnik”, animację znaną starszemu pokoleniu widzów z własnego dzieciństwa. Serial powstał w oparciu o wydaną w 1936 roku książkę autorstwa Marii Kownackiej. W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin pisarki. Serial będzie emitowany w stacji MiniMini+ codziennie o godz. 5:30 i 14:10.
Serial „Plastusiowy Pamiętnik” wyprodukowany w 1980 roku przez studio Se-ma-for zaliczany jest do klasyki animacji polskiej. Tytułowy bohater to zabawny plastelinowy ludek, który został ulepiony prze Tosię, uczennicę pierwszej klasy szkoły podstawowej. Plastuś towarzyszy dziewczynce w jej szkolnych perypetiach i wraz z innymi mieszkańcami piórnika: Gumką Myszką, Linijką, Stalówką obserwuje pierwsze szkolne doświadczenia dzieci, ich radości, kłopoty czy wzruszenia. Plastuś, a wraz z nim mali widzowie, poznaje także prawa i obowiązki ucznia oraz zasady zachowania w szkolnych ławach.
– „Plastusiowy Pamiętnik” robiłam z myślą o moim synu Marcinie, który był wtedy w podstawówce. Liczący osiem odcinków serial powstał w ciągu jednego roku. W trakcie produkcji musieliśmy pokonać liczne trudności, m.in. taką, że plastelinowy Plastuś nie może być wykonany z plasteliny, bo plastelina topi się pod światłami – zdradza kulisy produkcji Zofia Ołdak, reżyserka i autorka scenariusza do serialu. – Wszystkie trudy wynagrodziła projekcja „Plastusiowego Pamiętnika” w kinie Kultura: była kolejka przed kinem i sala tak pełna, że dzieci siedziały w przejściach na schodkach – wspomina.
Narratorem serialu jest Janusz Zaorski, a muzykę napisał Piotr Hertel, polski kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, twórca muzyki do piosenek, z których najbardziej znana to „Parasolki”.
– Staramy się pokazywać bajki należące do klasyki animacji polskiej, ponieważ są one elementem naszej kultury i dziedzictwa narodowego – chcemy, aby małe dzieci miały szanse je poznać. Takie animacje tworzą most pokoleniowy, ponieważ są oglądane wspólnie przez dzieci, rodziców, a często też dziadków – mówi Marta Szwakopf, dyrektor kanałów dziecięcych, lifestyle’owych i dokumentalnych platformy nc+.
„Plastusiowy Pamiętnik” po raz pierwszy został opublikowany w 1931 roku w czasopiśmie „Płomyczek”, wydanie książkowe ukazało się pięć lat później. Na 11 września br. przypada 120. rocznica urodzin autorki książki, Marii Kownackiej, która powołała do życia postać Plastusia. Kownacka tworzyła literaturę dziecięcą, była autorką sztuk teatralnych i słuchowisk, w trakcie Powstania Warszawskiego redagowała „Dziennik Dziecięcy”. Zmarła w 1982 roku w Warszawie. Jest pochowana na Starych Powązkach.