Plac zabaw to jeden z kluczowych przystanków, jakie figurują w dobowym rozkładzie zajęć najmłodszych. Jest to miejsce, w którym dzieci nawiązują przyjaźnie, rozwijają wyobraźnię, odpoczywają i – najzwyczajniej w świecie – dobrze się bawią.
Piaskownice, karuzele, zjeżdżalnie i huśtawki to nieodłączne elementy krainy dziecięcych zabaw. Konieczność sprostania surowym regulacjom prawnym sprawia, że nierówne, betonowe nawierzchnie czy pokryte rdzą sprzęty nie mają już racji bytu. Decydując się na zakup mieszkania warto zwrócić uwagę na to, czy przynależący do niego plac zabaw zapewnia dzieciom należyte bezpieczeństwo podczas zabawy. Pamiętajmy jednak, że -niezależnie od ilości zabezpieczeń i barier ochronnych – lekkie siniaki, otarcia czy skaleczenia stanowiły, stanowią i stanowić będą nieodzowny element podwórkowej zabawy.
Nawet najnowocześniejsze sprzęty zlokalizowane na najbardziej malowniczym placu zabaw mogą ulec awarii. Ocena ryzyka powinna być wykonywana regularnie przez specjalistów, ale istnienie niektórych zagrożeń możesz dodatkowo sprawdzić na własną rękę.
Jeden z fundamentów bezpieczeństwa na placach zabaw stanowi ich nawierzchnia. Asfalt czy beton nie są w stanie amortyzować upadków, ale guma, piasek, wióry drzewne czy żwirek robią to doskonale. Nawet jeśli plac zabaw wyposażony jest w bezpieczną nawierzchnię, to warto sprawdzić czy jej grubość jest dostosowana do rodzaju sprzętu, który otacza. Niska bujawka nie stwarza przecież takich samych zagrożeń co wysoka zjeżdżalnia z drabinką.
Po ocenieniu bezpieczeństwa całej nawierzchni warto przyjrzeć się bliżej tzw. strefom upadku, które otaczają poszczególne obiekty. Różnym urządzeniom przypisane są różne strefy upadku, w których nie powinny występować żadne inne sprzęty i przeszkody. Aby mieć pewność, że Twoje dziecko może bawić się bezpiecznie, sprawdź czy w promieniu co najmniej trzech kroków od huśtawki czy zjeżdżalni nie znajduje się ogrodzenie, drzewo, krawężnik, kamień bądź jakikolwiek inny element, które może dodatkowo narazić dziecko na obrażenia.
Na koniec sprawdź jakość obiektów zlokalizowanych na placu zabaw. Przede wszystkim powinny być one dokładnie przymocowane do podłoża. Stabilność urządzeń z łatwością sprawdzisz próbując nimi lekko potrząsnąć. Szczególną uwagą warto obdarzyć również uchwyty znajdujące się przy karuzelach czy zjeżdżalniach, a także wszelkie drewniane elementy, które są w szczególności podatne na powstawanie niebezpiecznych pęknięć i ostrych krawędzi. Jeśli chcesz być jeszcze bardziej skrupulatny możesz skontrolować wielkość szczelin stanowiących element poszczególnych obiektów. Zgodnie z normami unijnymi na placu zabaw nie powinny znajdować się otwory o średnicy zamykającej się w granicach 9-23 centymetrów, ponieważ dziecko może mieć trudność z uwolnieniem zaklinowanej w nich kończyny.
Pamiętaj, że plac zabaw, na którym dzieci nie doznają obrażeń najprawdopodobniej nie istnieje. Bezpieczeństwo dziecka możesz jednak zwiększyć nie tylko poprzez kontrolowanie stanu technicznego obiektu, ale również poprzez zwiększenie jego świadomości. Zanim pociecha odda się beztroskiej zabawie uświadom ją o niebezpieczeństwach, jakie mogą ją tam spotkać i przekaż uwagi, które pozwolą jej bezpiecznie korzystać z urządzeń znajdujących się na placu zabaw.
Olga Kowalska
Portal GRUPA ZAKUPOWA
www.tngz.pl