Pamiętacie o ogrodzie? Na pewno pamiętacie magiczny ogród ze starą czereśnią, wokół której bawiliśmy się w leniwe, letnie po południa podczas zeszłorocznego Pikniku Literackiego dla dzieci. Spotkamy się tam ponownie – na warszawskim Starym Mokotowie, gdzie mieszkał i tworzył poeta Władysław Broniewski – w trzy czerwcowe niedziele: 13 czerwca, 20 czerwca i 27 czerwca.
Chcemy zaprosić Was do wspólnego namysłu nad zmianami, jakich doświadczyliśmy w pandemii, zachęcić do twórczego podzielenia się indywidualnym doświadczeniem zmiany. Jak z perspektywy „świata na zakręcie” postrzegacie swoją przyszłość – zarówno tę najbliższą, właśnie wyłaniającą się zza ekranu komputera, jak i tę bardziej odległą? W tej czerwcowej podróży naszym przewodnikiem będzie wybitny pisarz, futurolog i filozof Stanisław Lem, który już kilka dekad temu potrafił objaśniać rzeczywistość, jaka teraz jest naszym udziałem.
Świat w zmianie podąża dwoma nurtami: śladami pilota Pirxa badając granice relacji człowieka i algorytmu oraz bliskiego, żywego kontaktu z Ziemią, która właśnie teraz – w dobie kryzysu klimatycznego – najbardziej potrzebuje naszego wsparcia. Podczas piknikowych warsztatów zaprosimy Was zatem do oswajania kosmicznych przestrzeni, ale także czułego przyglądania się przyrodzie, której jesteśmy zaledwie małą częścią. Trzeba też pamiętać, że w tej różnorodności i wyjątkowości istnienia jest miejsce dla każdego, co dokładnie omówimy sobie podczas warsztatów antydyskryminacyjnych.
W ciągu trzech czerwcowych niedziel wydarzy się naprawdę wiele! Odwiedzą nas wspaniałe pisarki, których twórczość cieszy i bawi nas od wielu lat: Justyna Zofia Stanecka i Justyna Bednarek. Spotkamy się z ilustratorką książek dla dzieci, graficzką i autorką tekstów – Aleksandra Cieślak, która pomoże nam zrozumieć co się w nas czai, a co w nas mruczy i czy możemy czuć się różowo lub niebiesko. Zajrzy też ekipa z Wydawnictwa Wytwórnia, aby poprowadzić warsztaty wokół wyjątkowej książki „Moje roboty Piżamorama”. Porozmawiamy z członkami Stowarzyszenia z Siedzibą w Warszawie, którzy opowiedzą nam historie warszawskich drzew. Do tego wszystkiego w ogrodowej kawiarence pyszną lemoniadą i ekologicznymi smakołykami uraczy nas niezastąpiony „Little Chef”; a podczas swoich warsztatów nauczy też jak gotować, by nie marnować.
Program spotkania pierwszego: 13 czerwca
12.00-13.30 Autoportret wewnętrzny. O synestezji i tęczowej percepcji – warsztaty plastyczne, Ola Cieślak, wiek: międzypokoleniowo.
Co się we mnie czai, a co we mnie mruczy? Na pewno wielokrotnie doświadczaliście usypiania muzyką, kiedy dźwięki sprawiały, że w Waszym ciele rozgaszczało się uczucie miękkości. Albo nie czuliście się bezpiecznie w pomieszczeniach pomalowanych na niebiesko, a matematyki uczyliście się, podkreślając liczby różnymi kolorami. Tak właśnie doświadczamy synestezji na co dzień, kiedy używając jednego zmysłu, dostajemy odpowiedź z innego. W piknikowym ogrodzie podejmiemy próbę wyjścia poza indywidualne doświadczanie synestezji. Zaangażujemy zmysły i ciała, by sprawdzić, w jak różnorodny sposób ludzie odbierają świat, bo wrażliwość każdego z nas jest niepowtarzalna. Można się czuć różowo albo zielono, a w każdej kulturze te kolory symbolizują coś zupełnie innego.
12.00-13.30 „Teraz my!” – słowa w ruchu, performance Jakuba Snochowskiego, wiek 8+
„Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka” – słowa Stanisława Lema z bajki „Król Globares i mędrcy” z cyklu „Bajki robotów” staną się dla nas zachętą do twórczego procesu grupowego, w którym spróbujemy sprawdzić, w jaki sposób każdy z nas jest twórcą i skąd czerpiemy inspiracje. Wyruszymy tropem wyznaczonym przez poetę Stanisława Barańczaka, który twierdził, że Lemowskie neologizmy stanowią model całego świata jego twórczości. Najpierw oswoimy słowa łączące zaawansowaną technologię i archaizmy typowe dla językowego imaginarium Lema. Kiedy takie słowa jak Hydrops, Diody, Triody i Heptody uruchomią naszą inwencję językową i wejdziemy w świat baśniowej konwencji oraz technologicznego science fiction, zamienimy się w czarodziejów techniki, by zbadać relacje pomiędzy nauką a sztuką.
12.00-13.30 Nasi sąsiedzi. Ptaki w mieście – warsztaty przyrodnicze, Joanna Ruszczyk, Małgorzata Gurowska, wiek 6+
W naszym magicznym piknikowym ogrodzie umieścimy budkę lęgową dla ptaków, zapraszając je do całorocznego współdzielenia ogrodu. Ale zanim zasiedlą ją nowi, realni mieszkańcy (pewnie dopiero za rok), powstaną ptaki-symbole. Będziemy wycinać i kolorować przeróżne gatunki, m.in. wróble, sikorki, mazurki, gołębie, a następnie poszukamy dla nich w ogrodzie miejsca do mieszkania i żerowania. Poznamy ich zwyczaje, potrzeby i zachowania. Dowiemy się wszystkiego o odpowiedzialnym karmieniu ptaków – jakie budki lęgowe wybierać i w jaki sposób je zawieszać, by były dla ptaków bezpieczne. Pamiętając, że pierwotnie miasto nie jest naturalnym środowiskiem dla ptasich rodzin, ale dużo gatunków przystosowało się do życia w miejskiej dżungli, przyjrzymy się, co ptakom w mieście najbardziej zagraża i jak im pomagać w sytuacjach kryzysowych.
13.30-15.00 Mikrokosmos. O przeskalowaniu przestrzeni i zmianie perspektywy – warsztaty architektoniczne, Marta Kopyt, wiek 4+
Kosmos zmienia hierarchię naszego postrzegania świata. Dzięki tej perspektywie możemy wyjść z roli gatunku dominującego, który podporządkował sobie wszystkie przejawy Życia na Ziemi. A przecież wszystko na Ziemi powstało w efekcie Wielkiego Wybuchu i stworzone jest z tych samych pierwiastków, cząstek i atomów – z natury jesteśmy równi wobec wszelkich przejawów Życia. Na mikrokosmicznych warsztatach sprawdzimy, jakie emocje i uczucia wywołuje w nas bycie w skali mikro, kiedy mamy odwagę wyobrazić sobie nas i miasta, gdzie żyjemy jako społeczności mrowiska czy ula. By doświadczyć skali mikro zaprojektujemy mikrodomki i domki-nocowanki dla mikrobohatera stworzonego z modeliny.
13.30-15.00 Oda do kosmosu – warsztaty muzyczne, Mateusz Pogorzelski, wiek 5+
Kiedy myślimy kosmos widzimy ciemność i słyszymy ciszę. A gdyby spróbować wyłonić z tej międzyplanetarnej próżni dźwięki, jakie towarzyszą poszerzaniu się czarnej dziury czy wybuchającej supernowej. Jak mogą brzmieć fale wiatru słonecznego uderzające w sfery planet czy szumy powstające w pierścieniach Saturna? Kiedy pewien nauczyciel stworzył robota i nazwał go Cyfranio, chciał go nauczyć chemii i filozofii. My podejmiemy się robotycznej edukacji muzycznej: „[…] a już orkiestra wchodzi, kwiczy, pstryczy, szuści, gwazdra i widzę, olaboga, puzonista puzonowi pomaga wargami bububu, a zgrzypacze buzie w ciup i tititi, sami nucą, niemym instrumentom w sukurs spieszą […]” i stworzymy pozaziemski utwór muzyczny, wyrażający miłość, wolność i naszą wizję przyszłości.
14.30-16.00 Akwarelowa galaktyka – warsztaty plastyczne, Iwona Kalenik, wiek 6+
Któż z nas nie zachwycał się nieziemskim pięknem i kształtami planetarnych mgławic i planet. Astronomie wiedzą już, w jaki sposób mgławice planetarne uzyskują swoje olśniewające kolory i hipnotyczne kształty – dysków, spirali, stożków a nawet motyla. By znaleźć odpowiedź na to pytanie, zbadali czternaście gwiazd będących w fazie czerwonego olbrzyma. Zebrali bardzo dokładne dane m.in. z radioteleskopu znajdującego się w chilijskich Andach, które ujawniły, że te nieprawdopodobne kształty zawdzięczają m.in. wiatrom gwiazdowym, czyli szybko poruszającym się przepływom gazu i pyłu oraz cząstkom protonu. Podczas galaktycznych warsztatów plastycznych będziemy poszukiwać narzędzi i środków wyrazu aby oddać te niesamowite procesy kosmiczne. A może wręcz odkryć nową artystyczną galaktykę i uzyskać kosmiczne efekty malarskie?
14.30-16.00 Być jak Elon Musk – warsztaty terraformatowania planet, Małgorzata Kędzierzawska, wiek 4+
Obecnie kosmologów, astronomów i fizyków najbardziej zajmuje terraformatowanie Marsa – badają przeróżne możliwości choćby częściowego stworzenia warunków sprzyjających życiu na Czerwonej Planecie. My wyruszymy na planetę o tajemniczym symbolu WISE 1049-5319 oddaloną od Ziemi o ponad cztery lata świetlne. Naszym celem będzie wspólne stworzenie bazy kosmicznej w gwiazdozbiorze Alfa Centauri. Na tę międzyplanetarną misję zapraszamy wszystkich śmiałków, marzycieli i konstruktorów, byśmy wspólnie podjęli wyzwanie, z którym być może będzie Wam dane zmierzyć się w dorosłym życiu. Sondy krążące wokół Alfa Centauri zarejestrowały już przeróżne formy życia na tym czerwonym karle: gryzmaki, murkwie i kambuzele. Według wszystkich doniesień przyjdzie nam się tam zmierzyć z niebezpiecznym kosmicznym piratem Gębonem.
15.00-16.00 Spotkanie z wyobraźnią, Zofia Stanecka wiek: 4
Zofia Stanecka – pisarka, która „może stawać się, kim chce, nie przestając być sobą”. Autorka uwielbianej przez dzieci i rodziców serii o Basi, ale również książek z serii „Czytam sobie” oraz wielu, wielu opowiadań, baśni i powieści. Jej książka „Świat według dziadka” była nominowana do nagrody Książka Roku polskiej sekcji IBBY. I właśnie wokół tej książki Zofia Stanecka poprowadzi Spotkanie z wyobraźnią. W piknikowym ogrodzie porozmawiamy trochę o pracy pisarki, czyli… pisaniu książek, ale nie tylko! Dowiemy się też, kto jeszcze pracuje nad tym, aby nasze ulubione książki były takie mądre i ładne. Podyskutujemy o tym co robić z tatą, a co z dziadkiem. Zastanowimy się czy bałagan jest potrzebny, no i co o tym wszystkim myślą… niewidzialne koty.
Wstęp bezpłatny, na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy!
Adres: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl
Szczegóły w wydarzeniu:https://www.facebook.com/events/279562177231684