Połknięcie ciała obcego najczęściej dotyczy dzieci do ukończonego 3 roku życia. Maluchy są ciekawskie i biorą do buzi różne drobne przedmioty, które następnie niechcący połykają. Chyba każdy rodzic przeżył taką sytuację.
Przedmiotami najczęściej połykanymi przez dzieci są monety, guziki, kapsle, drobne części zabawek. Do tych najbardziej niebezpiecznych należą baterie oraz magnesy.
Objawy połknięcia ciała obcego wahają się od całkowitego ich braku do zaburzeń oddychania, bólów brzucha, mdłości, wymiotów, ślinienia się aż do całkowitego zahamowania perystaltyki jelit co objawia się bardzo silnym bólem. Bywa, że objawy pojawiają się dopiero po kilku godzinach lub nawet dniach od połknięcia ciała obcego. Połknięcie ciała obcego może doprowadzić do perforacji jelita, zapalenia śródpiersia, obrzęku lub owrzodzenia błony śluzowej jelita, zablokowania światła jelita.
W każdym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci badanie obrazowe – najczęściej RTG i na jego podstawie zaleci dalsze postępowanie. Przeważnie będzie to obserwacja domowa, gdyż większość ciał obcych połkniętych przez dzieci zostaje samoistnie wydalonych. Jeśli przedmiot utkwił w przełyku będzie podjęta próba wydobycia go endoskopowo lub przepchnięcia do żołądka.
Niebezpieczne baterie i magnesy
Jednym z najniebezpieczniejszych przedmiotów połkniętych przez dziecko są baterie i magnesy. Te pierwsze mają tendencję po kilku dniach przebywania w ciele dziecka do rozszczelniania się i uwalniania kwasu, który powoduje wewnętrzne oparzenia i uszkodzenia śluzówki u dziecka. Te drugie z kolei – uwaga zwłaszcza na magnetyczne kulki, którymi ostatnio często bawią się dzieci – jeśli są połknięte w liczbie więcej niż jeden, mają tendencję do przyciągania się wzajemnie np. w jelicie, przyszczypując jego śluzówkę między sobą, co prowadzi do martwicy tkanki. Ostatnio w mediach głośno było o kilkulatce, której musiano wykonać poważną operację jamy brzusznej po połknięciu kilku magnetycznych kulek. Połknięcie baterii lub magnesów jest bezwzględnym wskazaniem do ich usunięcia z ciała dziecka przez lekarza.
Połknięcie substancji chemicznej
Zdarza się, że dziecko dorwie domowe środki czystości i je spożyje. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna zwłaszcza jeśli są to płyny lub proszki żrące np. do czyszczenia toalety, do udrażniania rur. W takim wypadku przede wszystkim nie należy prowokować wymiotów, ani nie podawać mleka lub wody do picia gdyż może to spowodować powtórne oparzenie przełyku i nawet jego przebicie. Bezwzględnie należy wezwać pogotowie ratunkowe lub samemu zawieźć dziecko na SOR.
Wypicie niewielkiej ilości mydła, szamponu, żelów pod prysznic, płynów do mycia naczyń lub do zmywarki może spowodować biegunkę, którą leczy się podawaniem węgla aktywnego dostępnego w aptece.